7 grudnia w murach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Jarosławiu ogłoszono tegorocznych laureatów nagrody „Jarosław” 2024. Statuetki wręczono po raz 30.
Kandydatów do szczególnego wyróżnienia było w sumie czternastu, nominacje przyznano bowiem w czterech kategoriach. W obszarze „Działalność charytatywna” otrzymali ją: Natalia Dziuba (organizatorka licznych akcji charytatywnych, w 2015 r. zaangażowana w akcję pomocy „Ratujmy Kubusia”), Marek Gudzelak (prezes amatorskiego klubu tenisa stołowego w Jarosławiu, założyciel grupy pasjonatów tej dyscypliny sportu), Wojciech Pysz (znany z aktywności na rzecz potrzebujących wolontariusz Szlachetnej Paczki) oraz Sebastian Rachwał (społecznik z grupy Mototrasa Jarosław i Przyjaciele, łączy pasję motocyklową z działalnością charytatywną). W obszarze Działalność Kulturalno-Artystyczna w grupie nominowanych – decyzją kapituły nagrody, w której składzie znaleźli się dr Beata Rejman – rektor PANS w Jarosławiu, Grażyna Sereda – dyrektor ZPSM w Jarosławiu, Teresa Krasnowska – prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia oraz artysta malarz Ireneusz Janicki – nominowano: Annę Gajdę (jarosławska poetka i autorka opowiadań, pasjonatka literatury), Marię Piśko (jarosławska artystka, działaczka społeczna), Pawła Srokę (aktor, reżyser, instruktor teatralny, animator kultury, artysta plastyk, scenograf).
Jeśli chodzi o obszar Przedsiębiorczość i Inicjatywy na rzecz Miasta kapituła nominowała: Monikę Broszko (archeolog, pasjonatka historii, propagatorka dziedzictwa Jarosławia, prezeska Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Pąsowa Róża), Henryka Paszka (propagator miasta i jego historii, jego królestwo to Kuferek Artystyczny, czyli księgarnia JOKiS), Leszka Wybrańca (dyrektor Sokołów SA Oddział Zakłady Mięsne Jarosław).
Natomiast w obszarze Ambasador Miasta nominowani zostali: Zbigniew Działa (legenda polskiego rocka, lider i założyciel zespołu RSC), Jarosławska Grupa Biegowa SOKÓŁ (pasjonaci biegania z Jarosławia), Piotr Kaplita (muzealnik, społecznik, poeta, wielki pasjonat muzyki i historii) oraz Krzysztof Kupczakiewicz „CREAM” (od czterdziestu lat promuje Jarosław w kraju, Polsce i Europie jako DJ)[paywall].
Sylwetki wszystkich nominowanych przybliżyli prowadzący galę Katarzyna Prokopowicz – dziennikarka TVP3 Rzeszów oraz redaktor Radia Fara Andrzej Kuca. Ogłoszono też oficjalnie laureatów Jarosławów 2024 w każdej z wymienionych kategorii, którymi zostali: Sebastian Rachwał, Leszek Wybraniec, Paweł Sroka i Zbigniew Działa. Gratulujemy!
Dla zgromadzonych na wydarzeniu w ramach muzycznej niespodzianki wystąpili Jagoda Pietrusiak-Kasprzyk, Renata Johnson-Wojtowicz oraz Marcin Kasprzyk, a jego gościem była m.in.: córka śp. Jerzego Matusza, który 30 lat temu po raz pierwszy wręczał wspomniane wyróżnienie.
Częścią gali było także uhonorowanie malarki Ireny Oryl, wieloletniej pedagog jarosławskiego „Plastyka”, wychowawcy wielu pokoleń artystów, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, stanowiącym najwyższe odznaczenie nadawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako wyraz uznania i szacunku dla dorobku artystycznego wyróżnionej na sali wybrzmiało głośne „Sto lat”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze