Kobiety w ciąży, poza wizytami u ginekologów, potrzebują czasem pomocy innych specjalistów. Od stycznia br. nie muszą czekać miesiącami na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarz powinien przyjąć je w ciągu 7 dni.

fot.ze zbiorów własnych
Anna Zagrodnik z Wiązownicy przyznaje, że kobieta w ciąży powinna być okazem zdrowia, dlatego możliwość skorzystania z pomocy specjalistów bez konieczności oczekiwania tygodniami na wizytę jest bardzo cenna.
Na początku br. weszła w życie ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Zgodnie z jej zapisami kobieta w stanie błogosławionym ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Na stronach Ministerstwa Zdrowia czytamy, że świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone w dniu zgłoszenia, a jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących[paywall].
W celu sprawdzenia, czy nowe prawo przysługujące kobietom w ciąży jest przestrzegane przez przychodnie w regionie, zadzwoniliśmy do kilku wybranych. Były to: Specjalistyczna Przychodnia Lekarska w Przemyślu przy ul. Sportowej, NZOZ Lumed w Lubaczowie, NZOZ Med-Jar w Jarosławiu i NZOZ A-W-Med w Przeworsku. W każdej z nich w rejestracji dowiedzieliśmy się, że kobiety w ciąży bez najmniejszego problemu zostaną przyjęte do specjalisty w ciągu siedmiu dni. Co ważne, nie ucierpią na tym inni pacjenci oczekujący w kolejce. Żaden z nich nie straci swojego miejsca tylko dlatego, że danego dnia zostanie przyjęta dodatkowa osoba. Kolejka co najwyżej może się trochę przesunąć.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jeśli chodzi o endokrynologa w Przemyślu na NFZ to nie polecam. Termin czekania na pilne to około 3miesiecy. A wiadomość, że jest się w ciąży nikogo nie interesuje. Bo taka jest kolejka dla osób ze skierowaniem pilne. Świadczenie dopiero zrealizowane po prośbie o pisemnym oświadczeniu o odmowie przyjęcia... I to z łaską bo może Pani pójść do innej przychodni w końcu.
PISoBOLSZEWICKA dojna zmiana w akcji.
Nikt nie powinien czekać tygodniami na wizytę u specjalisty bo przecież dla przyjemności się tam nie idzie.
Będąc dwukrotnie w ciąży muszę stwierdzić fakt że społeczeństwo nadal ma tendencje a raczej zakodowane że kobiety w ciąży nie należy przepuszczać w kolejkach nawet jak są w stanie zaawansowanej ciąży. Olewa się to i dobrze że choć w tej kwestii coś się zmieni
Żałuję, że tu weszłam bo i tak nic się nie dowiedziałam .Szkoda czasu. Przykre. Płacić nie zamierzam.
Jeśli chodzi o endokrynologa w Przemyślu na NFZ to nie polecam. Termin czekania na pilne to około 3miesiecy. A wiadomość, że jest się w ciąży nikogo nie interesuje. Bo taka jest kolejka dla osób ze skierowaniem pilne. Świadczenie dopiero zrealizowane po prośbie o pisemnym oświadczeniu o odmowie przyjęcia... I to z łaską bo może Pani pójść do innej przychodni w końcu.
PISoBOLSZEWICKA dojna zmiana w akcji.
Nikt nie powinien czekać tygodniami na wizytę u specjalisty bo przecież dla przyjemności się tam nie idzie.