Reklama

Kolejna studnia od mieszkańców Podkarpacia

Mimo że do poświęcenia studni w Likumbi, w Zambii, doszło w Wielkanoc, informacja o tym dotarła na Podkarpacie dopiero kilka dni temu. To kolejna studnia w Afryce, która została wybudowana dzięki akcji „Makulatura na studnię”, zainicjowanej przez przeworszczanina Ryszarda Łuczyka.

Parafia Likumbi jest najmłodszą w diecezji Kabwe. Została utworzona 9 kwietnia 2016 r. Należy do niej 14 stacji misyjnych. W samym Likumbi żyje 80 rodzin katolickich. W br. wybudowano tam przychodnię lekarską. Na terenie parafii jest kilka szkół. Maksymalnie edukują one do 9 klasy. Szkoły średniej nie ma[paywall]. – Dużym bogactwem jest ziemia. Jest jej pod dostatkiem, teren jest jeszcze mało wykorzystany i ciągle karczuje się busz, by uprawiać nowe pola i powiększać istniejące. Dlatego pracy na roli nie brakuje, gorzej jest z narzędziami i maszynami. Ale chętnych do pracy nie brakuje. Jest tu kopalnia manganu eksploatowana przez Chińczyków, którzy zatrudniają naszych ludzi. Dają więc im pracę, choć słabo płatną, ale w tych warunkach jest to wielki dochód dla zatrudnionych. Zarobki właściwie wystarczają, by przeżyć, nie ma większych inwestycji w domach. Ludzie żyją bez prądu i bez bieżącej wody. Tę ostatnią trzeba przynosić. Miarą zamożności domu jest posiadanie sprawnego roweru – opowiada misjonarz z Likumbi Piotr Kołcz.


fot.ze zbiorów własnych
Mieszkańcy Likumbi dziękują mieszkańcom Podkarpacia za przeznaczenie pieniędzy na budowę studni.

Ogromnym problemem jest brak wody. Ta co prawda dostępna jest w strumieniach w czasie deszczowym, a do picia w wielu miejscach, takich jak szkoły czy szpitale. Prawie każda wioska ma swoje studnie ręczne, głębinowe. Problemem jest to, że ostatnie trzy pory deszczowe były słabe i nie wszystkie studnie działają.

– Dlatego wybudowanie studni dzięki pieniądzom od mieszkańców Podkarpacia jest ogromnym darem. W imieniu wszystkich mieszkańców Likumbi dziękuję za to! Woda w Afryce to życie – dodał ks. P. Kołcz. 1 kwietnia br. doszło do poświęcenia wybudowanej studni, która nosi imię księdza kardynała Adama Kozłowieckiego. Wydarzenie miało miejsce w 107. rocznicę urodzin kardynała.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama