Reklama

Jordan w Przemyślu [WIDEO]

19/01/2016 15:00

Obchodzony 19 stycznia Jordan to jedno z najważniejszych świąt w Kościele greckokatolickim i prawosławnym. Swoją nazwę bierze od upamiętnienia chrztu Pana Jezusa w Jordanie. Pełna nazwa święta brzmi Objawienie Pańskie.

Greckokatolickie obchody Jordanu rozpoczęły się w archikatedrze. Mszy św. przewodniczył abp Popowicz, wraz z arcybiskupem seniorem Janem Martyniakiem. W modlitwie uczestniczył również abp Józef Michalik i inni kapłani rzymskokatoliccy. Po mszy procesja udała się nad San, gdzie miał miejsce obrzęd Wielkiego Jordańskiego Poświęcenia Wody[paywall].
Woda jest święcona przez wiele gestów: zanurzenie w niej trzech trójramiennych świeczników, dotknięcie wody dłonią, skierowanie na nią tchnienia oraz poprzez trzykrotne zanurzenie krzyża. Potem wypuszczono trzy gołąbki symbolizujące obecność Ducha Świętego.
– W momencie chrztu prawie namacalnie dotykamy Trójcy Świętej, bo słyszymy głos Ojca, widzimy Syna w rzece i zstępującego Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Stąd objawienie – wyjaśnia genezę uroczystości abp Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego, nawiązując opisu tego zdarzenia zawartego w Ewangelii.
W Kościele rzymskokatolickim Objawienie Pańskie obchodzone jest jako święto Trzech Króli. – W naszym Kościele nie ma odrębnego święta, które by mówiło o pokłonie Trzech Mędrców, ono jest wplecione w opis Bożego Narodzenia – dodaje abp Popowicz.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2016-01-19 16:17:29

    Mam nadzieje ze pozostawili troche wody w Sanie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2016-01-19 17:06:35

    A ja jestem ciekaw, kto płacił za ustawienie podestu nad rzeką? Przechodząc widziałem samochody i pracowników miejskiej spółki? Mam nadzieję, ze za zachcianki biskupa płaci kuria, a nie z miejskiej kasy z podatków wszystkich!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    a - niezalogowany 2016-01-19 20:43:53

    gościu, nie martw się, podest nie obciąża budżetu miasta. A nawet gdyby tak, to grekokatolicy nie są mieszkańcami miasta? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama