W kwietniu mija 77. rocznica zbrodni katyńskiej. Z tej okazji przed gmachem głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, od strony ulicy Ratuszowej, stanęła wystawa pt. Zbrodnia katyńska. Ekspozycja, pochodzi z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Autorzy na kolejnych planszach przypominają, jak doszło do zbrodni. Zaczęło się od paktu Ribbentrop – Mołotow, potem nastąpił atak na Polskę przez Niemcy i ZSRR i represje w stosunku do[paywall] ludności polskiej na terenach zajętych przez Sowietów.
Na kolejnych oglądający poznają losy polskich jeńców wojennych, miejsca ich przetrzymywania oraz obozową codzienność. Kulminacyjnym punktem narracji tej wystawy jest zbrodnia – metodyka zabijania, liczba ofiar i miejsca egzekucji.
Kolejny wątek dotyczy poszukiwań oficerów po zawarciu układu Sikorski – Majski, odkrycia ich grobów, prac prowadzonych przez komisje niemiecką i radziecką oraz ich ustaleń.
Ostatnie plansze zwracają uwagę na to, że Katyń zawsze istniał w świadomości Polaków, podkreślają walkę o prawdę i wiedzę o nim, będącą elementem polskiej tożsamości oraz represje grożące za jej głoszenie.
Celem wystawy jest przybliżenie wydarzeń ważnych dla Polaków, które mają wpływ na postrzeganie współczesnej rzeczywistości politycznej oraz relacji z sąsiadami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.SZKODA, ŻE SMOLEŃSK PRZYTŁACZA TO , CO TAK WAŻNE I TRAGICZNE, A POLACY SIĘ KŁÓCĄ ...
Katyń jedna z największych tragedii naszego Narodu.Wielka szkoda,ze dzisiaj jest uczyniono KATYŃ patriotycznym tłem do tragedii smoleńskiej.Tak nigdy nie powinno być
SZKODA, ŻE SMOLEŃSK PRZYTŁACZA TO , CO TAK WAŻNE I TRAGICZNE, A POLACY SIĘ KŁÓCĄ ...
Katyń jedna z największych tragedii naszego Narodu.Wielka szkoda,ze dzisiaj jest uczyniono KATYŃ patriotycznym tłem do tragedii smoleńskiej.Tak nigdy nie powinno być