Poziom wytrzymałości społecznej osiąga kres – grzmi w imieniu członków i mieszkańców lokali mieszkalnych Rada Nadzorcza Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, zaniepokojona dotychczasowymi działaniami zarządu spółki PGNiG Termika Energetyka Przemyśl, zajmującej się wytwarzaniem ciepła w Ciepłowni Zasanie i zasilaniem miejskiego systemu ciepłowniczego.
Działając na rzecz spółdzielców i mieszkańców lokali mieszkalnych Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Rada Nadzorcza tejże wystosowała pismo do władz miasta Przemyśla, przemyskich radnych, łącznie z przewodniczącym rady, a także prezesów zarządu MPEC Przemyśl i PGNiG Termika Energetyka Przemyśl, jak i lokalnych posłów.
W swoich działaniach PSM nie jest odosobniona. W wielu miastach w Polsce spółdzielnie, reagując na drastyczne podwyżki cen ogrzewania, zbierają bowiem podpisy pod petycjami w tej sprawie. Rosnące stawki, jakie za sprawą producentów ciepła dotykają lokatorów, powoli stają się dla nich kwestią nie do udźwignięcia.
Rada Nadzorcza PSM w dokumencie skierowanym do wyżej wymienionych osób wyraziła sprzeciw wobec[paywall] dotychczasowych działań spółki, zajmującej się wytwarzaniem ciepła zasilającego przemyski system ciepłowniczy w Ciepłowni „Zasanie”.
„W dniu 17 lutego br. Prezes Urzędu Regularcji Energetyki wydał na okres do 31 maja br. kolejną, czwartą już decyzję w sprawie zatwierdzenia zmiany taryfy dla ciepła PGNiG Termika Energetyka Przemyśl sp. z o.o.” – czytamy w piśmie. Tym razem była to podwyżka o 13,85 procent.
Rada Nadzorcza PSM podkreśla, że wg spółki uzasadnieniem dla niej były istotna zmiana kosztów paliwa węglowego, jak i kosztów zakupu uprawnień do emocji dwutlenku węgla. Wylicza ponadto, że wcześniejsze zmiany taryfy cen ciepła dokonywane były już: 23 lutego ub.r. (o 63 proc.), 12 sierpnia ub.r. (o 33,4 proc.) i 1 grudnia ub. r. (o 3,98 proc.).
„Działając w ten sposób, bez zaangażowania w poszukiwanie możliwości obniżenia kosztów własnych, Zarząd PGNiG Termika Energetyka Przemyśl przeniósł odium odpowiedzialności za energetyczny kryzys między innymi na członków Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Przemyślu” – nadmieniają członkowie Rady Nadzorczej.
Podkreślają też, że zmiany taryfy i podwyższenia cen dokonuje też przedsiębiorstwo przesyłowe, tj. przemyski MPEC, na którego bazie w 2020 r. utworzona została spółka PGNiG Termika Energetyka Przemyśl.
„W tym wypadku taryfa cen przyjęta została decyzją Urzędu Regulacji Energetyki z dnia 16 maja 2022 r. na okres od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023, ze zmianą taryfy dokonaną w dniu 22 października ub.r., co spowodowało również istotny wzrost ceny, obciążający członków PSM” – czytamy w piśmie.
Jak wyliczyli przedstawiciele PSM, ceny MPEC wzrosły od 1 czerwca ub. r. o 37,79 proc., przy jednoczesnym wzroście kosztów przesyłu o 31,39 proc. oraz od 1 października ub.r. o 19,36 proc., przy jednoczesnym wzroście kosztów przesyłu o 19,8 proc.
A to oznacza, że koszt wytworzenia ciepła wzrósł w okresie od grudnia 2020 roku do marca 2023 roku o... 174,7 procent.
Rada Nadzorcza PSM wyraziła też nadzieję, że problemem drastycznego wzrostu kosztów ogrzewania zainteresuje adresatów pisma, co zaowocuje tym, że w przyszłości z większą rozwagą prezentowane będą przez wytwórców i dystrybutorów ciepła wnioski o zmianę ceny, a organy upoważnione do nadzoru i kontroli tychże cen przy podejmowaniu decyzji o kolejnej zmianie taryfy uwzględnią również i ochronią interesy zwykłych obywateli.
Jeśli na pismo skierowane przez przedstawicieli PSM spotka się z reakcją, poinformujemy o jej treści na łamach ŻP.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Piszą sami do siebie? Ubaw po pachy!Członkowie Rady Nadzorczej 1. Bal Robert 2. Barszczak Krzysztof 3. Kamiński Maciej 4. Kowalski Marcin 5. Lorenowicz Jan 6. Sienkiewicz AnnaA gdzie byli jak miasto przekazywało Ciepłownię Zasanie?Podobnie ze śmieciami, przecież część radnych która zaakceptowała pomysł p. Chomy o dzierżawie nowo wybudowanego /komory składania/ składowiska na 30 lat do dzisiaj siedzi w radzie miasta.A życie Podkarpackie pisze te brednie zamiast punktować działania na niekorzyść miasta i jego mieszkańców. Idźcie do wszystkich diabłów.
Działając na rzecz spółdzielców i mieszkańców lokali mieszkalnych Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Rada Nadzorcza tejże wystosowała pismo do władz miasta Przemyśla, przemyskich radnych, łącznie z przewodniczącym rady, a także prezesów zarządu MPEC Przemyśl i PGNiG Termika Energetyka Przemyśl, jak i lokalnych posłów.
Zycie Podkarpackie - nie pisze bredni tylko informuje, o sprzeciwie wobec drastycznych podwyżek cen ciepła.W pozostałym zakresie wpisu - należy się zgodzić, z tym że nie wszyscy wymienieni we wpisie są radnym Rady Miejskiej
Piszą sami do siebie? Ubaw po pachy!Członkowie Rady Nadzorczej 1. Bal Robert 2. Barszczak Krzysztof 3. Kamiński Maciej 4. Kowalski Marcin 5. Lorenowicz Jan 6. Sienkiewicz AnnaA gdzie byli jak miasto przekazywało Ciepłownię Zasanie?Podobnie ze śmieciami, przecież część radnych która zaakceptowała pomysł p. Chomy o dzierżawie nowo wybudowanego /komory składania/ składowiska na 30 lat do dzisiaj siedzi w radzie miasta.A życie Podkarpackie pisze te brednie zamiast punktować działania na niekorzyść miasta i jego mieszkańców. Idźcie do wszystkich diabłów.
Działając na rzecz spółdzielców i mieszkańców lokali mieszkalnych Przemyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Rada Nadzorcza tejże wystosowała pismo do władz miasta Przemyśla, przemyskich radnych, łącznie z przewodniczącym rady, a także prezesów zarządu MPEC Przemyśl i PGNiG Termika Energetyka Przemyśl, jak i lokalnych posłów.
Zycie Podkarpackie - nie pisze bredni tylko informuje, o sprzeciwie wobec drastycznych podwyżek cen ciepła.W pozostałym zakresie wpisu - należy się zgodzić, z tym że nie wszyscy wymienieni we wpisie są radnym Rady Miejskiej