Reklama

Jeden dyrektor dwóch szpitali

06/11/2015 11:21

Piotr Ciompa, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, pokieruje również tutejszym Szpitalem Miejskim. W przyszłości obie placówki mają zostać połączone.

– Prezydent Robert Choma postanowił, iż optymalnym dla szybkiego przeprowadzenia niezbędnych działań jest ustanowienie unii personalnej między Szpitalem Miejskim i Szpitalem Wojewódzkim – informuje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego. – Z tego powodu obowiązki dyrektora Szpitala Miejskiego zostały powierzone [paywall] Piotrowi Ciompie, kierującemu Szpitalem Wojewódzkim im. o. Pio – dodaje.

30 października br. prezydent Przemyśla zawarł z władzami województwa porozumienie w sprawie połączenia Obwodu Lecznictwa Kolejowego i Szpitala Miejskiego. To kolejny krok w kierunku reorganizacji samorządowych placówek służby zdrowia w Przemyślu. Działania te są konieczne przede wszystkim ze względu na dobro pacjentów, by mogli oni liczyć na poprawę jakości świadczenia usług medycznych. Nie jest to możliwe, przede wszystkim ze względów finansowych, w obecnej sytuacji rozproszenia placówek i prowadzenia ich przez różne jednostki samorządu terytorialnego.

Reklama

– Zadaniem dyrektora Piotra Ciompy będzie jak najszybsze doprowadzenie do takich zmian, by korzystając z nieruchomości wszystkich placówek zoptymalizować działania i doprowadzić do jednolitego zarządzania nimi pod względem administracyjnym i finansowym – zapewnia Leyko. – Docelowo dyrektor Ciompa ma doprowadzić do pełnego połączenia działania wszystkich placówek. Szczegółowe zasady, na jakich ma to nastąpić zostały uzgodnione pomiędzy władzami miasta i województwa – wyjaśnia.

Zamiar połączenia placówek to efekt pomysłu, który zrodził się na początku br. Wtedy przemyscy radni wyrazili chęć połączenia podległego samorządowi Przemyśla miejscowego Szpitala Miejskiego z zarządzanym przez marszałka województwa podkarpackiego Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio w Przemyślu. Analogiczną uchwałę podjęli radni wojewódzcy. U podstaw proponowanego rozwiązania legło przekonanie, że spowoduje ono poprawę jakości i dostępności świadczeń medycznych. O wiele bardziej istotnym argumentem była jednak konieczność inwestycji w szpitalu szacowanych na kwotę nawet 25 milionów złotych, których to pieniędzy brakuje władzom miasta. Bez nakładów finansowych i podniesienia standardu wymaganego przez ministra zdrowia po 31 grudnia 2016 roku lecznicy grozi zamknięcie. W toku prac do pierwotnego planu wprowadzono korekty, uznając za celowe jej połączenie nie ze szpitalem rangi wojewódzkiej, ale z Obwodem Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ w Przemyślu. Jego organem założycielskim – podobnie jak Wojewódzkiego Szpitala – jest marszałek. Opracowujący strategię wyszli z założenia, że chociaż formalnie nie dojdzie do fuzji szpitali, faktycznie będą posiadały ten sam organ tworzący i dzięki niemu wyeliminowane zostanie szkodliwe konkurowanie o pieniądze Narodowego Funduszu Zdrowia. Fuzję Obwodu Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ i Szpitala Miejskiego wybrano jako stan przejściowy. W okresie do 2 lat nowy twór, czyli Szpital Wojewódzki OLK w Przemyślu ma ostatecznie scalić się z miejscowym Wojewódzkim Szpitalem przy ulicy Monte Cassino.

– Nie zgodzimy się na to, jeżeli jego sytuacja finansowa nie ulegnie diametralnej poprawie – zastrzegał Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta Przemyśla. – Plan ewentualnego połączenia ma rację bytu tylko i wyłącznie wówczas, gdy uda się go skutecznie zrestrukturyzować – podkreślił podczas niedawnej sesji.
del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    AAAA - niezalogowany 2015-11-06 12:20:20

    Panie Prezydencie dlaczego dyrektorem  Szpitala Miejskiego   jest Pan  Ciąpa    jak  również Pan  Lewicki który jest ordynatorem   na   hirurgi w szpitalu  wojewódzkim. Przecież  szpitale jeszcze nie są połaczone.Czy ci Panowie  muszą pracować  na dwóch etatach i zabierać  miejsca  pracy  innym osobom.Może należy dbać  o ich zdrowie  ,żeby się niem przepracowywali ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Półwyspiarz - niezalogowany 2015-11-06 15:09:04

    Czyżby dyr. Ciompa już się wykazał osiągnięciami, że bierze się za kolejne"ratownictwo"?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama