Jury Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego zdecydowało, że w 2017 r. otrzyma ją artystka malarka Julia Olech-Nowak. 29 czerwca br. w Galerii Stara Kręgielnia w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyło się jej uroczyste wręczenie, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej.
Jury w składzie Henryk Ożóg – artysta plastyk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Janusz Szpyt – artysta malarz oraz Piotr Wójtowicz – artysta malarz w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu obradowało już 5 czerwca br.. Zadecydowało, że Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego – Przemyśl 2017 trafi do rąk Julii Olech-Nowak – za zestaw obrazów Łodzie listy piszą[paywall].
Julia Olech-Nowak w latach 1984 – 1989 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1989 r. w pracowni Leszka Wajdy. W latach 1991 – 1992 otrzymała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 2003 – 2004 realizowała studia podyplomowe w zakresie grafiki warsztatowej we wrocławskiej ASP, w pracowni Andrzeja Basaja oraz Anny i Jakuba Strzyżów. Swoją twórczość dzieli równolegle między projektowaniem a niezależnymi sztukami plastycznymi. Bierze czynny udział w życiu artystycznym Przemyśla i Podkarpacia.
W 2015 r. została laureatką stypendium twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla.
Jury przyznało także trzy wyróżnienia honorowe: Łukaszowi Cywickiemu za zestaw prac graficznych, Henrykowi Lasko za zestaw prac malarskich wykonanych w technice akwarela na papierze oraz Narcyzowi Pióreckiemu za zestaw prac malarskich z cyklu Mój kalendarz.
W wystawie pokonkursowej wzięli udział członkowie Kapituły Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego: prezydent miasta Robert Choma, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” w Przemyślu Renata Nowakowska, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz, dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Czarski oraz dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu Janusz J. Cywicki.
W wydarzeniu uczestniczyli artyści: Grażyna Gawrońska-Kasse, Elżbieta Cieszyńska, Łukasz Cywicki, Katarzyna Grabka, Beata Jędruch, Anna Kałamarz-Kucz, Andrzej Kmiecik, Mariusz Kościuk, Tomasz Król, Henryk Lasko, Brunon Lemek, Magdalena Ład, Andrzej Opak, Julia Olech-Nowak, Elżbieta Piórecka, Narcyz Piórecki, Małgorzata Tenczyńska-Podulka, Elżbieta Polenik, Dagmara Skubisz, Jacek Michał Szpak, Jacek Szwic, Barbara Katarzyna Torba, Remigiusz Truchanowicz oraz Rena Wota.
Zwycięzcami wcześniejszych edycji konkursu byli: Andrzej Cieszyński (2004), Łukasz Cywicki (2005), Tadeusz Nuckowski (2006), Jerzy Cepiński (2008), Rena Wota (2009), Iwona Lenik (2010), Mariusz Kościuk (2011), Renata Szyszlak (2013) i ponownie Jerzy Cepiński (2015). W 2009 r. przyznano wyróżnienie honorowe Renacie Szyszlak, w 2011 r. Wyróżnienie dla Młodego Artysty – organizację wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu – otrzymała Magdalena Emilia Ład. W 2013 r. wyróżnienia honorowe otrzymały Grażyna Niezgoda i Małgorzata Dawidiuk, zaś w 2015 r. – Łukasz Cywicki i Jacek Szwic.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To w końcu jak?- Julii Olech-Nowak z nagrodą czy:- Julia Olech-Nowak z nagrodąPolska język jednak za trudna dla redaktorów "ŻP".
Za zestaw obrazów "łodzie listy piszą"?
To w końcu jak?- Julii Olech-Nowak z nagrodą czy:- Julia Olech-Nowak z nagrodąPolska język jednak za trudna dla redaktorów "ŻP".
Za zestaw obrazów "łodzie listy piszą"?