Mimo że do poświęcenia studni w Likumbi, w Zambii, doszło w Wielkanoc, informacja o tym dotarła na Podkarpacie dopiero kilka dni temu. To kolejna studnia w Afryce, która została wybudowana dzięki akcji „Makulatura na studnię”, zainicjowanej przez przeworszczanina Ryszarda Łuczyka.
Parafia Likumbi jest najmłodszą w diecezji Kabwe. Została utworzona 9 kwietnia 2016 r. Należy do niej 14 stacji misyjnych. W samym Likumbi żyje 80 rodzin katolickich. W br. wybudowano tam przychodnię lekarską. Na terenie parafii jest kilka szkół. Maksymalnie edukują one do 9 klasy. Szkoły średniej nie ma[paywall]. – Dużym bogactwem jest ziemia. Jest jej pod dostatkiem, teren jest jeszcze mało wykorzystany i ciągle karczuje się busz, by uprawiać nowe pola i powiększać istniejące. Dlatego pracy na roli nie brakuje, gorzej jest z narzędziami i maszynami. Ale chętnych do pracy nie brakuje. Jest tu kopalnia manganu eksploatowana przez Chińczyków, którzy zatrudniają naszych ludzi. Dają więc im pracę, choć słabo płatną, ale w tych warunkach jest to wielki dochód dla zatrudnionych. Zarobki właściwie wystarczają, by przeżyć, nie ma większych inwestycji w domach. Ludzie żyją bez prądu i bez bieżącej wody. Tę ostatnią trzeba przynosić. Miarą zamożności domu jest posiadanie sprawnego roweru – opowiada misjonarz z Likumbi Piotr Kołcz.
fot.ze zbiorów własnych
Mieszkańcy Likumbi dziękują mieszkańcom Podkarpacia za przeznaczenie pieniędzy na budowę studni.
Ogromnym problemem jest brak wody. Ta co prawda dostępna jest w strumieniach w czasie deszczowym, a do picia w wielu miejscach, takich jak szkoły czy szpitale. Prawie każda wioska ma swoje studnie ręczne, głębinowe. Problemem jest to, że ostatnie trzy pory deszczowe były słabe i nie wszystkie studnie działają.
– Dlatego wybudowanie studni dzięki pieniądzom od mieszkańców Podkarpacia jest ogromnym darem. W imieniu wszystkich mieszkańców Likumbi dziękuję za to! Woda w Afryce to życie – dodał ks. P. Kołcz. 1 kwietnia br. doszło do poświęcenia wybudowanej studni, która nosi imię księdza kardynała Adama Kozłowieckiego. Wydarzenie miało miejsce w 107. rocznicę urodzin kardynała.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze