Reklama

Kolejne miliony na kontynuację prac rewitalizacyjnych Twierdzy Przemyśl?

Około 20 mln zł ma kosztować kolejny etap rewitalizacji Twierdzy Przemyśl. Miałby objąć remonty konserwatorskie największych militarnych obiektów kompleksu: Fortu I Salis Soglio, Fortu VIII Łętownia i Fortu XI Duńkowiczki, a także odsłonięcie krajobrazu pól bitewnych i fortyfikacji polowych.

Koncepcje obu etapów rewitalizacji twierdzy opracowane zostały przez Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. Zrealizowanie I etapu projektu pod nazwą „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej” okazało się wyjątkową w skali kraju inwestycją w zakresie turystyki kulturowej. Udostępniono dla turystyki łącznie 28 obiektów urządzonych i kilkaset obiektów dydaktycznych, edukacyjnych, kilkadziesiąt kilometrów dróg[paywall].

I etap rewitalizacji przyczynił się też do wpisania Twierdzy Przemyśl na Listę Pomników Historii.

Reklama

– Każdego roku przyciąga na nasze ziemie turystów z różnych stron Polski, a także z państw, których obywatele oddali tu życie podczas Wielkiej Wojny. Mowa tu o: Węgrach, Austriakach, Rosjanach czy Niemcach. Nie ulega wątpliwości, że rozpoczęte prace wymagają kontynuacji. Celem jest dalszy rozwój turystyki, a także wpisanie Twierdzy Przemyśl na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Prace mogłyby być kontynuowane w ramach nowej perspektywy finansowej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2021 – 2027 – powiedziała Karolina Marciniak ze Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Wicemarszałek trzyma rękę na pulsie

Wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin Piotr Pilch zapewnia, że jest wielkim sprzymierzeńcem projektu. Będzie czynić wszystko, aby ten uzyskał finansowe wsparcie. Na razie trudno jednak powiedzieć cokolwiek o wysokości dotacji. – Nowa perspektywa finansowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2021 – 2027 jest w fazie organizacji. Projekt drugiego etapu rewitalizacji Twierdzy Przemyśl został wpisany na listę. Jestem w ciągłym kontakcie ze Związkiem Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl i jesteśmy na dobrej drodze do wypracowania takiego modelu, który pozwoli na przyznanie kolejnych milionów złotych. Obiecuję trzymać rękę na pulsie i pilotować to zadanie – zapewnił.

Reklama

Co zakłada II etap?

Drugi etap projektu stanowić będzie kontynuację i rozwinięcie zadań objętych I etapem w obrębie południowych i wschodnich sektorów twierdzy, zarówno w obrębie fortyfikacji wewnętrznych, jak i pierścienia zewnętrznego. Najważniejsze inwestycje w ramach II etapu to: kontynuacja prac adaptacyjnych na fortach – VIII Łętownia i XI Duńkowiczki, rewitalizacja Fortu XV Borek, adaptacja na cele turystyki kulturowej Fortu I Salis Soglio, remont i adaptacja dla celów turystyki kulturowej akweduktu wraz z systemem studni podziemnych, utworzenie Skansenu Pola Bitwy na południowym odcinku twierdzy – od Fortu V Grochowce do Fortu VII Prałkowce oraz rekonstrukcja cmentarzy wojennych i przywrócenia pamięci o poległych.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Zdegustowany przemyski obserwa - niezalogowany 2020-03-09 20:26:39

    Tak się zastanawiam, ile okropnie zaniedbanych starych zabytkowych kamienic  i budynków w  centrum mieściny można było by odnowić, zmodernizować i odmalować zamiast topić miliony od lat na oddalone od Przemyśla tzw forty  w rzeczywistości ruiny którymi fascynują się głównie wielbiciele militariów, monarchii i babki Austrii. Naprawdę jako już emerytowany zabytek ale jeszcze na chodzie codziennie niemal bez względu na pogodę od niemal 60 lat przemierzam brudne uliczki i zaułki mojej mieściny i z przerażeniem stwierdzam upadek pod każdym niemal względem, ale mnie nie chodzi  o gospodarkę czy ekonomię bo o tym piszę cz ęsto niemal bez przerwy, chodzi raczej o stan domów i kamienic które głównie w centrum, również w rynku są w stanie niemal agonalnym, totalne ruiny co sprawia wrażenie że  ruiny twierdzy to własnie dziesiątki budynków i kamienic, może setki są rujnowaną twierdzą a nie oddalone od centrum  o dziesiątki kilometrów ruiny których tak naprawdę niemal nikt z zewnątrz nie ogląda za wyjątkiem fanatyków historii minionej monarchii austrackiej. Dam jeden przykład ruin dawnych austriackich pokoszarowych budynków, poźniejszej Pomony gdzie za tzw moich czasów produkowano pyszne jak pamiętam i co ważne tanie wino zwane siarą lub J 23, myślę że wielu jeszcze w moim wieku pamięta smak wina z Pomony, ale nie o wino chodzi, niemal 130 letnie koszary poaustrackie są w centrum ruiną Twierdzy i nikt, pies z kulawą nogą, konserwator zabytków Kot, nie interesuje się niewątpliwą zabytkową ruiną  obok peronu 4  Dworca PKP, w bezpośrednim sąsiedztwie przemyskiego na okrągło odnawianego kryminału na Rokitniańskiej i Czarnieckiego i co z tego wynika, każdy od lat ma to w dupie, począwszy od Chomy i Stojak skończywszy na Bakunie i Kot. Podobno obiekt już od lat sprzedany, bi co z tego wynika oczywiście jak zawsze w Przemyśku, nic, przecież nabywca po preferencyjnej cenie zobowiązuje się odnowić i zrewitalizować zabytek a jak wygląda ta dawna Pomona każdy może ocenić przechodząc obok  ogromnego budynku, zobaczy walący się dach, rosnące w oknach  samosiejki i krzaki. I co ciekawe parking, w ruinie parking z napisem ile wynosi cena za  godzinę postoju, o ile pamiętam 1 złoty. A co myślą o tym turyści u o podróżni PKP peron 4, nie wiem, mogę się domyślać. Podobno ten sam " przedsiębiorca"wykupił kilkanaście lat temu dawny budynek klubowy zwany Barcelonka na Sienkiewicza a jak wyglądają ruiny tej Barcelonki można podziwiać do dzisiaj, a podobno miały tam być apartamenty,  hm w Przemyślu raczej ruiny apartamentów. Zresztą jak wygląda w Przemyślu sprawa pozbywania się  starych niechcianych przez każdą "wadzę"  tzw zabytków widać na codzień na przykładzie ruiny  Synagogi na Grunwaldzkiej, jeszcze kilka lat i sprawa jak to w Przemyślu rozwiąże się sama czyli się tak po prostu zawali. I co z tego że ponad 20 lat temu ruiny synagogi wykupił inny przemyski "kupiec"pan B , miał zmodernizować, odbudować, a jak wygląda odbudowa widać z przechodząc Grunwaldzką i co ciekawe, nikt nie może ich przymusić do zrealizowania zobowiązania zakupu. No cóż  to tylko nieliczne przykłady przemyskiej obojętności   tumiwisizmu i olewajstwa, mimo że konserwatorzy zabytków pod nosem, z łaski pozostawieni w Przemyślu a nie w Rzeszowie a oni obecnie Kot nic nie może, nie mogą zmusić do zrealizacji zobowiązania, wszyscy czekają aż ruiny w centrum same się zawalą. Jak widać podobny los czeka Synagogę Szeinbachów na Słowackiego, również czeka na podobne rozwiązanie czyli zawalenie bo już  systematycznie popada w ruinę,  podobnie jak dawny budynek domu robotniczego, Kina Bałtyk zaś ostatnio WSAIZ która kilka lat temu pokazała naszej mieścinue gest Lichockiej.  Ale pani Kot ma swoje preferencje i zadania, jak widać corocznie na tzw remont czy odmalowanie 3 - 4 kamieniczek  przeznacza się marne grosze, resztki  pozostałe z....  Stołu. Ale za to mamy nieustanny denerwują cy hejnał i  kolejne obiecanki, obwodnicę. Ale jacy wyborcy taka "wadza", jaki pan taki kram. Szkoda na resztę czasu i słów. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    o.tadeusz - niezalogowany 2020-03-09 20:49:25

    Nowa kasa na Fort XI Duńkowiczki?Proszę dojechać tam od głównej drogi  obecnie DK 77 (dawnej E-40) przed Duńkowiczkami. Sto metrów od tej drogi bagno do przebrnięcia tylko amfibią wojskową lub ciągnikiem rolniczym i to dużym! Droga ta to też wcześniej  grube miliony!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Emeryt - niezalogowany 2020-03-10 04:54:13

    A po jaki grzyb tu przecież i tak nikt nie zagląda. Przecież Przemyśl to takie małe miasteczko koło Radymna przejeżdżając na Lwów. Trzeba by nam do władz miasta wybrać ekologów to powietrze mieli byśmy czystsze, czy lekarzy to byli byśmy zdrowsi . A tu nic mamy co mamy. Dramat nam korona wirus nie potrzebny to miasto pozostało już z samymi emerytami więc umrze siłą woli. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama