Reklama

Kolejny nagrobek na birczańskim cmentarzu odzyska dawny blask

Ponad 3,7 tys. zł uzbierano w tym roku w czasie kwesty prowadzonej przed cmentarzami w Birczy na prace konserwatorskie zniszczonego nagrobka Kazimierza Czarnieckiego, h. Łodzia – powstańca styczniowego (1839- – 1897) i pierwszego naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Birczy oraz Zofii Marii Jabłkowskiej z Jabłkowej, h. Wczele, pochowanych na Starym Cmentarzu w Birczy.

Akcja ratowania zniszczonych grobów osób zasłużonych dla gminy Bircza w miejscowości prowadzona jest od 2014 – pod honorowym patronatem wójta gminy Grzegorza Gągoli i przy wydatnym wsparciu merytorycznym działających tu społeczników. Stoi za nią Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, które od początku trwania tej inicjatywy wraz z ówczesną dyrektor Gimnazjum w Birczy Moniką Bodnar organizuje coroczne kwesty przed cmentarzami na wspomniany cel. Dzięki tym działaniom i nieustającemu zaangażowaniu organizatorów od 2015 roku udało się wyremontować 5 nagrobków: Andrzeja Tarnawskiego, Loli Jurystowskiej, ks. Jana Nawrockiego oraz dwóch nagrobków Rodziny Lisowskich usytuowanych na Starym Cmentarzu w Birczy, a także postawić nowy nagrobek dla aptekarza Tadeusza Kruczka i jego małżonki na Cmentarzu Komunalnym w Birczy. Ten ostatni całkiem niedawno, bo 5 października br., został[paywall] poświęcony i uroczyście przekazany pod opiekę społeczności birczańskiej Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Wspomniana placówka od tego roku szkolnego została włączona w akcję ze względu na likwidację zaangażowanego w nią wcześniej Zespołu Szkół im. ks. Prałata T. Dłubacza w Birczy.

I młodzież, i dorośli mieszkańcy Birczy mogli za sprawą wspomnianych działań uczestniczyć w odbywających się w Birczy wyjątkowych lekcjach historii, w trakcie których odremontowane groby uroczyście były przekazane właśnie pod opiekę młodzieży i nauczycieli byłego Zespołu Szkół im. ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza w Birczy. Koordynatorką i inspiratorką wszystkich prac konserwatorskich jest bowiem wspomniana wyżej Monika Bodnar.

Reklama

Wolontariusze nie zawiedli

Efektem tegorocznej kwesty na birczańskich cmentarzach, przeprowadzonej w dniu Wszystkich Świętych dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz pań Moniki Bodnar i Magdaleny Tyczyńskiej – obecnej dyrektor birczańskiej szkoły podstawowej, a także licznych wolontariuszy – uczniów i nauczycieli szkoły, pracowników Urzędu Gminy w Birczy i Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Birczy oraz harcerzy i członków tutejszej OSP,

ma być kolejna renowacja. Tym razem obejmie ona mocno nadgryziony zębem czasu nagrobek powstańca styczniowego Kazimierza hr. Łodzia Czarnieckiego oraz Zofii Marii Jabłkowskiej h. Wczele z Jabłkowej, pochowanych na Starym Cmentarzu w Birczy. – Na ten cel w czasie tegorocznej kwesty przed cmentarzami udało się zebrać dokładnie 3 tys. 717,86 zł i 25 pensów – informuje Anna Ruda z GOKSiT w Birczy. – Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom składamy serdeczne podziękowania za pomoc w ratowaniu zabytków gminy Bircza – dodaje.

Reklama

 


ug

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama