Reklama

Jerzykiem w komara

13/05/2021 10:03

Przeworski magistrat zdecydował o zawieszeniu na bloku mieszkalnym przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 20 budek dla jerzyków. Zwiększenie populacji tych pożytecznych ptaków może w przyszłości sprawić, że miasto, tocząc walkę z komarami, rzadziej będzie sięgać po chemię.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że komar to owad przykry i w przestrzeni miejskiej niepożądany. Od kilku lat w Przeworsku magistrat walczy z ich plagą, stosując środki chemiczne.

W tym roku władze miasta postanowiły poszerzyć swój arsenał w wojnie przeciwko krwiopijcom i zainwestować w oręż bardziej przyjazny naturze. Postawiono więc na powiększenie populacji jerzyka w mieście, ptaka, którego dieta w dużej mierze składa się z komarów – jerzyk o umiarkowanym apetycie potrafi zjeść ich nawet 20 tys. dziennie.

Aby zrealizować[paywall] to zamierzenie, na bloku mieszkalnym przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, staraniem dwóch tutejszych stowarzyszeń – Przeworskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego „Dobro czyń” oraz  Stowarzyszenia Polska 2050 – zamontowano 20 budek lęgowych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, staną się domem dla 40 jerzyków.

 

Reklama

Jerzyk to romantyk…i  czyścioch

Lokalizacja nie jest przypadkowa. Wytypowano ją po konsultacji i wizji terenowej z przeworskim ornitologiem Hubertem Kameckim.

O tym, że budki zawisną przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, zadecydowało przede wszystkim sąsiedztwo – spora kolonia jerzyków istnieje na dawnym magazynie cukru, można mieć więc nadzieję, że kilka par postanowi spróbować czegoś nowego i osiedli się w świeżo zawieszonych budkach.

Warto też wyjaśnić, że montowanie kilku domków obok siebie, tak jak to zrobiono na budynku w Przeworsku, podyktowane jest zwyczajami jerzyków. A te są całkiem ciekawe. Jerzyki są ptakami towarzyskimi, najlepiej im, gdy otoczone są wianuszkiem pobratymców żyjących w niewielkich koloniach.

Ponadto warto wiedzieć, że jerzyki to ptaki romantyczne i wierne. Pary wiążą się na całe życie i zawsze wracają na swoje lęgowisko – raz zamieszkana budka może służyć jerzykowej rodzinie nawet 15 lat!

Niejakie obawy może budzić natomiast sąsiedztwo kolonii – obecność ptaków kojarzy nam się często z wszechobecnymi nieczystościami.

– Warto podkreślić, że jerzyki są bardzo czystymi ptakami – odchody wynoszą z gniazda, przez co nie brudzą nimi elewacji –zapewniają przeworscy urzędnicy.

Okres lęgowy jerzyków zaczyna się w maju, więc wywieszone budki powinny zostać niebawem zamieszkane. Czy eksperyment się powiedzie, sąsiedztwo jerzyków okaże się niedokuczliwe, a mieszkańcy bloku przy Skłodowskiej odczują różnicę w liczbie atakujących ich komarów – przekonamy się już wkrótce.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gość 2021-05-13 18:34:30

    Na blokach Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej też zawieszone zostały budki dla jerzyków.Brawo Zarząd PSM.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Akriti Verma - niezalogowany 2021-06-04 15:55:29

    All the new updates is uploaded here regarding the topic.http://www.escortservicesindelhi.in/http://www.lucknowescorts.co.in/http://www.dwarkacallgirls.com/http://www.delhiescortsgirl.com/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama