Wreszcie można wejść do Galerii Sztuki Współczesnej, choć na razie tylko w pięcioosobowym towarzystwie. Aktualna wystawa to grafiki Magdaleny Cybulskiej, którą autorka zatytułowała „Kołtuny i rogorzce”.
Autorka zaprasza w świat baśni, podań i ludowych wierzeń. Świat przepełniony stworami, których nikt nie widział (ale mają swojej nazwy) i o których szeptano dzieciom po zmroku.
Patrząc na te prace, można[paywall] się cofnąć do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie strachy, które czaiły się w ciemnych zakamarkach strychów i piwnic.
Warto zwrócić też uwagę na warsztat. Grafiki Cybulskiej nie przypominają klasycznych technik. Są wynikiem eksperymentów, mieszania technik i stosowania autorskich rozwiązań.
***
Magdalena Cybulska (ur. 1977 r.) jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2007 r., realizując dyplom z grafiki warsztatowej w Pracowni Litografii pod kierunkiem J.J. Cywickiego oraz aneks z malarstwa pod kierunkiem B. Szubińskiej.
Od 2007 pracowała jako asystentka, a następnie wykładowczyni na Wydziale Grafiki Warsztatowej na macierzystej uczelni. W 2008 r. realizowała program rezydentury artystycznej w School of Visual Arts w Nowym Jorku.
W 2015 otrzymała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.
Wystawy indywidualne: „C Bao a Qu” – Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl (2008), „Rysunek i grafika” – Galeria ES, Międzyrzec Podlaski (2009), „Święte obrazki” – Galeria Fibak, Warszawa (2012), „O czasie i potworze” – Pracownia Wolno, Warszawa (2013), „Fetysz” – Galeria Młynek, Warszawa (2013), „Kołtuny i rogorzce” – Galeria Aula, ASP Łódz (2016), „Moja skóra” – Galeria Xanadu, Warszawa (2019), „Kołtuny i Rogorzce” – Galeria Wytwórnia, Ostrołęka (2019).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze