Reklama

Jarmark w Dubiecku [ZDJĘCIA]

26/09/2021 08:03

– Nadaję prawa do dorocznego jarmarku miastu Dubiecku – zawołał siedzący w siodle król Władysław Jagiełło. – Vivat! – odkrzyknęli mieszkańcy i zbrojni rycerze z królewskiej świty. W niedzielę, 12 września, rynek w Dubiecku zamienił się w jarmark, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Pomysł zrodził się na pamiątkę historycznych jarmarków przyznanych Dubiecku prawem królewskim – ten konkretny z okazji odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego.

W rolę króla Jagiełływcielił się autor książek historycznych Jacek Komuda , który otworzył tegoroczne wydarzenie.

Jarmark rządzi się swoimi prawami, nie mogło zabraknąć na nim[paywall]: pszczelarzy, wytwórców rękodzieła, tkaczy, garncarzy, bieszczadzkich rzeźbiarzy, lokalnych artystów, malarzy, kuglarzy z marionetkami, klaunów czy połykaczy ognia.

Nie zabrakło także strawy i napitków. Tutaj wykazały się kunsztem kulinarnym koła gospodyń wiejskich ziemi dubieckiej, zapraszając dosuto zastawionych stołów. Do tego: grochówka serwowana przez OSP Dubiecko, bigos od myśliwych z koła łowieckiego „Paszkot”, napitki od win z podkarpackiej winnicy, po piwaz lokalnej firmy.

Reklama

Dożynkowy korowód

Na scenie w centralnej części placu prezentowali swoje talenty i umiejętności tancerze z Polski i Ukrainy, zespól Karczmarze, a nawet orkiestra dęta.

Bogato zdobione wieńce dożynkowe wniesione po uroczystej mszy św., odprawionej w kościele parafialnym w Dubiecku, dekorowały rynek, będąc jednocześnie wyrazem wdzięczności rolników za tegoroczne plony.

Od południa do późnej nocy miasto gromadziło amatorów jarmarcznych tradycji. Dzień zakończył się teatrem ognia w wykonaniu artystów z grupy „Sarmata”. Wachlarz atrakcji był na tyle bogaty i różnorodny, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Wydarzenie nie odbyłoby się bez zaangażowania wielu osób. Jarmark zorganizowany został przez miasto Dubiecko i komitet społeczny pod patronatem burmistrza Jacka Grzegorzaka.

Być może wpisze się na stałe w kalendarz uroczystości, promując zarówno Dubiecko, jak i całe Podkarpacie. Do zobaczenia za rok.


AL
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama