Kiedy w styczniu br. ukazał się drugi tom absolutnie wyjątkowego wydawnictwa, jakim jest trylogia „Przemyśl miasto zabytków Wehikuł Czasu”, jej autorzy zapowiedzieli hat-tricka. Czyli pracę nad finałowym trzecim albumem, obejmującym lata 1945 – 1990. Jak zapowiedzieli, tak zrobili.
Spotkanie autorskie, promujące trzeci tom fotograficznej opowieści o Przemyślu, odbyło się w auli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Podobnie jak drugie, w styczniu br. Nazwa albumu nawiązuje do facebookowej grupy popularyzującej historię Przemyśla, która powstała w marcu 2019 r. Tom pierwszy został wydany przez MNZP w lipcu 2022 r. i obejmował lata 1880 – 1918. Tom drugi przedstawia ciekawy i jednocześnie najbardziej tragiczny okres w całej historii Przemyśla, zamknięty w przedziale lat 1918 – 1945. Jego stworzenie było dla autorów prawdziwym wyzwaniem. Ukazanie barwnej i wielokulturowej społeczności kilku narodów, ich życia, codziennych trosk i radości, nie pomijając także wydarzeń traumatycznych, okrutnych i rzucających swój ponury cień na historię naszego miasta, było bardzo trudne. Warto wspomnieć, że najcenniejsze zdjęcia w tym albumie pochodziły z prywatnych kolekcji i rodzinnych albumów przemyślan. Każda osoba, która się nimi podzieliła, była także współautorem publikacji.
Wówczas trylogia „Przemyśl miasto zabytków Wehikuł Czasu” liczyła dwa tomy, czyli 826 stron i ponad 600 zdjęć, map i ilustracji. Wszystko to wydane w albumach o najlepszej możliwej jakości druku, jaka jest dostępna w Polsce. Wówczas przed autorami była praca nad finałowym trzecim albumem, obejmującym lata 1945 – 1990. Praca żmudna, ale owocna[paywall].
Jak już wspomnieliśmy, w piątek, 13 grudnia br. (jakże wymowna data!), oczywiście w auli Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyło się spotkanie autorskie promujące trzeci tom. Sala pękała w szwach!
– Gdy w 2019 roku wspólnie z Piotrem Michalskim szliśmy na pierwsze spotkanie z dyrekcją przemyskiego muzeum, nie przypuszczałem, że ta historia przybierze taki obrót. Serdeczne i ciepłe przyjęcie, z jakim się spotkaliśmy, zrozumienie, jakie nam okazano, dwóm zapaleńcom z internetowej grupy, pozwoliły mi wówczas uwierzyć, że to się uda. Szczególne podziękowania kieruję więc do dyrektora muzeum Jana Jarosza za ten błysk w oku przy pierwszym spotkaniu i tamte słowa: panowie, robimy to! Z całego serca dziękuję doktorowi Lucjanowi Facowi za jego genialny pomysł, aby rozbić tę publikację na trzy tomy. My, w swojej skromności, chcieliśmy wydać tylko jeden album. Dziękuję wszystkim pracownikom muzeum zaangażowanym w ten projekt, wszystkim darczyńcom i współautorom. Dzięki wam i waszej pracy są trzy tomy, trzy albumy, taka „mała przemyska trylogia” o wyjątkowym tysiącletnim mieście w zdjęciach zaklętym
Reklama
– powiedział jeden z współautorów trylogii Marek Janowski.
Trzeci tom traktuje o Przemyślu w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, z jej specyficznym klimatem, kulturą, codzienną szarością, ale też i z tym swoistym urokiem i tą całą lawiną osobistych wspomnień wielu mieszkańców miasta. Wspomnień związanych z tamtymi latami. Ogrom zebranego materiału skutkował trudnymi decyzjami, które zdjęcia wybrać, a które odrzucić.
– Te trzy tomy to prawie 1300 stron, ponad tysiąc zdjęć, ilustracji i map oraz wiele ciekawych informacji. Mam nadzieję, że oryginalnego spojrzenia na historię Przemyśla. I choć chciałoby się powiedzieć „chcemy więcej”, jest to już ostatni tom tego projektu. Oczywiście nie zamierzamy spocząć na laurach, są nowe pomysły, które – w co mocno wierzę – zrealizujemy we współpracy z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej
Reklama
– podsumował M. Janowski.
Zespół redakcyjny trzeciego tomu tworzyli: Lucjan Fac, Marek Janowski, Karol Kicman, Marek Król, Magdalena Krzemińska, Michał Krzemiński, Piotr Michalski, Grażyna Niezgoda, Iwona Poliszak, Anna Sienkiewicz i Jerzy Zieliński OCD.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze