Reklama

Katarzyna Lubnauer o koniecznych zmianach w edukacji. Dyskutowano nad nimi z dyrektorami i nauczycielami szkół [ZDJĘCIA]

10 marca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego gościła wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Na spotkaniu z nauczycielami i dyrektorami szkół i placówek oświatowych z terenu Podkarpacia mówiła przede wszystkim o założeniach przygotowywanej reformy programowej w szkołach, której wdrażanie będzie rozłożone na lata, a także o prowadzonych szerokich konsultacjach w tym zakresie.

Organizatorem spotkania było Kuratorium Oświaty w Rzeszowie we współpracy z Ministerstwem Edukacji. Zgromadziło ono licznie przybyłych dyrektorów szkół i placówek oświatowych podlegających pod Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Główną osią rozmów była kwestia planowanej reformy oświatowej. Na wydarzeniu, oprócz K. Labnauer, obecny był także dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych dr hab. Maciej Jakubowski. Instytucja ta prowadzi wstępne konsultacje na terenie całej Polski, dotyczące podstaw programowych i oczekiwanych zmian w oświacie. Trwały one od połowy stycznia, wzięło w nich udział ponad 10 tys. nauczycieli, zaś samą ankietę wypełniło ponad 23 tys. nauczycieli. W trakcie konsultacji nauczyciele wskazywali najczęściej na potrzebę zmiany konstrukcji podstawy i konieczność położenia większego nacisku na naukę kreatywnego myślenia uczniów i praktyczne umiejętności.

Jak podkreślała wiceminister, kierownictwo MEN zdecydowało o przeprowadzeniu reformy z pomocą ekspertów i właśnie nauczycieli praktyków.

Reklama

– Zależy nam by reforma była przygotowana z udziałem samych zainteresowanych. Bez dyrektorów, bez nauczycieli nie będzie żadnej zmiany. Papier jest cierpliwy. Możemy napisać dowolne rzeczy, ale jeśli nie będzie potem tej implementacji w szkołach, nic się nie uda, a sama reforma pozostanie jedynie teorią – mówiła do zgromadzonych w sali lustrzanej.

K. Labnauer zaznaczyła, że resort oświaty chce się dowiedzieć od nauczycieli, które treści wymagają zmiany, a następnie ich postulaty przekazać ekspertom, którzy będą pracować[paywall] nad podstawą programową.  

Reklama

Mówiąc o zmianach, jakich wymaga polska edukacja, K. Labnauer podkreśliła, że pierwsze decyzje w tym zakresie już zapadły. Są efektem rozporządzenia w sprawie dwóch nowych przedmiotów w szkołach, które znajdą się w grafiku zajęć od września. Są to edukacja zdrowotna i obywatelska. Aktualnie przygotowywane są dla nauczycieli materiały dydaktyczne.

Dyskutowaną kwestią była też ochrona nauczycieli. Jak zapowiedziała wiceminister, rząd planuje podnieść status nauczyciela do rangi funkcjonariusza publicznego, jednak w bardziej kompleksowy sposób niż do tej pory. Jak zapewniła, prace nad wzmocnieniem ochrony pedagogów już trwają.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 29/03/2025 11:25
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama