Reklama

Jubileusz księdza prałata Andrzeja Surowca

21/06/2020 11:39

40 lat posługi kapłańskiej i trzy dekady obfitej w trudy, ale i sukcesy pracy duszpasterskiej w Jarosławiu świętował w ubiegły poniedziałek archiprezbiter jarosławski, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla, kapelan służb mundurowych, jeden z najbardziej charyzmatycznych kapłanów miasta – ksiądz prałat Andrzej Surowiec.

Bez dwóch zdań to było owocne 30 lat spędzonych przez ks. prałata w Jarosławiu. Niewątpliwie jego niespożyta energia, jego dzieło na długo wyryją się w sercach parafian i pamięci mieszkańców miasta. Dość wspomnieć, że ks. Surowiec doprowadził do budowy jednej z najoryginalniejszych świątyń w Jarosławiu, przebudował[paywall] poprzednią świątynię w Katolickie Centrum Kultury, dobudował plebanię, halę i strzelnicę sportową, dopilnował remontu i doposażenia Helusza, a najświeższym jego dziełem jest postawienie na dziedzińcu przy kościele parafialnym pomnika Pamięci Narodowej. Dał się także poznać jako wytrwały organizator życia duchowego, kulturowego i co mogłoby się wydawać najmniej oczywiste, także sportowego życia miasta. To on zainicjował szereg wydarzeń, które trwale wpisały się w kalendarz nie tylko liturgiczny Jarosławia, takie jak Piesza Pielgrzymka z Jarosławia do Jodłówki, miejska droga krzyżowa czy różaniec połączony z „Marszem Światła”. To on zaszczepił w mieście tradycję wspaniałego Orszaku Trzech Króli. Również on wcielił w życie takie pomysły, jak „Świetlica u Kolpinga” czy „Piknik z Bliźnim na majówkę”, wdrażając wizję nowoczesnej ewangelizacji stworzył ponad 30 wspólnot parafialnych, m.in. Akcję Katolicką, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Oazy Dziecięce i Młodzieżowe, Oazy Rodzin, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga, Parafialny Klub Sportowy Kolping-Jarosław. To on organizował imprezy kulturalne, wystawy i koncerty wzbogacające życie duchowe mieszkańców miasta. To wreszcie za sprawą także jego zaangażowania w Jarosławiu powstało „zagłębie” tenisowe, a przede wszystkim klub święcący sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Jego rozliczne osiągnięcia nieraz były nagradzane. Ma ks. Andrzej Surowiec na swoim koncie Nagrodę Proboszcza Tysiąclecia, Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki czy Człowieka Roku 2003 w plebiscycie TV Rzeszów oraz podkarpackiej prasy, a także wiele wyróżnień ze strony służb mundurowych i poprzednich burmistrzów miasta Jarosławia.

Po prostu dobry duszpasterz

Nie wolno przy tym zapomnieć o tym, że wśród tych wszystkich aktywności przez te wszystkie lata był po prostu duszpasterzem. – Do tego należałoby dołączyć podziękowanie za całą duchową posługę w parafii, związaną ze sprawowaniem sakramentów, prowadzeniem wspólnot, głoszeniem słowa Bożego i opieką nad księżmi wikariuszami – mówił podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji jubilata, przedstawiciel rady parafialnej.

Reklama

40-lecie święceń i 30-lecie posługi w Jarosławiu obchodzono 8 czerwca, na wspomnianej mszy obecni byli przedstawiciele władz parlamentarnych i wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz służb mundurowych.


pac
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Gość - niezalogowany 2020-06-21 15:05:44

    A księdza prałata to maseczka nie obowiązuje w pomieszczeniu zamkniętym? Mają się ponad prawem a potem zarażają ludzi koronawirusem!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2020-06-21 15:42:47

    No ,niestety nie :)

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Felek - niezalogowany 2020-06-21 16:07:51

    A gdzie maseczka !!! co to tego jegomościa w sukience nie obowiązuje ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama