Kamil Kaczmarz i Marek Karbowniczyn to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu, którzy mają szansę reprezentować nasze miasto w Sejmie Dzieci i Młodzieży.
Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja organizowana od 1994 r. Ma kształtować postawy obywatelskie oraz szerzyć wśród młodych ludzi wiedzę na temat zasad funkcjonowania parlamentu i demokracji[paywall]. Skierowana jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Kadencja posłów trwa jeden rok, a jedyna sesja w roku odbywa się w Dzień Dziecka.
Tak jak „dorosły” sejm, również ten dzieci i młodzieży składa się z 460 posłów. Każde z 16 województw otrzymuje proporcjonalną liczbę mandatów do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich w danym województwie.
O taką możliwość starają się uczniowie przemyskiego „Słowaka”: Kamil Kaczmarz i Marek Karbowniczyn. Nie wystarczy jednak zgłosić akces. Co roku kandydaci muszą opracować temat przewodni danej sesji. W tym roku brzmi on: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej” i nawiązuje do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Zadaniem młodych ludzi jest napisanie pracy przedstawiającej sylwetkę wybranego posła Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. lub Sejmu I kadencji w 1922 r. wraz z przedstawieniem autorskiego planu kampanii wyborczej tej osoby.
Kamil i Marek wybrali postać Bruna Stanisława Gruszki, urodzonego 6 października 1881 r. w Skołoszowie. Był on absolwentem gimnazjum w Jarosławiu oraz seminarium nauczycielskiego w Tarnowie, studiował też prawo na uniwersytetach w Krakowie i Lwowie.
W 1918 r. poświęcił się całkowicie pracy politycznej i społecznej, brał udział w organizowaniu Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”. Był posłem oraz radnym miejskim w Radymnie. W 1922 r. został przewodniczącym komisji skarbowo-budżetowej, opracowywał regulamin sejmowy i ustawę skarbowo-budżetową. Zmarł 4 marca 1941 r. w Przemyślu. Pochowany został na cmentarzu w Radymnie.
Prace uczniów będą oceniane przez komisję IPN. Trzymamy kciuki za przemyślan!Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze