Reklama

Jest dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Od 15 czerwca br. wciąż tworzona 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej ma dowódcę. Dzień wcześniej, 14 czerwca br., minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wyznaczył na tę funkcję pułkownika Daniela Błotkę.

18 marca 2021 r. w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu, z udziałem wspomnianego M. Błaszczaka, odbyła się odprawa, podczas której m.in. podpisano decyzję o utworzeniu nowych brygad obrony terytorialnej. – Trzy nowe brygady powstaną w województwach, w których jest dużo chętnych do służby. Są to także obszary istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa – powiedział wówczas minister obrony narodowej[paywall].

Owe trzy nowe brygady powstały w: Przemyślu (20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej), Warszawie (18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej) oraz Chełmie (19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej).

Reklama

Długie zabiegi

Władze Przemyśla zabiegały o utworzenie brygady przemyskich terytorialsów od dłuższego czasu. Pierwsze starania władze miasta na czele z ówczesnym prezydentem Robertem Chomą rozpoczęły jeszcze w 2016 r., kiedy obrona terytorialna była w fazie koncepcyjnej. W następstwie prowadzone były rozmowy o możliwości utworzenia brygady w pierwszym etapie tworzenia struktur WOT.

Obecny prezydent Wojciech Bakun tematu nie zaniechał, kontynuując rozmowy z gen dyw. Wiesławem Kukułą. Nieocenionym wsparciem od samego początku dla tworzenia mocnych struktur obrony terytorialnej na Podkarpaciu był ówczesny dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w Rzeszowie płk Arkadiusz Mikołajczyk, który m.in. na sesji Rady Miejskiej w Przemyślu w kwietniu 2017 r.  przedstawiał radnym, przewodniczącym zarządów osiedli oraz obserwatorom obrad założenia oraz etapy tworzenia obrony terytorialnej. 

Słowo stało się ciałem. Od połowy czerwca br. 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej ma dowódcę. Został nim pułkownik Daniel Błotko. Od sierpnia 2021 r. kierował Wojskową Komendą Uzupełnień w Puławach, a w latach 2017 – 2021 był szefem sztabu oraz zastępcą dowódcy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wcześniej pełnił stanowiska m.in. w jednostkach podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama