Reklama

Jordan bez procesji

27/01/2021 08:33

Po raz pierwszy po 1989 r. nie odbyła się tradycyjna procesja z okazji Jordanu. Powodem były obowiązujące obostrzenia pandemiczne. Poświęcenie wody miało miejsce obok archikatedry.

Święto Objawienia Pańskiego nazywane jest też Jordanem, ponieważ upamiętnia chrzest Pana Jezusa. W archikatedrze greckokatolickiej boskiej liturgii (mszy św.) przewodniczył abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski. Koncelebrował ją biskup obrządku łacińskiego Stanisław Jamrozek.

– W Boże Narodzenie niebo nad Betlejem przemówiło ustami anioła, a tutaj nad Jordanem z nieba słychać głos samego Ojca Niebieskiego i z tego otwartego nieba na Jezusa zstępuje Duch Boży w postaci gołębicy – powiedział w homilii abp Popowicz.

Reklama

W tym roku obostrzenia pandemiczne uniemożliwiły zorganizowanie tradycyjnej procesji nad San, gdzie na ogół odbywało się Wielkie Jordańskie Poświęcenie Wody. Obrzęd przeprowadzono po mszy św. na placu katedralnym i różnił się w zasadzie tylko tym, że woda znajdowała się w dużym naczyniu, a nie w rzece.

Poświęconą wodę wierni zabierają ze sobą w celu pokropienia nią swoich domów. Także tej wody używa kapłan w czasie odwiedzin duszpasterskich. Wierni wierzą, że chroni ona od chorób i wszystkiego, co złe.

Reklama


Obowiązkowym elementem poświęcenia wody jest również trzykrotne zanurzenie w niej krzyża.


Na koniec wypuszczono w powietrze gołębie, jako symbol obecności Ducha Świętego.


pab
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama