27 grudnia ub.r. mieszkańcy miasta zaopatrywani w ciepło – produkowane przez PGNiG Termikę Energetykę Przemyśl sp. z o.o., a dystrybuowane przez spółkę miejską, czyli Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu – otrzymali świąteczno-noworoczny prezent w postaci kolejnej już podwyżki cen. Przykładowo średnie miesięczne rachunki na przemyskiej starówce podskoczyły średnio o tysiąc złotych!
Radny niezależny Jerzy Krużel 17 kwietnia 2023 r. wystosował interpelację do prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli działań zarządu PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. w zakresie produkcji ciepła z Ciepłowni Zasanie. Kontroli bardzo szeroko zakrojonej, bo obejmującej m.in. koszty: zarządu spółki, obsługi urządzeń produkujących ciepło i prąd, zleceń zewnętrznych, obsługi prawnej, zakupu paliwa węglowego, zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, inwestycji, remontów, środków transportu czy terminowości wykonania kolejnych etapów modernizacji ciepłowni.
– Poprosiłem również o sprawdzenie i podanie stanu realizacji ustaleń umowy dzierżawy Ciepłowni Zasanie do 30 marca 2023 roku oraz o wyjaśnienie, dlaczego spółka ta jest zarejestrowana w Warszawie, a nie w Przemyślu, w związku z czym podatki z działalności lądują w Warszawie, a nie w Przemyślu
Reklama
– powiedział J. Krużel[paywall].
Radny uzasadniał to faktem, że zarząd PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. przenosi koszty kryzysu energetycznego na mieszkańców miasta zasilanych przez MPEC sp. z o.o., nie poszukując możliwości obniżenia ich.
– Uważałem, uważam i będę uważać, że powołanie tej spółki i wydzierżawienie jej Ciepłowni Zasanie na 30 lat było i jest ogromnym błędem. Konsekwencje ponoszą mieszkańcy miasta, otrzymujący ciepło z sieci ciepłowniczej MPEC, członkowie przemyskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Uważam za zasadne rozważenie zerwania umowy dzierżawy Ciepłowni Zasanie
Reklama
– powiedział J. Krużel.
Od tamtego pisma minęło osiem miesięcy. Odpowiedzi na interpelację radnego nie było. W związku z tym 18 grudnia ub.r. radny J. Krużel wystosował interpelację na... interpelację. Poinformował prezydenta W. Bakuna, że jeśli nie otrzyma w ciągu 14 dni odpowiedzi na postawione w kwietniu 2023 r. pytania, zwróci się do wszystkich możliwych organów kontrolnych.
– Już sam fakt braku odpowiedzi na interpelację radnego jest naruszeniem prawa. Uważam, że skoro prezydent posiada swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej tej spółki, nie powinno być problemów z odpowiedzią. Oni powinni je znać
Reklama
– stwierdził J. Krużel.
Niestety, odpowiedzi nie otrzymał.
– W związku z tym zdecydowałem się o złożeniu skargi do wojewody podkarpackiego oraz instytucji, które mają w swoim zakresie i obowiązkach przeprowadzenie kontroli w urzędzie. Nie może być tak, iż wobec ważnych dla mieszkańców spraw panuje milczenie
– dodał radny niezależny.
Zapytaliśmy w przemyskim magistracie, dlaczego J. Krużel przez tyle miesięcy nie otrzymał odpowiedzi na interpelację. Nazajutrz (12 stycznia br.) dostaliśmy odpowiedź, że jest już ona na stronie internetowej urzędu miasta, w zakładce „rejestr interpelacji i zapytań radnych”. Stał się cud! Odpowiedź, która niewiele wnosi do sprawy. Urząd Miejski w Przemyślu w 5-osobowym składzie Rady Nadzorczej PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o. reprezentują dwie osoby.
Prezydent W. Bakun poinformował, że pismami z 21 kwietnia i 11 grudnia ub.r. zwrócił się do zarządu spółki o udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w interpelacji. Na owe pisma bardzo długo nie było jakiejkolwiek reakcji. Dopiero 20 grudnia ub.r. spółka zgłosiła, że wszystkie dane dotyczące jej działalności są obligatoryjnie ujawniane i zamieszczane do publicznej wiadomości na stronach Krajowego Rejestru Sądowego. Problem w tym, że większości danych, o których wspominał J. Krużel, próżno tam szukać...
A Ty, mieszkańcu miasta Przemyśla, płacz i płać... Niestety.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Panie Radny , doprowadź Pan do wyjaśnienia sprawy , dokładnej analizy kosztów i informacji , jeżeli to jest taka "złota kura" to dlaczego miasto pozbywa się kolejnego miejskiego przedsiębiorstwa ! ? W kwietniowych wyborach ma Pan mój głos +
Panie Radny , doprowadź Pan do wyjaśnienia sprawy , dokładnej analizy kosztów i informacji , jeżeli to jest taka "złota kura" to dlaczego miasto pozbywa się kolejnego miejskiego przedsiębiorstwa ! ? W kwietniowych wyborach ma Pan mój głos +