Władzom gminy Bircza do wyłonienia wykonawcy budowy kompleksu basenowo-rekreacyjnego potrzeba było aż trzech przetargów. Wreszcie się udało! Za niecałe 12 mln zł wykona go firma „Texom” z Krakowa.
– Już za nieco ponad rok nasi mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z profesjonalnych basenów zewnętrznych zlokalizowanych w niezwykle urokliwym miejscu nieopodal birczańskiego parku, z pięknym widokiem na słonecznym wzgórzu. Tym samym z dumą możemy powiedzieć: realizujemy marzenia! Wreszcie nie będzie trzeba nigdzie wyjeżdżać, aby schłodzić się w upalne dni – z radością w głosie oznajmił wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.
Ma się z czego cieszyć, bo[paywall] 24 sierpnia br. parafował umowę na budowę kompleksu basenowo-rekreacyjnego w zarządzanej przez siebie miejscowości. Wykonawcą będzie spółka „Texom” z Krakowa. Prace remontowo-budowlane już ruszyły!
Pierwotnie władze gminy chciały przeznaczyć na tę inwestycję ok. 7 mln zł, ale wobec galopujących cen... wszystkiego, mogły zapomnieć o wybudowaniu kompleksu za taką kwotę. Na szczęście przedsięwzięcie zdobyło dofinansowanie z Rządowego Funduszu „Polski Ład”.
Aby wyłonić wykonawcę, władze gminy musiały zorganizować aż trzy przetargi. Z uporem maniaka przy każdym zbijały cenę oferentów. Ale zrobiły to skutecznie!
Najtańsza oferta w pierwszym przetargu wyceniona była na niemal 17 mln zł, w drugim już na nieco powyżej 12 mln zł. Do trzeciego przetargu przystąpiły trzy firmy. Najkorzystniejsza cena wynosiła już 11 mln 857 tys. 802 zł. Zaproponowała ją wspomniana firma „Texom” z Krakowa (spółka „Grześki” z Dębicy zażyczyła sobie 13 mln 200 tys. zł, zaś firma „Karpat-Bud” z Głogowa Małopolskiego 14 mln 60 tys. zł). To cena, która była do przyjęcia.
Władze gminy dysponują już oczywiście wstępną koncepcją obiektu i jego programem funkcjonalno-użytkowym. Przygotowało je Biuro Projektów „Construction Project” z Przemyśla.
Przyszły kompleks basenowo-rekreacyjny będzie się składać z: basenu rekreacyjnego o nieregularnym kształcie, podzielonego na dwie części o głębokości 1,2 m oraz 1,35 m, basenu dla dzieci z wodnym placem zabaw o nieregularnym kształcie, podzielonego na dwie części o głębokości 0,3 m oraz 0,45 m, boisk do siatkówki plażowej i badmintona, miejsc do gry w plenerowe szachy, piaskowe i trawiaste plaże.
Powstanie także cała infrastruktura towarzysząca, by wspomnieć o: budynkach małej gastronomii, budynku dla ratowników, gospodarczym, sanitariatach i przebieralni. Wybudowane zostaną chodniki, droga wewnętrzna, utwardzone place, powstaną schody plenerowe, ogrodzenie, oświetlenie i instalacja fotowoltaiczna. Zagospodarowana zostanie zieleń.
Wedle planów inwestycja miałaby potrwać 400 dni, ale może się zdarzyć, że podczas kolejnych wakacji mieszkańcy Birczy, całej gminy Bircza, gmin sąsiednich, ale i zapewne część mieszkańców choćby Przemyśla wybiorą się tam, aby korzystać z uroków birczańskiego kompleksu.
– Dobrze to zrobimy. Atrakcyjnie i z pomysłem. Dwie niecki basenowe, jedna z torem pływackim, urządzeniami do masażu oraz grotą sztucznej fali, druga z wodnym placem zabaw z myślą o najmłodszych. Nie zabraknie również infrastruktury towarzyszącej, budynków i plaży, gdzie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Przedsięwzięcie budowlane tego typu jest jednym z największych realizowanych w naszej gminie na przestrzeni ostatnich lat, a także pierwszym w powiecie przemyskim. Uważam, że podjęte działania z pewnością przyczynią się do rozwoju naszej małej ojczyzny i całego regionu Pogórza Przemysko-Dynowskiego. Poprzez tę inwestycję stworzymy także możliwość rozkwitu działalności związanej z turystyką. Dodatkowym atutem jest to, że inwestycja jest proekologiczna, gdyż wykorzystuje odnawialne źródła energii – podsumował wójt gminy Bircza G. Gągola.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze