Reklama

Kolejna podwyżka cen ciepła. Radny pyta, radnego zbywają

27 grudnia ub.r. mieszkańcy miasta zaopatrywani w ciepło – produkowane przez PGNiG Termikę Energetykę Przemyśl sp. z o.o., a dystrybuowane przez spółkę miejską, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu – otrzymali świąteczno-noworoczny prezent w postaci kolejnej już podwyżki cen. Przykładowo średnie miesięczne rachunki na przemyskiej starówce podskoczyły średnio o tysiąc złotych!

Radny niezależny Jerzy Krużel 17 kwietnia 2023 r. wystosował interpelację do prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli działań zarządu PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. w zakresie produkcji ciepła z Ciepłowni Zasanie. Kontroli bardzo szeroko zakrojonej, bo obejmującej m.in. koszty: zarządu spółki, obsługi urządzeń produkujących ciepło i prąd, zleceń zewnętrznych, obsługi prawnej, zakupu paliwa węglowego, zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, inwestycji, remontów, środków transportu czy terminowości wykonania kolejnych etapów modernizacji ciepłowni.

– Poprosiłem również o sprawdzenie i podanie stanu realizacji ustaleń umowy dzierżawy Ciepłowni Zasanie do 30 marca 2023 roku oraz o wyjaśnienie, dlaczego spółka ta jest zarejestrowana w Warszawie, a nie w Przemyślu, w związku z czym podatki z działalności lądują w Warszawie, a nie w Przemyślu

Reklama

– powiedział J. Krużel[paywall].

Radny uzasadniał to faktem, że zarząd PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. przenosi koszty kryzysu energetycznego na mieszkańców miasta zasilanych przez MPEC sp. z o.o., nie poszukując możliwości obniżenia ich.

– Uważałem, uważam i będę uważać, że powołanie tej spółki i wydzierżawienie jej Ciepłowni Zasanie na 30 lat było i jest ogromnym błędem. Konsekwencje ponoszą mieszkańcy miasta, otrzymujący ciepło z sieci ciepłowniczej MPEC, członkowie przemyskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Uważam za zasadne rozważenie zerwania umowy dzierżawy Ciepłowni Zasanie

Reklama

– powiedział J. Krużel.

Zmowa milczenia?

Od tamtego pisma minęło osiem miesięcy. Odpowiedzi na interpelację radnego nie było. W związku z tym 18 grudnia ub.r. radny J. Krużel wystosował interpelację na... interpelację. Poinformował prezydenta W. Bakuna, że jeśli nie otrzyma w ciągu 14 dni odpowiedzi na postawione w kwietniu 2023 r. pytania, zwróci się do wszystkich możliwych organów kontrolnych.

– Już sam fakt braku odpowiedzi na interpelację radnego jest naruszeniem prawa. Uważam, że skoro prezydent posiada swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej tej spółki, nie powinno być problemów z odpowiedzią. Oni powinni je znać

Reklama

– stwierdził J. Krużel.

Niestety, odpowiedzi nie otrzymał.

– W związku z tym zdecydowałem się o złożeniu skargi do wojewody podkarpackiego oraz instytucji, które mają w swoim zakresie i obowiązkach przeprowadzenie kontroli w urzędzie. Nie może być tak, iż wobec ważnych dla mieszkańców spraw panuje milczenie

– dodał radny niezależny.

Cuda, cuda...

Zapytaliśmy w przemyskim magistracie, dlaczego J. Krużel przez tyle miesięcy nie otrzymał odpowiedzi na interpelację. Nazajutrz (12 stycznia br.) dostaliśmy odpowiedź, że jest już ona na stronie internetowej urzędu miasta, w zakładce „rejestr interpelacji i zapytań radnych”. Stał się cud! Odpowiedź, która niewiele wnosi do sprawy. Urząd Miejski w Przemyślu w 5-osobowym składzie Rady Nadzorczej PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. reprezentują dwie osoby.

Reklama

Danych próżno szukać

Prezydent W. Bakun poinformował, że pismami z 21 kwietnia i 11 grudnia ub.r. zwrócił się do zarządu spółki o udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w interpelacji. Na owe pisma bardzo długo nie było jakiejkolwiek reakcji. Dopiero 20 grudnia ub.r. spółka zgłosiła, że wszystkie dane dotyczące jej działalności są obligatoryjnie ujawniane i zamieszczane do publicznej wiadomości na stronach Krajowego Rejestru Sądowego. Problem w tym, że większości danych, o których wspominał J. Krużel, próżno tam szukać...

A Ty, mieszkańcu miasta Przemyśla, płacz i płać... Niestety.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    wazka1237_757 2024-01-18 16:15:46

    Panie Radny , doprowadź Pan do wyjaśnienia sprawy , dokładnej analizy kosztów i informacji , jeżeli to jest taka "złota kura" to dlaczego miasto pozbywa się kolejnego miejskiego przedsiębiorstwa ! ? W kwietniowych wyborach ma Pan mój głos +

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama