Reklama

Kompleks basenowo-rekreacyjny w Birczy gotowy!

Zgodnie z planem krakowska firma „Texom” zaprezentowała swoje pierwsze dzieło z trójpaku inwestycji realizowanych w naszym regionie. Budowa kompleksu basenowo-rekreacyjnego w Birczy dobiegła końca. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało się wszystko spiąć i zamknąć jeszcze w tym roku. Przed nami kilka miesięcy na dopięcie szczegółów, także bardzo ważnych. I już w czerwcu przyszłego roku zapraszamy wszystkich chętnych na wodne szaleństwa w naszym kompleksie – powiedział z radością w głosie wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola.

Umowa na wykonawstwo pomiędzy wójtem gminy G. Gągolą a szefem „Texomu” Krystianem Wosiem podpisana została pod koniec sierpnia 2022 r. Po 15 miesiącach kompleks jest gotowy. Miejsce jest wyjątkowe. Zlokalizowany na niewielkim wzniesieniu, z którego roztacza się widok na piękne krajobrazy Beskidu Niskiego. W ramach inwestycji powstały m.in.: dwie niecki basenowe – pierwsza o powierzchni ok. 400 m kwadratowych i głębokości od 1,2 do 1,3 m, z torem pływackim, urządzeniami do masażu oraz grotą sztucznej fali, druga o powierzchni ok. 160 m kwadratowych i zmiennej głębokości (od 0,3 do 0,45 metra), wodny plac zabaw dla najmłodszych. Nie brakuje również infrastruktury towarzyszącej, m.in. plaży, gdzie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

Kompromis tradycyjnej formy...

Oto, jak zakończoną inwestycję opisała spółka „Texom”:

Reklama
  • „Na pierwszym planie zlokalizowany jest basen dla dzieci, w dalszej części basen rekreacyjny oraz plaża basenowa na budynku technicznym. Plaża basenowa na budynku technicznym o nawierzchni z płyt tarasowych betonowych i barierką ze stali nierdzewnej przeznaczona jest do wypoczynku na leżakach. Dla ratowników dbających o bezpieczeństwo korzystających z kompleksu wykonany został[paywall] budynek ratownika oraz dwa zadaszone stanowiska. Obok kas są przebieralnie plenerowe z podziałem na cztery boksy damskie i męskie. Zaplecze sanitarne stanowią pomieszczenia zlokalizowane w budynku sanitarnym, w którym stworzone są węzły sanitarne z natryskami i toaletami z podziałem na męskie i damskie, WC dla niepełnosprawnych z natryskiem, pomieszczenie dla matki z dzieckiem oraz pomieszczenie gospodarcze. Na budynku sanitarnym zaprojektowano zielony stropodach z barierką ze stali nierdzewnej wykorzystany jako taras widokowy. Zaplecze techniczne stanowi budynek techniczny, w którym zlokalizowano urządzenia technologii basenowej oraz budynek gospodarczy z dojazdem. Forma architektoniczna kompleksu basenowo-rekreacyjnego stanowi spójny obiekt wkomponowany w otaczającą przestrzeń, niewyodrębniający się znacznie z otoczenia. Wszystkie budynki stanowią kompromis tradycyjnej formy, współczesnej estetyki oraz nowoczesnych materiałów (...)”

Warto dodać, że obok budynku kasy są wydzielone miejsca na stojaki rowerowe, a strefa basenowa wydzielona jest ażurowym ogrodzeniem oraz pasem zieleni z zainstalowanymi ławkami i koszami.

Otwarcie w czerwcu 2024 r.

– To prawda, że w naszym regionie jesteśmy pierwsi. Super, że się udało zakończyć prace jeszcze w tym roku. Powstał obiekt na miarę naszych możliwości i oczekiwań mieszkańców. Będziemy zaszczyceni, jeśli zechcą nas odwiedzić mieszkańcy innych miejscowości. Ten kompleks jest dla ludzi. Nie jesteśmy ukierunkowani na czerpanie nie wiadomo jakich zysków, bo takie obiekty się nie zwracają. Ale to nie ma żadnego znaczenia. Teraz przed nami kilka miesięcy, aby dopełnić sprawy proceduralne. Kiedy będą odpowiednie warunki pogodowe, rozpoczniemy rozruch całości. Firma Texom przeszkoli naszych pracowników. Musimy się zatroszczyć o ratowników i małą gastronomię. Każdy z nas musi się dotrzeć. Pierwsi goście powinni zawitać do nas w czerwcu przyszłego roku, bo maj jest zazwyczaj jeszcze zbyt zimny. Jakie ceny? Mamy symulacje, ale musimy je dostosować do możliwości naszych gości. Myślimy o biletach całodziennych, nie godzinowych. Konkretnych kwot nie chciałbym jeszcze podawać. Dodam, że to jeszcze nie koniec inwestycji w tym kompleksie, bo chcemy rozbudowywać fotowoltaikę, chcemy dołożyć jakąś zjeżdżalnię wodną. Zapraszamy!

Reklama

– stwierdził wójt gminy Bircza G. Gągola.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama