Ponad 3,7 tys. zł uzbierano w tym roku w czasie kwesty prowadzonej przed cmentarzami w Birczy na prace konserwatorskie zniszczonego nagrobka Kazimierza Czarnieckiego, h. Łodzia – powstańca styczniowego (1839- – 1897) i pierwszego naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Birczy oraz Zofii Marii Jabłkowskiej z Jabłkowej, h. Wczele, pochowanych na Starym Cmentarzu w Birczy.
Akcja ratowania zniszczonych grobów osób zasłużonych dla gminy Bircza w miejscowości prowadzona jest od 2014 – pod honorowym patronatem wójta gminy Grzegorza Gągoli i przy wydatnym wsparciu merytorycznym działających tu społeczników. Stoi za nią Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, które od początku trwania tej inicjatywy wraz z ówczesną dyrektor Gimnazjum w Birczy Moniką Bodnar organizuje coroczne kwesty przed cmentarzami na wspomniany cel. Dzięki tym działaniom i nieustającemu zaangażowaniu organizatorów od 2015 roku udało się wyremontować 5 nagrobków: Andrzeja Tarnawskiego, Loli Jurystowskiej, ks. Jana Nawrockiego oraz dwóch nagrobków Rodziny Lisowskich usytuowanych na Starym Cmentarzu w Birczy, a także postawić nowy nagrobek dla aptekarza Tadeusza Kruczka i jego małżonki na Cmentarzu Komunalnym w Birczy. Ten ostatni całkiem niedawno, bo 5 października br., został[paywall] poświęcony i uroczyście przekazany pod opiekę społeczności birczańskiej Szkoły Podstawowej im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Wspomniana placówka od tego roku szkolnego została włączona w akcję ze względu na likwidację zaangażowanego w nią wcześniej Zespołu Szkół im. ks. Prałata T. Dłubacza w Birczy.
I młodzież, i dorośli mieszkańcy Birczy mogli za sprawą wspomnianych działań uczestniczyć w odbywających się w Birczy wyjątkowych lekcjach historii, w trakcie których odremontowane groby uroczyście były przekazane właśnie pod opiekę młodzieży i nauczycieli byłego Zespołu Szkół im. ks. prałata płk. Tadeusza Dłubacza w Birczy. Koordynatorką i inspiratorką wszystkich prac konserwatorskich jest bowiem wspomniana wyżej Monika Bodnar.
Wolontariusze nie zawiedli
Efektem tegorocznej kwesty na birczańskich cmentarzach, przeprowadzonej w dniu Wszystkich Świętych dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu oraz pań Moniki Bodnar i Magdaleny Tyczyńskiej – obecnej dyrektor birczańskiej szkoły podstawowej, a także licznych wolontariuszy – uczniów i nauczycieli szkoły, pracowników Urzędu Gminy w Birczy i Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Birczy oraz harcerzy i członków tutejszej OSP,
ma być kolejna renowacja. Tym razem obejmie ona mocno nadgryziony zębem czasu nagrobek powstańca styczniowego Kazimierza hr. Łodzia Czarnieckiego oraz Zofii Marii Jabłkowskiej h. Wczele z Jabłkowej, pochowanych na Starym Cmentarzu w Birczy. – Na ten cel w czasie tegorocznej kwesty przed cmentarzami udało się zebrać dokładnie 3 tys. 717,86 zł i 25 pensów – informuje Anna Ruda z GOKSiT w Birczy. – Wszystkim darczyńcom i wolontariuszom składamy serdeczne podziękowania za pomoc w ratowaniu zabytków gminy Bircza – dodaje.
ug
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze