Sejm RP wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub Prawa i Sprawiedliwości, sześć – klub Kukiz’15. Pozostałe nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Platforma Obywatelska, Nowoczesna i PSL nie wzięły udziału w głosowaniu. W gronie 15 sędziów znalazł się sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu Rafał Puchalski.
Za ustaloną przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka listą 15 kandydatów na członków KRS głosowało 267 posłów, nikt nie głosował przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Wymagana większość wynosiła 162 głosy[paywall]. Przed głosowaniem przedstawiciele: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i PSL protestowali przeciwko wyborowi sędziów w takim trybie (wybór przez posłów i z partyjnej rekomendacji, a nie – jak do tej pory – przez środowiska sędziowskie). Borys Budka z PO stwierdził, że wybór sędziów doprowadzi do tego, że rada zostanie w absolutny sposób upartyjniona. PiS po raz kolejny oszukał Polaków, twierdząc że coś zmieni na plus.
Sędziowie wybrani w skład KRS-u to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew S. Łupina, Leszek Mazur, Maciej A. Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.
W tym gronie jest dwóch sędziów z Podkarpacia. Sędzia Rafał Puchalski z Sądu Rejonowego w Jarosławiu został wskazany przez klub PiS, a sędzia Grzegorz Furmankiewicz przez klub Kukiz’15. Zdaniem Kamili Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) o wyborze do KRS decydują koneksje i znajomości. – My nie chcemy politycznych nominatów w KRS. Nie chcemy tam przedstawicieli żadnej partii. Apeluję do polskich sędziów o determinację i wytrwałość w obronie polskiej demokracji i niezawisłych sądów – powiedziała.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Mało tego. Sprzeniewierzył się ustawowej niezawisłości i niezależności a także złożonej przysiędze sędziowskiej.Ta nowa wyznaczona KRS jest ciałem nielegalnym - tak stwierdziły autorytety prawnicze!I nie Sejm wybrał ale posłowie pisu wybrali a to robi wielką różnicę.
Wstyd to krasc!!!Pan sedzia o i forum best artykul to fantastyczny profesjonalista!!!Doinformujcie sie zanim napiszecie obrazliwe nieprawdziwe komentarze
Odnoszę wrażenie że osoby które piszą tutaj komentarze w ogóle nie znają prawa. Aby coś było niekonstytucyjne musi być to stwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny, jest to jedyny upoważniony do tego organ. Ustawa reformująca KRS nie została zaskarżona więc jest według prawa domniemanie konstytucyjności. Bardzo dobrze że jest w końcu nowe KRS aby przerwać z tą spółdzielnią sędziowską która od 20 lat dzieliła stołki między siebie, awansując osoby nie z klucza merytoryczności tylko kolesiostwa!!!!!
Wielkie brawa i szacunek dla Pana Sędziego.
A zastanawiałeś się kto był i jakie kariery do tej pory robił w KRS???Prześledź sobie historię to się zdziwisz.Dotychczasowe KRS to był klub wzajemnej adoracji.Według nich byli tą nadzwyczajną kastą, która na normalnego człowieka patrzyła z góry
Ale bzdura.Wstydzić to się mogą ci co okradali Polskę od lat. Popatrzyć można np. na aferę Amber Gold, reprywatyzacje w Warszawie etc.Wymiar sprawiedliwości w Polsce jest CHORY
Kto jest tym autorytetem prawniczym. Pośmiać się można jak słucha się przedstawicieli dotychczasowej kasty. Bardzo płaczą bo są odrywani od koryta. A niezawisłości i niezależności tzn. wydawać wyroki zgodnie z sumieniem i z literą prawa, więc ten zarzut jest totalnie nietrafiony.
Super wiadomość. Słyszałam opinię o Panu sędzi i wiem że to ekstra profesjonalista z niesamowitą wiedzą prawniczą. Ponadto traktuje osoby na sali sądowej z wielkim szacunkiem i zrozumieniem.Takich sędziów nam potrzeba.
Dziennikarz-Pele,Igor-Brawo,to nie Jarosław IP komputera sa widoczne-)
Igor, Ola, Brawo .... ile ci płacą za wyraz pisowski trolu?Spadaj!
Kultury to ciebie rodzice nie nauczyli widać na załączonym obrazku.Dyskutować to można na argumenty a nie na inwektywy.
Kasander Bis-Ola,musisz zmienić komp,trole
Rafale , mój DRUHU, mam nadzieję ze wiesz kto to pisze. Wiedz, że jestem dumny, że Ty, mój przyjaciel , osiągnąłeś tak wiele, dzięki swojej pracy, błyskotliwości, a także, a może przedewszystkim szczerości i otwartości. Życzę Ci wszystkiego najlepszego. Wiesz przecież, rozmawialiśmy o tym, że miałem obawy w tym zakresie. Liczę jednak na twój rozsądek i trzeźwy osąd tej sytuacji. Wierzę, iż skoro w to poszedłeś, że to nie do końca jak w TV starają się nam przekazać. Pozdrowienia serdeczne.
Rafał Puchalski - wicedyrektor Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości Potwierdził zamiar kandydowania w rozmowie z "Gazetą Prawną". – Nowy tryb wyboru sędziów do KRS nie został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, a skoro tak, to nie widzę podstaw do bojkotowania ani tej procedury, ani też przyszłej działalności wyłonionej na jej skutek KRS. Organy państwa muszą przecież działać – powiedział gazecie sędzia Puchalski. Od 2003 roku orzekał w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Jarosławiu. W sierpniu 2016 r. otrzymał delegację do Ministerstwa Sprawiedliwości na stanowisko wicedyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich. Nie orzeka więc, a sprawuje funkcję urzędniczą. - Będę tylko częścią już świetnie funkcjonującego zespołu, którego cele w pełni popieram. Będę się w nim zajmował wdrażaniem na szeroką skalę systemu mediacji, jednej z form pozasądowego rozwiązywania sporów – mówił "Gazecie Prawnej", gdy został wydelegowany do ministerstwa. Trzy lata wcześniej w tej samej gazecie krytycznie wypowiadał się o instytucji delegowania sędziów do pracy w ministerstwie: - Czynni sędziowie nie powinni w ogóle być delegowani do MS, albowiem powołanie na stanowisko sędziowskie ma na celu danie im uprawnienia do wymierzania sprawiedliwości, nie zaś do pracy urzędniczej. (http://www.tvn24.pl)Rafał Puchalski - wicedyrektor Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Ministerstwa Sprawiedliwości Potwierdził zamiar kandydowania w rozmowie z "Gazetą Prawną". – Nowy tryb wyboru sędziów do KRS nie został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, a skoro tak, to nie widzę podstaw do bojkotowania ani tej procedury, ani też przyszłej działalności wyłonionej na jej skutek KRS. Organy państwa muszą przecież działać – powiedział gazecie sędzia Puchalski. Od 2003 roku orzekał w wydziale karnym Sądu Rejonowego w Jarosławiu. W sierpniu 2016 r. otrzymał delegację do Ministerstwa Sprawiedliwości na stanowisko wicedyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich. Nie orzeka więc, a sprawuje funkcję urzędniczą. - Będę tylko częścią już świetnie funkcjonującego zespołu, którego cele w pełni popieram. Będę się w nim zajmował wdrażaniem na szeroką skalę systemu mediacji, jednej z form pozasądowego rozwiązywania sporów – mówił "Gazecie Prawnej", gdy został wydelegowany do ministerstwa. Trzy lata wcześniej w tej samej gazecie krytycznie wypowiadał się o instytucji delegowania sędziów do pracy w ministerstwie: - Czynni sędziowie nie powinni w ogóle być delegowani do MS, albowiem powołanie na stanowisko sędziowskie ma na celu danie im uprawnienia do wymierzania sprawiedliwości, nie zaś do pracy urzędniczej. (http://www.tvn24.pl)
W tej gazecie szkoda zamieszczać jakikolwiek komentarz i pisać co kolwiek samo nastawienie gazety jest lewackie a już nie mówię o TYCH WIELJICH OBRONCACH DEMOKRACJI.... sami z sb rb idiotów!!!
No, nie byle jacy prawnicy:"...Laurent Pech bardzo krytycznie ocenił informacje, które zawarte są w białej księdze dotyczącej reform sądownictwa w Polsce. Profesor prawa europejskiego z Middlesex University w Londynie w serii tweetów punktuje sprzeczności zawarte w dokumencie, który Mateusz Morawiecki przekazał szefowi Komisji Europejskiej. "Boli mnie głowa od ilości bzdur rozłożonych na 94 stronach, które musiałem przeczytać" - napisał Pech. "Polski rząd wydaje się działać w oparciu o założenie, że jesteśmy idiotami" - komentuje prawnik..."https://wiadomosci.onet.pl/swiat/laurent-pech-krytykuje-biala-ksiege-rozbolala-mnie-glowa-od-ilosci-bzdur/ppe033s
Agent Muszyński z Trybunału Konstytucyjnego wraz z Wolfgangową trzyma wszystkich za pysk-wstyd sędziowie że tego nie rozumiecie.
Widzisz "pele, Dziennikarzu....." - masz nieaktualny przekaz dnia."...Obóz Jarosława Kaczyńskiego nakręcał niechęć do elit, które "kwiczą oderwane od koryta". Teraz PiS się boi, że ta retoryka uderzy go rykoszetem..."Afera goni aferę w pisie, że po zmianie władzy trzeba będzie poprosić pewnie prokuratorów z UE bo sami nie damy rady wszystkich szybko pozamykać.
Ale tych posłów PiS wybrał naród i wszystko na ten temat.
Nie naród lecz tylko 18% Narodu a więc nie ma się co tak pultać bo to nie daje żadnego uprawnienia do gadania, że to Naród tak chce.
Twoj wyprany mozdzek nie pozwala na samodzielne logiczne myslenie
Nie wiem czy pan sędzia to karierowicz jak pisza niektórzy czy też nie. Ale wiem dwie rzeczy - to był świetny sędzia w Jarosławiu, pełen empatii dla pokrzywdzonych i zwykli mieszkańcy wiedzieli, że pochyli się nad ich sprawą.Wiem też, że jego największym "minusem" było pozostawanie na bocznym torze, bo nie wydawał wyroków sztampowo. Na pewno miało to przełożenie na jego brak awansu.Wiem też trzecią rzecz - ci co tak teraz mocno na niego plują, to po prostu jest zwykła zazdrość, a tylko gęby pełne frazesów.Specjalnie poczytałem - nikt nic nie wie o sędziach co byli dotad w Krs. Wniosek była to zwykła sitwa. Teraz mamy nazwiska i będziemy mogli oceniać ich pracę oficjalnie. Ja dam szansę. P.S.Oczywiscie wiem, ze zaraz będe okrzyknięty pisiorem ale cóż, jak nie mamy rzeczowych argumentów, to stosujemy metode ataków personalnych.
Srucję.. Typowo wąski sposób myślenia...Nie powtarzaj papki z wyborczej czy tvn, zastanów się kiedy możemy uznać, że jakieś przepisy sa niekonstytucyjne. Bo tak samo można powiedzieć, że Urząd Skarbowy łamie konstytucję bo bierze mi podatek.Od tego jest Trybunał Konstytucyjny,
Widzisz Borys -- jeżeli dla ciebie Konstytucja RP to Srucja - to nie wiem czy ktokolwiek będzie chciał cię czytać i z taką patologią pisowską dyskutować bo wyautowałeś się sam poza nawias normalnie myślących.
Ale bzdety piszesz. Pewnie przedstawiciel słynnej kasty.A w czym się niby sprzeniewierzyl? Czym złamał przysięgę? Jeśli oceniasz kogoś tylko dlatego, że ktoś coś powiedział, to jesteś ubogim człowiekiem.Niech najpierw coś zrobi w tym KRS co pozwoli mu postawić zarzut, to wtedy pisz. Teraz to zwykle dyrdymaly. Autorytety prawnixze... Jak np. Stępień, którego przedstawia się jako profesora, a ma tylko magistra...
Nie żebym bronił Borysa ale on jedynie odniósł się do niezbyt mądrej wypowiedzi , a nie do samego aktu prawnego. A kolega oczywiście nie ma sobie nic do zarzucenia w swoim stylu wypowiedzi? Nie wspominając, że nie odniósł się do słów o tym, że stara KRS jakoś nie była znana i nikt jej nie oceniał..
Karierowicz>?złamał KONSTYTUCJE!
Mało tego. Sprzeniewierzył się ustawowej niezawisłości i niezależności a także złożonej przysiędze sędziowskiej.Ta nowa wyznaczona KRS jest ciałem nielegalnym - tak stwierdziły autorytety prawnicze!I nie Sejm wybrał ale posłowie pisu wybrali a to robi wielką różnicę.
Ale wstyd!!!