Reklama

Kasa na szpitalne obiekty, których nikt nie chce? Radni oburzeni

Na pięć inwestycji władze miasta Przemyśla zaproponowały rozdysponować 910 tys. zł nadwyżki budżetowej z zeszłego roku. Decyzję mieli w tej sprawie podjąć radni. Najwięcej emocji wzbudziła w prawie półtoragodzinnej dyskusji kwestia przekazania 200-tysięcznej dotacji na „modernizację obiektów i zakup sprzętu dla Szpitala Wojewódzkiego OLK w Przemyślu przy ulicy Słowackiego”.

Cztery z pięciu zadań inwestycyjnych nie wzbudziły większych kontrowersji. Bo i wypłata odszkodowań za nieruchomości przejęte pod rozbudowę ulicy Wysokiego (150 tys. zł), rozbudowa odcinka od skrzyżowania z ulicą Swobodną do skrzyżowania z ulicą Zofii Chrzanowskiej oraz remont odcinka tej ostatniej do skrzyżowania z ulicą Paderewskiego (160 tys. zł), rozbudowa drogi w strefie gospodarczej (250 tys. zł) czy 150 tys. zł przeznaczone na modernizacje i remonty obiektów zarządzanych przez Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji są jak najbardziej pożądane i oczekiwane[paywall].

Największe emocje wzbudził punkt dotyczący 200-tysięcznej dotacji dla Szpitala Wojewódzkiego OLK. Wzburzył wszystkich bez wyjątku! Radny Prawa i Sprawiedliwości Wiesław Morawski powiedział, że na niedawnej komisji zdrowia, której przewodniczył, gościł dyrektor szpitali wojewódzkich Piotr Ciompa, który stwierdził, że dla prawdziwej racjonalizacji placówki należałoby zwolnić 400 osób. Głosów krytyki nie szczędzili inni radni: Eugeniusz Strzałkowski, Dariusz Iwaneczko (obaj PiS), Ryszard Kulej (SLD), Tomasz Schabowski i Ewa Sawicka (oboje PO).

Reklama

Ale nie tylko na kwotę dotacji, ale również na pismo, które wystosował do radnych dyrektor Ciompa. Otóż zwrócił się do nich z apelem o niewypowiadanie się i nieocenianie łączenia szpitali, a także kwestii zwolnień. – Nie podoba mi się ten ton. Pan dyrektor Ciompa może nas co najwyżej poprosić o ewentualne nieporuszanie tych spraw, choć nie widzę najmniejszego powodu, aby o tym nie mówić. Będziemy rozmawiać o przemyskiej służbie zdrowia, kiedy chcemy. To my decydujemy, kiedy tę sprawę poruszać, a nie pan dyrektor. Apeluję więc, aby zdecydowanie zmienił stosunek do Rady Miejskiej w Przemyślu – powiedział radny D. Iwaneczko.

– Nie możemy zgodzić się na uciszanie nas, odsuwanie tej sprawy na przyszłość. Kiedy mamy o tym rozmawiać. Kiedy mleko się rozleje? – pytał radny T. Schabowski.

Reklama

Czy szpital płaci miastu podatki?

– Pytamy, jak podpisać się czy podnieść rękę przy tej dotacji, gdy szpitala na Słowackiego praktycznie już nie ma. Prowadzone są tam strzępy działalności. W uzasadnieniu projektu uchwały zapisano, że to dotacja wynikająca z porozumienia, jakie zawarto pomiędzy Zarządem Województwa Podkarpackiego w sprawie połączenia szpitala miejskiego i Obwodu Lecznictwa Kolejowego, w którym prezydent miasta zobowiązał się do zabezpieczania w corocznie przedkładanych projektach budżetu dotacji w wysokości 200 tysięcy złotych na cele inwestycyjne – powiedziała radna G. Stojak. – Pytamy czy szpital wojewódzki płaci miastu podatki od nieruchomości? Zaległości są wieloletnie, ale pan zastępca prezydenta nie może ujawnić kwoty, bo to tajemnica handlowa! Jak to jest, że dotujemy podmiot, który zalega nam z płatnościami od wielu lat i nie ma żadnego pomysłu jak zamierza to spłacić? To tak wygląda gospodarka miasta? To skandal! – dodała.

Dotacja na „kolejową”

Sprawę próbowała załagodzić przewodnicząca rady Lucyna Podhalicz (PiS), tłumacząc na co ma zostać przeznaczona dotacja. – Musicie sobie państwo zdać sprawę, jak droga jest aparatura. Niedawno, dzięki pomocy marszałka Kuchcińskiego i PZU, zakupiliśmy do placówki przy ulicy Sportowej echokardiograf za 100 tysięcy złotych. Dotacja z 2016 roku została przeznaczona na informatyzację i cyfryzację Szpitala Wojewódzkiego OLK przy ulicy Sportowej. Ale to było tylko 50 procent wartości przedsięwzięcia. Tegoroczna dotacja ma ten proces zakończyć. Pieniądze nie zostaną przeznaczone na modernizację obiektów czy zakup sprzętu na Słowackiego. Dodam, że do dawnej przychodni kolejowej należy 10 tysięcy osób – powiedziała.

Reklama

Nie wszystkich radnych przekonała informacja przewodniczącej rady miasta.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama