Reklama

Jarosławianie „Na królewskim stole”

W Krakowie odbył się XIX Małopolski Konkurs Szkół Gastronomicznych. To najbardziej prestiżowy konkurs w branży dla uczniów o profilu gastronomicznym. W br. tematem przewodnim było hasło „Na królewskim stole”. W imprezie nie mogło zabraknąć uczniów Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

Do rywalizacji przystąpiła ponad setka uczniów z 23 szkół z różnych regionów Polski oraz 7 drużyn zagranicznych, m.in. Gruzji czy Chin. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: kucharz, kelner i barman. W dwóch pierwszych zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu[paywall]. W kategorii „kucharz” jarosławską szkołę reprezentował Adrian Wlazło (klasa 3 Technikum żywienia), który zdobył wyróżnienie, a w generalnej klasyfikacji zajął 9. miejsce. Adrian zaprezentował „Sandacza w aromacie tymianku w towarzystwie pasternaku z nutą granatu i żurawiny”. W tegorocznej edycji młodzi kucharze musieli wykonać także drugą potrawę obowiązkową z użyciem polędwiczki wieprzowej, warzyw kapustnych i dowolnej kaszy. Adrian wykonał „Paloną polędwiczkę na gołąbku z komosą ryżową w muślinowym bukiecie ziół”. Niewątpliwie ogromnym sukcesem było zdobycie za tę potrawę najwyższej ilości punktów spośród 34 uczestników.

Menu w „Wierzynku”

W kategorii „kelner” jarosławski ZSSChiO reprezentowali Karol Kubas oraz Karol Pszonak (obaj klasa 2Tk). Wystartowali w duecie, obsługując członka jury serwisem francuskim. Ich praca została wysoko oceniona, dzięki czemu zajęli 2. miejsce, pokonując osiem innych par. Zostali również wyróżnieni za odpowiedni strój i postawę kelnera. Zaprezentowali menu degustacyjne pod nazwą „Spotkanie Monarchów Europejskich 1364 r.” w słynnej restauracji „Wierzynek”. Ich zadanie polegało na przygotowaniu pomocnika kelnerskiego, nakryciu stołu i obsłudze członków jury według zaproponowanego menu. Dodatkowe punkty można było zdobyć za nowatorstwo i wiedzę na temat podawanych potraw. Kelnerzy okazali się świetnym duetem, otrzymali wiele pochwał od jury, którzy zauważyli ogrom pracy, jaką włożyli w ten konkurs. Byli bardzo dobrze przygotowani, a dobór stroju (stolnika) do prezentowanej epoki wywołał sensację wśród zagranicznych gości restauracji.

Reklama

Weteranka Wygranych

Ideą Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych jest propagowanie różnorodności potraw i napojów oraz tradycji kulinarnych. Uczniowie mają możliwość dokonywania oceny własnych umiejętności zawodowych, rozwijania zainteresowań, rozbudzania pomysłowości i inicjatywy, wyrabiania poczucia estetyki i piękna. Konkurs przyczynia się także do integracji szkół o tym samym profilu kształcenia.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie we współpracy z Klubem Szefów Kuchni, Uniwersytetem Rolniczym, Stowarzyszeniem Polskich Barmanów, Krakowską Kongregacją Kupiecką, Agencją Rynku Rolnego i Polskim Związkiem Łowieckim.

Jarosławskimi uczniami w zmaganiach konkursowych opiekowała się nauczycielka przedmiotów gastronomicznych Wanda Mazurek. Odpowiednie przygotowanie podopiecznych było nie lada wyzwaniem, które zakończyło się ogromnym sukcesem całej drużyny. Przez organizatorów została nazwana w ub.r. „Weteranką Wygranych”, od 8 lat bowiem podejmuje konkursowe wyzwania i za każdym razem jej podopieczni stają na podium.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości