Dwa dni trwały uroczystości związane z dwudziestoleciem koronacji Cudownej Ikony Matki Bożej Brama Miłosierdzia, znajdującej się w greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Jarosławiu. Główne obchody odbyły się w piątek, 19 sierpnia. Przewodniczył im Jego Świątobliwość Światosław Szewczuk, Arcybiskup Większy i Zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się dzień wcześniej. W czwartkowe popołudnie wierni zgromadzili się na Wielkich Nieszporach. Po nich odbył się koncert chóralnych pieśni sakralnych.
W piątek zebrali się o godz. 9 w cerkwi, by odprawić Mołeben do Przenajświętszej Bogurodzicy, czyli krótką modlitwę dziękczynną. O godz. 9.45 z jarosławskiego Rynku wyruszyła procesja do cerkwi, a o godz. 10 rozpoczęła się Pontyfikalna Boska Liturgia pod przewodnictwem Zwierzchnika Kościoła Greckokatolickiego. Uczestniczyli w niej hierarchowie obu obrządków z ks. abp. Adamem Szalem, metropolitą przemyskim oraz duchownymi z Polski i zagranicy.
Uroczystości zgromadziły setki wiernych, a głównym przesłaniem skierowanym do nich przez abp Ś. Szewczuka było wezwanie do wspólnego budowania przyszłości z przebaczeniem i prośbą o przebaczenie.
Cudowna Ikona, zwana Bramą Miłosierdzia, została ukoronowana diademami pobłogosławionymi przez papieża Jana Pawła II przed dwudziestu laty. Została także wybrana przez obecnego Ojca Świętego jako symbol Roku Miłosierdzia i uczestniczyła w[paywall] jego otwarciu podczas uroczystości w Watykanie. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem. Obraz pochodzi z XVII wieku i od ponad stu lat jest czczony jako symbol Maryi, która otwiera drogę do zbawienia, stając się jakoby bramą miłosierdzia dla wiernych. Nad organizacją jubileuszowych uroczystości czuwał ks. Krzysztof Błażejewski, kustosz sanktuarium.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze