Przejście dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 835, obok KRUS od lat budzi wśród kierowców wiele negatywnych emocji. Jest szansa, że to i inne miejsca na terenie miasta zostaną objęte monitoringiem.
W tegorocznym budżecie Przeworska zabezpieczono 20 tys. zł na monitoring miejsc zagrożonych i podwyższonego ryzyka w mieście. Burmistrz Leszek Kisiel wspomniał o dwóch takich obszarach, które być może strzec będzie czujne oko kamery. Pierwszym z nich miałaby być okolica przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu[paywall] ulic Konopnickiej i Ablewicza z dawną krajową czwórką.
Przypomnijmy, że 20 grudnia we wczesnych godzinach porannych doszło tutaj do potrącenia dwóch pieszych, które z obrażeniami trafiły do szpitala. Burmistrz zaznaczył, że monitoring objąłby swoim zasięgiem również słonie, które wielokrotnie były niszczone przez wandali.
– Być może, jeśli pieniędzy wystarczy, uda się w okolicach dworca PKS i KRUS zamontować kamerę monitorującą – wyjaśnił L. Kisiel. Przejście przez drogę wojewódzką obok KRUS jest częstym powodem narzekań kierowców, ponieważ w tym miejscu piesi nagminnie wchodzą na jezdnię bez zastanowienia, traktując zebrę jako przedłużenie chodnika. Zdaniem zmotoryzowanych takie zachowanie przechodniów jest jedną z przyczyn tworzenia się korków na tym odcinku drogi.
Jest również szansa na zamontowanie kamer w przeworskim parku. Podczas jednej z ubiegłorocznych sesji radni miasta wyrazili zgodę na nieodpłatne użyczenie działek miejskich, położonych na terenie parku miejskiego. Jest to związane z możliwością zainstalowania tam zintegrowanego systemu alarmowego wraz z monitoringiem. Starostwo Powiatowe w Przeworsku przygotowało i przekazało do muzeum dokumentację techniczną w tym zakresie, obecnie działania zatrzymały się na etapie złożenia przez placówkę wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.
– Czekamy na ocenę wniosku. Jeśli otrzymamy dofinansowanie, sfinansujemy monitoring i zabezpieczenia dla wszystkich budynków znajdujących się na terenie parku, kompleksowy remont budynku oranżerii oraz wykonanie instalacji ziemnej na potrzeby późniejszego montażu oświetlenia – powiedział dyrektor Muzeum w Przeworsku Tomasz Syk. Podkreślił, że realizacja tego typu projektu jest potrzebna, ponieważ park jest ogólnodostępny i otwarty przez całą dobę. Obiekty zabytkowe często są dewastowane przez wandali, dlatego monitoring stanowić będzie ochronę mienia i osób.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze