Na Jeziorze Solińskim odbyło się kolejne zgrupowanie szkoleniowe dla dzieci z sekcji żeglarskich Optimist z województwa podkarpackiego. Finalizacją były regaty w ramach Podkarpackiej Amatorskiej Ligi Regatowej Dzieci w Klasie Łódek Optimist. Zaprezentowali się w nich młodzi żeglarze z Przemyśla, kilkukrotnie stając na podium.
Przemyślanie wrócili do domu z sześcioma pucharami, uczestnicy otrzymali też nagrody rzeczowe i dyplomy. – Od razu trzeba zaznaczyć, iż niektórzy pierwszy raz usiedli za sterem Optimista na tak dużym akwenie wodnym, a wiatr nie ułatwiał zadania. To był burzowy czas, więc wiatr miejscami był bardzo porywisty – powiedziała prezes Stowarzyszenia „Róża Wiatrów” w Przemyślu kpt. Agnieszka Kowaliw.
Ale to nie wszystko – tuż po rywalizacji na solińskim akwenie, dzieci i młodzież, uczęszczające do przemyskich placówek oświatowych żeglowały dużymi jachtami kabinowymi poznając tajniki prowadzenia jachtów, samodzielnie sterując, stawiając żagle, wykonując zwroty. Wszystko oczywiście pod czujnym okiem doświadczonych instruktorów z „Róży Wiatrów”, obecnie jachtowych sterników morskich, a przyszłych kapitanów jachtowych. W sumie w ciągu 6 dni z propozycji „Róży Wiatrów” skorzystała ponad setka dzieci. Być może są wśród nich przyszli wielcy żeglarze, być może ktoś na miarę słynnego kpt. Henryka Jaskuły…
W br. do udziału w projekcie „Popłyńmy Razem 2022”, opracowanego i realizowanego przez stowarzyszenie, zaproszonych zostało kilka placówek oświatowych z Przemyśla, m.in. Katolicka Świetlica Profilaktyczno-Wychowawcza Zgromadzenia Sióstr Michała Archanioła czy Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Matki Antoniny Mirskiej w Przemyślu. Całość mogła się odbyć tylko dzięki wsparciu: Urzędu Miejskiej w Przemyślu, Starostwu Powiatowemu w Przemyślu, Fundacji PGNiG, Fundacji LOTTO, Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie „Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta”
– Serdecznie wszystkim dziękujemy, w imieniu własnym oraz dzieci. A już w lipcu najmłodsi żeglarze wyjadą na pierwsze obozy żeglarskie nad solińskie jezioro, gdzie będą doskonalić swoje umiejętności i brać udział w regatach. Starsi zdobywać będą swoje pierwsze prawo jazdy, czyli patenty żeglarskie, uprawniające do prowadzenia jachtów żaglowych o długości do 12 metrów, w tym także po wodach morskich w odległości dwóch mil morskich od brzegu – podsumował kpt. Jacek Podwyszyński.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze