Reklama

Julia Olech-Nowak z nagrodą Strońskiego

Jury Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego zdecydowało, że w 2017 r. otrzyma ją artystka malarka Julia Olech-Nowak. 29 czerwca br. w Galerii Stara Kręgielnia w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyło się jej uroczyste wręczenie, połączone z otwarciem wystawy pokonkursowej.

Jury w składzie Henryk Ożóg – artysta plastyk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Janusz Szpyt – artysta malarz oraz Piotr Wójtowicz – artysta malarz w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu obradowało już 5 czerwca br.. Zadecydowało, że Nagroda Artystyczna im. Mariana Strońskiego – Przemyśl 2017 trafi do rąk Julii Olech-Nowak – za zestaw obrazów Łodzie listy piszą[paywall].

Julia Olech-Nowak w latach 1984 – 1989 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1989 r. w pracowni Leszka Wajdy. W latach 1991 – 1992 otrzymała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki. W latach 2003 – 2004 realizowała studia podyplomowe w zakresie grafiki warsztatowej we wrocławskiej ASP, w pracowni Andrzeja Basaja oraz Anny i Jakuba Strzyżów. Swoją twórczość dzieli równolegle między projektowaniem a niezależnymi sztukami plastycznymi. Bierze czynny udział  w życiu artystycznym Przemyśla i Podkarpacia.

Reklama

W 2015 r. została laureatką stypendium twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla.

Jury przyznało także trzy wyróżnienia honorowe: Łukaszowi Cywickiemu za zestaw prac graficznych, Henrykowi Lasko za zestaw prac malarskich wykonanych w technice akwarela na papierze oraz Narcyzowi Pióreckiemu za zestaw prac malarskich z cyklu Mój kalendarz.

Wystawa pokonkursowa

W wystawie pokonkursowej wzięli udział członkowie Kapituły Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego: prezydent miasta Robert Choma, dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki „Zamek” w Przemyślu Renata Nowakowska, dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej Jan Jarosz, dyrektor Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Czarski oraz dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu Janusz J. Cywicki.

Reklama

W wydarzeniu uczestniczyli artyści: Grażyna Gawrońska-Kasse, Elżbieta Cieszyńska, Łukasz Cywicki, Katarzyna Grabka, Beata Jędruch, Anna Kałamarz-Kucz, Andrzej Kmiecik, Mariusz Kościuk, Tomasz Król, Henryk Lasko, Brunon Lemek, Magdalena Ład, Andrzej Opak, Julia Olech-Nowak, Elżbieta Piórecka, Narcyz Piórecki, Małgorzata Tenczyńska-Podulka, Elżbieta Polenik, Dagmara Skubisz, Jacek Michał Szpak, Jacek Szwic, Barbara Katarzyna Torba, Remigiusz Truchanowicz oraz Rena Wota.

Łyk historii

Zwycięzcami wcześniejszych edycji konkursu byli: Andrzej Cieszyński (2004), Łukasz Cywicki (2005), Tadeusz Nuckowski (2006), Jerzy Cepiński (2008), Rena Wota (2009), Iwona Lenik (2010), Mariusz Kościuk (2011), Renata Szyszlak (2013) i ponownie Jerzy Cepiński (2015). W 2009 r. przyznano wyróżnienie honorowe Renacie Szyszlak, w 2011 r. Wyróżnienie dla Młodego Artysty – organizację wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu – otrzymała Magdalena Emilia Ład. W 2013 r. wyróżnienia honorowe otrzymały Grażyna Niezgoda i Małgorzata Dawidiuk, zaś w 2015 r. – Łukasz Cywicki i Jacek Szwic.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2017-07-04 20:12:17

    To w końcu jak?- Julii Olech-Nowak z nagrodą czy:- Julia Olech-Nowak z nagrodąPolska język jednak za trudna dla redaktorów "ŻP".

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    widz - niezalogowany 2017-07-23 21:34:12

    Za zestaw obrazów "łodzie listy piszą"?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama