Reklama

Józef Rybczyński uhonorował gen. Borutę-Spiechowicza

Chciał zdążyć na 129. rocznicę urodzin gen. Boruty-Spiechowicza. Nie udało się, bo wykonawca popełnił błąd i musiał zrealizować reklamację. Józef Rybczyński, który wśród przemyślan może być kojarzony z kolekcjami poświęconymi kardynałowi Karolowi Wojtyle – Ojcu św. Janowi Pawłowi II, tym razem zadbał, by nie zginęła pamięć o kawalerze Orderu Virtutti Militari – gen. Mieczysławie Borucie-Spiechowiczu.

Skąd pomysł na uhonorowanie akurat tego człowieka? Otóż kamienica przy ul. Żeromskiego, znana również pod nazwą Willa „Zofiówka”, nie tylko zdobi przemyskie Zasanie.

Jest również miejscem, w którym w latach 1936 – 1939 mieszkał gen. Boruta-Spiechowicz. Co więcej, pan Józef zajmuje dokładnie to samo mieszkanie, co generał. Czuł zatem potrzebę przypomnienia społeczeństwu o jego postaci i zasługach.

We współpracy z Pocztą Polską SA oddział w Lublinie stworzył[paywall] arkusik ze znaczkami ukazującymi kolejno: postać generała, moment, w którym na Jasnej Górze składa wraz z gen. R. Abrahamem insygnia orderu Virtutti Militari oraz chwilę odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianie Willi „Zofiówka” w Przemyślu.

Nakład arkusika jest na tyle niewielki, że kolekcjonerzy i miłośnicy powinni się spieszyć.

Reklama

Jak poinformował pomysłodawca Józef Rybczyński, można go jeszcze zamówić w sklepiku filatelistycznym na ul. 3 Maja.


Nakład arkusika jest na tyle niewielki, że kolekcjonerzy i miłośnicy powinni się spieszyć. Jak poinformował pomysłodawca Józef Rybczyński, można go jeszcze zamówić w sklepiku filatelistycznym na ul. 3 Maja.

Ludwik Mieczysław Spiechowicz-Boruta (ps. Kopa, Morawski) urodził się 20 lutego 1894 roku w Rzeszowie, jako 15. dziecko Stanisława i Anieli z Zatorskich. Od najmłodszych lat ciągnęło go do munduru – najpierw związał się z polskim ruchem skautowym, następnie ukończył kurs podoficerski.

W sierpniu 1914 wstąpił do Legionów Polskich, gdzie sukcesywnie awansował. Po tym, jak zbiegł z niewoli niemieckiej[paywall], działał w Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Ukrainy, a od listopada 1918 roku służył w odrodzonym Wojsku Polskim. 

Brał udział m.in. w obronie Lwowa i dzielnie walczył na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Za udział w bitwie pod Grannem otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Reklama

12 października 1934 roku objął dowództwo 22 Dywizji Piechoty Górskiej w Przemyślu. Podczas wojny obronnej w 1939 roku dowodził Grupą Operacyjną „Bielsko”, znaną również pod nazwą GO „Boruta”. Został aresztowany przez NKWD w listopadzie 1940 roku, a po zwolnieniu z więzienia w sierpniu 1941 roku objął dowództwo nad 5 Wileńską Dywizją Piechoty.

W grudniu 1945 roku został przyjęty w szeregi Ludowego Wojska Polskiego. Do lipca 1946 pełnił funkcję zastępcy szefa Departamentu Piechoty i Kawalerii w Ministerstwie Obrony Narodowej.

W lipcu 1946 roku skierował prośbę o przeniesienie do rezerwy i w stan spoczynku. Od 1964 roku mieszkał w Zakopanem, gdzie prowadził działalność kombatancką, zajmował się sprawami swoich byłych żołnierzy, odznaczeniami i opieką nad żołnierskimi grobami.

Zmarł13 października 1985 roku i został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

Reklama


fot.Monika Rusinek
Józef Rybczyński dotarł do wielu ciekawostek z życia nie tylko św. Jana Pawła II, ale i gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Ponoć pewnego dnia, generał zdecydował się wjechać konno do swojego mieszkania na pierwszym piętrze przemyskiej willi „Zofiówka”.


fot.Monika Rusinek
Tablica na willi „Zofiówka” ku pamięci gen. Boruty-Spiechowicza.


MR
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama