Reklama

Jarosławska odpowiedź na Centrum Nauki Kopernik?

20/10/2019 09:42

W ubiegłym tygodniu władze miasta i uczelni podpisały umowę o współpracy na zagospodarowanie powojskowych nieruchomości przy ul. Poniatowskiego. Straszydło w centrum miasta ma zmienić się w Centrum Popularyzacji Nauki.

Centrum Popularyzacji Nauki, które PWSTE chce stworzyć w niezagospodarowanych od lat budynkach po wojskowych magazynach, spełniać będzie podobne funkcje jak warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Będzie z jednej strony miejscem, w którym świat nauki będzie na wyciągnięcie ręki dla tzw. zwykłych ludzi, z drugiej przestrzenią[paywall] do prowadzenia badań naukowych. Trudno się spodziewać, by jarosławskie CPN stało się konkurencją dla stołecznego ośrodka, ale bez dwóch zdań inicjatywa, kiedy już zostanie zrealizowana, podniesie rangę PWSTE, ale także istotnie wzbogaci ofertę turystyczną miasta.

Straszydło zmieni się w łabędzia?

Centrum powstanie na 8500 m kw. Na jego potrzeby zaadaptowane zostaną wszystkie 4 budynki starych magazynów wojskowych, które w ramach przedsięwzięcia zostaną skomunikowane łącznikami. Na razie szczegóły przedsięwzięcia zawierają dużo ogólników. Na tym etapie najbardziej atrakcyjne wydają się plany zagospodarowania budynku najbardziej wysuniętego ku ulicy Poniatowskiego. Tu powstać ma muzeum samochodów, strzelnica interaktywna, warsztaty robotyki i mechaniki, instytut ochrony zdrowia z centrum pierwszej pomocy. Także w tym budynku ma się znaleźć zaplecze gastronomiczne całego kompleksu. W posadowionym pośrodku działki obiekcie ma z kolei zostać zaaranżowana przestrzeń dla nowych technologii budownictwa, geodezji i fotogrametrii oraz dla skaningu laserowego. Wreszcie dwa obiekty sąsiadujące ze stadionem szkolnym (który także przechodzi obecnie gruntowną modernizację) zostaną zaadaptowane na inkubator przedsiębiorczości oraz na cele związane z transferem nowych technologii, doświadczenia i przestrzeń dla nauki o ziemi. Całość kompleksu zostanie uzupełniona miejscami postojowymi dla osobówek i autokarów. Na razie nie podano żadnych informacji dotyczących terminu realizacji przedsięwzięcia, wiadomo natomiast, że ma ono kosztować około 35 milionów złotych.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-10-20 10:08:48

    W Jarosławiu nie brakuje mądrych ludzi,którzy dobrze wiedzą jak budować przyszłość miasta i mieszkańców.Tam inwestuje sie w wiedzę i naukę co widać  po tamtejszej uczelni  a także kierunkach rozwoju czyli nauka i wiedza.Nawet ostatnie wybory pokazały jak się ogrywa w prosty sposób prostaczków partyjnych tez z tego samego regionu i np miasto Przemyśl.Tam jest czwórka bardzo aktywna nie tylko w parlamencie.U nas niestety bliżej jest do kapliczek i burdeli naszym  niektórym wybrańcom.Teraz bedą nam budować wirtualną obwodnicę i dalej niszczyć miasto na wszystkich możliwych płaszczyznach co już doświaczamy

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Batman - niezalogowany 2019-10-20 18:53:00

    A gdzie obiecany drugi most na Sanie ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    wuj Michał - niezalogowany 2019-10-21 07:01:34

    A co z kinem "Westerplatte" ??

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama