24 stycznia nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sierkoścach zorganizowali dwa przestawienia mające formę jasełek. Pierwsze dla pensjonariuszy DPS w Huwnikach, drugie dla społeczności lokalnej, połączone ze zbiórką charytatywną dla Miłosza Pyrdy, ucznia I klasy miejscowej szkoły. Miłosz w lipcu 2022 roku uległ ciężkiemu wypadkowi drogowemu i wymaga dalszej, kosztownej rehabilitacji.
Wypadek Miłosza Pyrdy poruszył nie tylko mieszkańców Sierakośc, rodzinnej Sólcy czy gminy Fredropol. Ruszyła ogólnopolska zbiórka, między innymi w internecie. Rodzice Miłosza tak opisali swoje przeżycia:
– Nasz syn, Miłosz, jeszcze do niedawna był pogodnym i wesołym siedmiolatkiem, którego rozpierała energia. Uwielbiał się bawić z rówieśnikami, dokuczać starszej siostrze, największą jego pasją były dinozaury. Od września miał iść do pierwszej klasy, zdobywać doświadczenia, poznawać świat i poszerzać horyzonty. Niestety wszystkie te plany przekreślił jeden dzień. Wakacje, które dla większości miały być czasem odpoczynku, dla naszego syna okazały się być czasem walki o życie. 20 lipca 2022 – tę datę zapamiętamy do końca życia, to wtedy nasz świat się zawalił. Nasze dotąd spokojne życie zamieniło się w koszmar, koszmar, który trwa do dzisiajReklama
– relacjonowali Żaneta i Tomasz Pyrdowie, rodzice Miłosza.
– Miłosz został potrącony przez samochód. W ciężkim stanie przetransportowano go do szpitala w Rzeszowie – na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Po wielu badaniach stwierdzono u niego uraz wielonarządowy z wiodącym urazem czaszkowo- mózgowym. Nastąpiło także ograniczenie świadomości, niedowład czterokończynowy z przewagą kończyn dolnych i dużej spastyczności prawej ręki. Obecnie razem z Miłoszem przebywamy w Klinicznym Ośrodku Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży. Dziś już wiemy, że to nie koniec, że przed nami bardzo długa walka o jego zdrowie i sprawność. Wiemy, że życie Miłosza już nigdy nie będzie takie jak przed wypadkiem, ale tylko dzięki intensywnej rehabilitacji będzie mógł choć w pewnym stopniu osiągnąć samodzielność, a to byłoby spełnieniem naszych marzeń. Niestety miesięczny koszt opieki rehabilitantów znacznie przekracza nasze możliwości finansowe. Zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrego serca o wsparcie, każda złotówka dzisiaj jest dla nas na wagę złota. Nawet najmniejsza kwota jest w stanie pomóc naszemu synkowi, by odzyskać to, co odebrał mu wypadek. Prosimy, pomóżcie nam odzyskać naszego syna, bez Was nigdy to nie uda
Reklama
– apelowali rodzice Miłosza.
Na apel rodziców Miłosza natychmiast zareagowała miejscowa społeczność, nauczyciele SP w Sierakościach, uczniowie, rodzice, gminne instytucje i władze samorządowe. W akcję pomocy Miłoszowi zaangażował się także ksiądz Szczepan Bemben, proboszcz parafii w Sierakościach i Nowych Sadach. To on był głównym pomysłodawcą połączenia jasełek oraz Dnia Babci i Dziadka ze zbiórką charytatywną dla Miłosza. Po wspólnym kolędowaniu koleżanki i koledzy Miłosza rozpoczęli kwestę.
Nad całością wzruszającego wydarzenia czuwała Maria Wachta – dyrektor SP w Sierakoścach.
– Młodzi artyści dołożyli wszelkich starań, by oba spektakle zachwyciły widownię. Wystawienie inscenizacji wymagało zaangażowania wielu osób, którym należą się słowa uznania i podziękowania. – powiedziała pani dyrektor. – Tydzień wcześniej w naszej szkole przeprowadziliśmy VIII Gminny Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek – Sierakośce 2024. Uczestnikami konkursu byli uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Fredropol, z czego również jesteśmy dumni
Reklama
– dodała Maria Wachta.
W szkolnym widowisku dla seniorów i Miłosza wystąpili wszyscy uczniowie klas I – III i IV – VIII. Zagrali dla swojego kolegi – Miłosza, którego stan zdrowia wymaga stałej rehabilitacji. Miłosz także wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością, wśród której obecni byli: wójt gminy Fredropol – Mariusz Śnieżek, przewodniczący Rady Gminy Fredropol – Józef Gierczak oraz radni i sołtysi. Stowarzyszenie „Inicjatywy Podkarpacia”, które szkołę prowadzi, reprezentowali: Barbara Grodecka oraz Kazimierz Łysy.
Reżyserem widowiska, osobą odpowiedzialną za opracowanie scenariusza i jego realizację, była Małgorzata Żurawska – nauczycielka języka polskiego. Oprawę muzyczną, akompaniament, śpiew solistów, zespołów i grę zespołu instrumentalnego zrealizował Janusz Rajtmajer – nauczyciel muzyki. Choreografię taneczną, w wykonaniu „Śnieżynek” i „Pasterzy” z klas I – III, przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Agnieszka Wronowska i Paula Walczak. Choreografia taneczna uczennic klas IV – VIII oraz tło muzyczne i materiały dźwiękowe zostały opracowane przez Annę Krzych – nauczycielkę matematyki i Tomasza Kulkę – nauczyciela wychowania fizycznego. Dekorację i scenografię zaaranżowała Maria Wachta.
W przygotowaniu kostiumów wsparli szkołę rodzice. Pomocą w realizacji przedstawienia służyli nauczyciele szkoły, w szczególności: Barbara Sośnicka, Kazimiera Sałdan, a także pracownicy szkoły – Sylwia Gierczak, Marek Turczyński oraz rodzice. O poczęstunek w pierwszej części uroczystości zadbali rodzice uczniów, natomiast w drugiej Koło Gospodyń Wiejskich w Sierakoścach oraz rodzina Miłosza.

(aw)
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze