Reklama

Sierakośce: Kolędowali dla seniorów i Miłosza

01/02/2024 16:20

24 stycznia nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sierkoścach zorganizowali dwa przestawienia mające formę jasełek. Pierwsze dla pensjonariuszy DPS w Huwnikach, drugie dla społeczności lokalnej, połączone ze zbiórką charytatywną dla Miłosza Pyrdy, ucznia I klasy miejscowej szkoły. Miłosz w lipcu 2022 roku uległ ciężkiemu wypadkowi drogowemu i wymaga dalszej, kosztownej rehabilitacji.

Wypadek Miłosza Pyrdy poruszył nie tylko mieszkańców Sierakośc, rodzinnej Sólcy czy gminy Fredropol. Ruszyła ogólnopolska zbiórka, między innymi w internecie. Rodzice Miłosza tak opisali swoje przeżycia:


– Nasz syn, Miłosz, jeszcze do niedawna był pogodnym i wesołym siedmiolatkiem, którego rozpierała energia. Uwielbiał się bawić z rówieśnikami, dokuczać starszej siostrze, największą jego pasją były dinozaury. Od września miał iść do pierwszej klasy, zdobywać doświadczenia, poznawać świat i poszerzać horyzonty. Niestety wszystkie te plany przekreślił jeden dzień. Wakacje, które dla większości miały być czasem odpoczynku, dla naszego syna okazały się być czasem walki o życie. 20 lipca 2022 – tę datę zapamiętamy do końca życia, to wtedy nasz świat się zawalił. Nasze dotąd spokojne życie zamieniło się w koszmar, koszmar, który trwa do dzisiaj

Reklama

– relacjonowali Żaneta i Tomasz Pyrdowie, rodzice Miłosza.

Dziś już wiemy, że to nie koniec

– Miłosz został potrącony przez samochód. W ciężkim stanie przetransportowano go do szpitala w Rzeszowie – na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej. Po wielu badaniach stwierdzono u niego uraz wielonarządowy z wiodącym urazem czaszkowo- mózgowym. Nastąpiło także ograniczenie świadomości, niedowład czterokończynowy z przewagą kończyn dolnych i dużej spastyczności prawej ręki. Obecnie razem z Miłoszem przebywamy w Klinicznym Ośrodku Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży. Dziś już wiemy, że to nie koniec, że przed nami bardzo długa walka o jego zdrowie i sprawność. Wiemy, że życie Miłosza już nigdy nie będzie takie jak przed wypadkiem, ale tylko dzięki intensywnej rehabilitacji będzie mógł choć w pewnym stopniu osiągnąć samodzielność, a to byłoby spełnieniem naszych marzeń. Niestety miesięczny koszt opieki rehabilitantów znacznie przekracza nasze możliwości finansowe. Zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrego serca o wsparcie, każda złotówka dzisiaj jest dla nas na wagę złota. Nawet najmniejsza kwota jest w stanie pomóc naszemu synkowi, by odzyskać to, co odebrał mu wypadek. Prosimy, pomóżcie nam odzyskać naszego syna, bez Was nigdy to nie uda

Reklama

– apelowali rodzice Miłosza.

Szybka reakcja

Na apel rodziców Miłosza natychmiast zareagowała miejscowa społeczność, nauczyciele SP w Sierakościach, uczniowie, rodzice, gminne instytucje i władze samorządowe. W akcję pomocy Miłoszowi zaangażował się także ksiądz Szczepan Bemben, proboszcz parafii w Sierakościach i Nowych Sadach. To on był głównym pomysłodawcą połączenia jasełek oraz Dnia Babci i Dziadka ze zbiórką charytatywną dla Miłosza. Po wspólnym kolędowaniu koleżanki i koledzy Miłosza rozpoczęli kwestę.   

Reklama


Nad całością wzruszającego wydarzenia czuwała Maria Wachta – dyrektor SP w Sierakoścach.

– Młodzi artyści dołożyli wszelkich starań, by oba spektakle zachwyciły widownię. Wystawienie inscenizacji wymagało zaangażowania wielu osób, którym należą się słowa uznania i podziękowania. – powiedziała pani dyrektor. – Tydzień wcześniej w naszej szkole przeprowadziliśmy VIII  Gminny Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek –  Sierakośce 2024.  Uczestnikami konkursu byli uczniowie wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Fredropol, z czego również jesteśmy dumni

Reklama

– dodała Maria Wachta.   


W szkolnym widowisku dla seniorów i Miłosza wystąpili wszyscy uczniowie klas I – III i IV – VIII. Zagrali dla swojego kolegi – Miłosza, którego stan zdrowia wymaga stałej rehabilitacji. Miłosz także wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością, wśród której obecni byli: wójt gminy Fredropol – Mariusz Śnieżek, przewodniczący Rady Gminy Fredropol – Józef Gierczak oraz radni i sołtysi. Stowarzyszenie „Inicjatywy Podkarpacia”, które szkołę prowadzi,  reprezentowali: Barbara Grodecka oraz Kazimierz Łysy.

Reklama

Kto przygotował piękne wydarzenie?

Reżyserem widowiska, osobą odpowiedzialną za opracowanie scenariusza i jego realizację, była Małgorzata Żurawska – nauczycielka języka polskiego. Oprawę muzyczną, akompaniament, śpiew solistów, zespołów i grę zespołu instrumentalnego zrealizował Janusz Rajtmajer – nauczyciel muzyki. Choreografię taneczną, w wykonaniu „Śnieżynek” i „Pasterzy” z klas I – III, przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Agnieszka Wronowska i  Paula Walczak. Choreografia taneczna uczennic klas IV – VIII oraz tło muzyczne i materiały dźwiękowe zostały opracowane przez Annę Krzych – nauczycielkę matematyki i Tomasza Kulkę – nauczyciela wychowania fizycznego. Dekorację i scenografię zaaranżowała Maria Wachta.

W przygotowaniu kostiumów wsparli szkołę rodzice. Pomocą w realizacji przedstawienia służyli nauczyciele szkoły, w szczególności: Barbara Sośnicka, Kazimiera Sałdan, a także pracownicy szkoły – Sylwia Gierczak, Marek Turczyński oraz rodzice. O poczęstunek w pierwszej części uroczystości zadbali rodzice uczniów, natomiast w drugiej Koło Gospodyń Wiejskich w Sierakoścach oraz rodzina Miłosza.

Reklama

Pomóż Miłoszowi w rehabilitacji. Przekaż 1,5 procent podatku: KRS 0000020967

(aw)
        

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama