W Krakowie odbył się XIX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych. To najbardziej prestiżowy konkurs w branży dla uczniów o profilu gastronomicznym. W br. tematem przewodnim było hasło „Na królewskim stole”. W imprezie nie mogło zabraknąć uczniów Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.
Do rywalizacji przystąpiła ponad setka uczniów z 23 szkół z różnych regionów Polski oraz 7 drużyn zagranicznych, m.in. Gruzji czy Chin. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: kucharz, kelner i barman. W dwóch pierwszych zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu[paywall]. W kategorii „kucharz” jarosławską szkołę reprezentował Adrian Wlazło (klasa 3 Technikum żywienia), który zdobył wyróżnienie, a w generalnej klasyfikacji zajął 9. miejsce. Adrian zaprezentował „Sandacza w aromacie tymianku w towarzystwie pasternaku z nutą granatu i żurawiny”. W tegorocznej edycji młodzi kucharze musieli wykonać także drugą potrawę obowiązkową z użyciem polędwiczki wieprzowej, warzyw kapustnych i dowolnej kaszy. Adrian wykonał „Paloną polędwiczkę na gołąbku z komosą ryżową w muślinowym bukiecie ziół”. Niewątpliwie ogromnym sukcesem było zdobycie za tę potrawę najwyższej ilości punktów spośród 34 uczestników.
W kategorii „kelner” jarosławski ZSSChiO reprezentowali Karol Kubas oraz Karol Pszonak (obaj klasa 2Tk). Wystartowali w duecie, obsługując członka jury serwisem francuskim. Ich praca została wysoko oceniona, dzięki czemu zajęli 2. miejsce, pokonując osiem innych par. Zostali również wyróżnieni za odpowiedni strój i postawę kelnera. Zaprezentowali menu degustacyjne pod nazwą „Spotkanie Monarchów Europejskich 1364 r.” w słynnej restauracji „Wierzynek”. Ich zadanie polegało na przygotowaniu pomocnika kelnerskiego, nakryciu stołu i obsłudze członków jury według zaproponowanego menu. Dodatkowe punkty można było zdobyć za nowatorstwo i wiedzę na temat podawanych potraw. Kelnerzy okazali się świetnym duetem, otrzymali wiele pochwał od jury, którzy zauważyli ogrom pracy, jaką włożyli w ten konkurs. Byli bardzo dobrze przygotowani, a dobór stroju (stolnika) do prezentowanej epoki wywołał sensację wśród zagranicznych gości restauracji.
Ideą Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych jest propagowanie różnorodności potraw i napojów oraz tradycji kulinarnych. Uczniowie mają możliwość dokonywania oceny własnych umiejętności zawodowych, rozwijania zainteresowań, rozbudzania pomysłowości i inicjatywy, wyrabiania poczucia estetyki i piękna. Konkurs przyczynia się także do integracji szkół o tym samym profilu kształcenia.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie we współpracy z Klubem Szefów Kuchni, Uniwersytetem Rolniczym, Stowarzyszeniem Polskich Barmanów, Krakowską Kongregacją Kupiecką, Agencją Rynku Rolnego i Polskim Związkiem Łowieckim.
Jarosławskimi uczniami w zmaganiach konkursowych opiekowała się nauczycielka przedmiotów gastronomicznych Wanda Mazurek. Odpowiednie przygotowanie podopiecznych było nie lada wyzwaniem, które zakończyło się ogromnym sukcesem całej drużyny. Przez organizatorów została nazwana w ub.r. „Weteranką Wygranych”, od 8 lat bowiem podejmuje konkursowe wyzwania i za każdym razem jej podopieczni stają na podium.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze