Reklama

Kasa na lepszą jakość życia na wsi rozdana


Tak zwane sołeckie strategie rozwoju wsi to ważny element rozwoju lokalnych małych ojczyzn. Uwzględniają potrzeby mieszkańców i wymagają od nich zaangażowania. Kolejny raz pieniądze na ich realizację rozdzielono w stolicy województwa. Podpisanych zostało kilkadziesiąt umów z przedstawicielami podkarpackich samorządów. Które z gmin leżących na terenie byłego województwa przemyskiego tym razem załapały się na wsparcie?


W drugim tygodniu czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego miało miejsce uroczyste przekazanie dobrych wiadomości dla gmin, związanych z przyznanym dofinansowaniem do projektów, które mieszkańcy sami wskazali jako ważne i potrzebne na ich terenie. Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował o objęciu dofinansowaniem aż 66 podkarpackich gmin, które złożyły wnioski o pomoc finansową w bieżącym roku (spośród 81 starających się o wsparcie). W całości ma ona zostać spożytkowana na działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi, w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021 – 2025. Łączna kwota przyznanego wsparcia to ponad 1, 271 mln zł. Niedawno umowy z przedstawicielami 33 samorządów parafowali w imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego wicemarszałkowie Karol Ożóg i Piotr Pilch.

– Sami państwo wiecie, jakie macie potrzeby. I na to są te pieniądze, za które zrealizowane zostaną inicjatywy wskazane przez mieszkańców. Wsparcie przeznaczone jest m.in. na zagospodarowanie i wyposażenie świetlic, remonty domów kultury, domów ludowych, remiz OSP, wykonanie siłowni plenerowych, placów zabaw oraz innej infrastruktury służącej integracji społecznej. Za to dofinansowanie zagospodarowana zostanie przestrzeń wielu sołectw, tak by poprawić ich estetykę i dbać o zachowanie dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego lub krajobrazowego – powiedział podczas uroczystości wicemarszałek Piotr Pilch.

Reklama

Dedykowana pomoc finansowa da możliwość praktycznej realizacji aktywności i pomysłów lokalnych wiejskich społeczności. Podkarpacki Program Odnowy Wsi wymaga bowiem  zaangażowania ich i to na wielu płaszczyznach, m.in. poprzez pracę własną mieszkańców, co ma na celu pobudzenie życia wspólnotowego i odpowiedzialności za swoją miejscowość.

Ile i dla kogo?

Szereg koncepcji w ramach PROW już zrealizowano w poprzednich latach, teraz dojdą kolejne. Wśród samorządów bezpośrednio z naszego terenu, które załapały się na pieniądze, jest m.in. gmina Narol, która otrzymała 20 tys. zł na przebudowę budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Lipie. Tyle samo otrzymała gmina Roźwienica na drugi etap modernizacji pomieszczeń w budynku WDK w Cząstkowicach i gmina Przemyśl na dostawę i montaż urządzeń na plac zabaw w Stanisławczyku. Gmina Zarzecze identyczną kwotę otrzymała na budowę siłowni plenerowej oraz doposażenie[paywall] placu zabaw, Dubiecko na kolejny, 5. etap remontu remizy OSP w Drohobyczce (wykonanie docieplenia stropu i wylewki oraz zakup wyposażenia do kuchni), a Bircza na remont i doposażenie pomieszczeń budynku świetlicy wiejskiej w Rudawce. Gmina Krasiczyn przyznane dofinansowanie w kwocie 20 tys. zł spożytkuje na wyposażenie świetlicy wiejskiej w sprzęt do jej funkcjonowania, a gmina Fredropol na adaptację pomieszczeń na potrzeby świetlicy wiejskiej w Kupiatyczach, zaś gmina Orły na zagospodarowanie centrum wsi i zorganizowanie imprezy w Ciemięrzowicach.

Reklama

Po 20 tys. zł otrzymały też gmina Tryńcza na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego wokół grzybka w Ubieszynie, gmina Stary Dzików na zagospodarowanie i urządzenie terenów zielonych poprzez budowę obiektów małej architektury i gmina Cieszanów na kolejny etap urządzania zbiornika wodnego oraz wydanie monografii o miejscowości Niemstów. Nieco mniejszą sumę, bo 12 tys. 683 zł gmina Gać otrzymała na zagospodarowanie terenów zielonych na obszarze wsi Wolica (montaż obiektów małej architektury ogrodowej), z kolei po 20 tys. zł trafi do gminy Stubno na zakup wyposażenia do pomieszczeń zabytkowego dworu w Stubnie do pełnienia funkcji kulturalnych i edukacyjnych (etap II) i gminy Kańczuga na modernizację korytarza w budynku remizy OSP w Lipniku celem poprawy funkcjonowania miejsca spotkań, integracji mieszkańców i kultywowania tradycji.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/07/2025 16:25
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama