Reklama

Koncepcja kompleksu basenów w Przemyślu w drodze. Czy Przemyśl obejdzie się bez kredytu?

9 miesięcy ma każdy samorząd lokalny, który otrzymał dofinansowanie z programu „Polski Ład” na rozpoczęcie inwestycji. Do Przemyśla pod koniec maja br. trafiło 30 mln zł na budowę kompleksu basenów. Do końca marca 2023 r. przedsięwzięcie musi zatem ruszyć...

Na baseny z prawdziwego zdarzenia mieszkańcy Przemyśla czekają od lat. To jedna z najbardziej pożądanych inwestycji w nadsańskim mieście.

Ponad trzy miesiące temu miasto Przemyśl otrzymało z rządowego programu Polski Ład dofinansowanie na ten cel. 30 mln zł z II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Pod koniec maja br. prezydent miasta Wojciech Bakun stwierdził:

– To sztandarowy projekt, na który składaliśmy kilkanaście wniosków i bardzo się cieszę, że udało się uzyskać tak duże dofinansowanie. To prawie 50 procent dofinansowania do budowy całości. Cały kompleks ma kosztować około 70 milionów i mówimy tu o basenie zadaszonym, na zewnętrzne baseny chcemy pozyskać dofinansowanie z innych projektów[paywall].

Reklama

Oprócz 30 mln zł miasto otrzymało też 4,995 mln na budowę farm fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej, co pozwoli ograniczyć koszty funkcjonowania tych obiektów, a w gronie tzw. beneficjentów programu znalazły się również ościenne gminy z powiatu przemyskiego oraz Związek Gmin Fortecznych, który łącznie na zagospodarowanie Twierdzy Przemyśl otrzymał prawie 20 mln zł.

W planach był (i jest) rozwój infrastruktury rowerowej na obiektach Twierdzy oraz prace remontowo-konserwatorskie na Forcie XI Duńkowiczki.

Wszystko podrożało...

Wciąż nie wiadomo, jaką częścią całości inwestycji jest otrzymane dofinansowanie. Prawdopodobnie będzie jeszcze potrzebne ok. 40 – 50 mln zł.

Ceny wszystkiego wzrosły dramatycznie, więc przypuszczalnie owe 70 mln zł, o których mówił prezydent W. Bakun, nie wystarczy.

Skąd wziąć resztę?

Reklama

Być może potrzebny będzie kredyt. Ale jak go zaciągnąć, skoro podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu radni na inny się nie zgodzili?
Wówczas projekt uchwały o udzielenie przez radnych zgody prezydentowi miasta na zaciągniecie długoterminowego kredytu nie zyskał aprobaty.

Chodziło o kwotę maksymalnie 24 mln 500 tys. zł. Kredyt miał zostać przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów do kwoty 10 mln 555 tys. 314 zł, a także na pokrycie planowanego deficytu do kwoty 13 mln 944 tys. 686 zł.

Dialogu brak

Tę kwestię podczas konferencji prasowej (7 września br.) poruszył przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński (PiS).

– To prawda, że głosowaliśmy przeciw, bo nie do końca zgadzamy się z argumentacją, że skoro przy głosowaniu nad budżetem na 2022 rok byliśmy za, teraz żadnej łaski nie robimy. Nie zgadzamy się, aby kredyt spłacać kredytem. I tyle. Teraz musimy zrobić wszystko, aby ulżyć naszym mieszkańcom. Nie mogliśmy się także dowiedzieć, czy władze planują kolejne kredyty. W obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić na kolejne zadłużanie miasta. A jeśli już, to powinniśmy wiedzieć, na co i kiedy. Tymczasem nie ma żadnego dialogu. Jak mamy nad czymś zagłosować, skoro nikt z nami nie rozmawia – powiedział.

Reklama

Skoro nie można sobie pozwolić na kolejne zadłużanie miasta, to jak zachowają się radni, którzy głosowali przeciw (PiS, Nasz Przemyśl, radni niezależni), jeśli jednak pojawi się prezydencki projekt uchwały na zaciągnięcie kredytu na budowę kompleksu basenów? Wszak ich sprzeciw może sprawić, że 30 mln zł przepadnie.

– Na razie nic na ten temat nie wiemy. Nie wiemy, na jakim etapie są przygotowania do budowy kompleksu, jaka kwota będzie potrzebna, czy miasto ma swój pomysł, inny niż kredyt, aby tę inwestycję sfinansować i zrealizować. Uważam, że o tym bardzo ważnym dla mieszkańców przedsięwzięciu musimy rozmawiać. Nie wyobrażam sobie jednak, abyśmy mieli biegać za panem prezydentem i zadawać dziesiątki pytań. Absolutnie nie zakładamy scenariusza, że będziemy przeciwni, że z założenia będzie: nie, bo nie. Jeśli wszystko będzie transparentne, nie będziemy niczego blokować. Ale z pewnością nie możemy i nie będziemy głosować w ciemno – powiedział M. Kamiński.

Reklama

Koncepcja w drodze

Skoro część radnych nic nie wie na ten temat, zapytaliśmy w magistracie o kilka kwestii.

Na jakim etapie przygotowań jest budowa kompleksu, czy jest już choćby wstępny kosztorys tego przedsięwzięcia, a jeśli tak, w jaki sposób władze miasta chcą „zdobyć” całą kwotę? Czy w grę wchodzi zaciągnięcie kredytu?

Władze miasta jeszcze w sierpniu br. zleciły opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego wraz z oszacowaniem kosztów dla inwestycji pod nazwą „Budowa kompleksu basenów w Przemyślu”.

– Na jego podstawie będzie można przygotować i ogłosić przetarg nieograniczony na realizację w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Obecnie trudno jednoznacznie wskazać, jakie będą możliwości pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych. Niemniej jednak planujemy pozyskiwać środki zewnętrzne na ten cel. Na pewno takie możliwości będą. Chociażby na pozyskanie dotacji na zasilanie w ciepło i energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Ale aby ogłosić przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy, niezbędne będzie zabezpieczenie środków na całość inwestycji, które później będą pomniejszane pozyskanymi dotacjami. W ten sposób samorządy realizowały podobne inwestycje na przykład w Lesku – powiedziała naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych UM w Przemyślu Beata Bielecka.

Reklama

Czy to oznacza wniosek o zaciągnięcie kredytu? Wszystko na to wskazuje, ale czas pokaże, jak będzie wyglądać rzeczywistość.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    kgocko_585 2022-09-16 22:46:19

    Budowa basenu kosztem lodowiska.Wcześniej myślałem, że basen powstanie poza parkingiem ,w miejscu  znacznie bardziej oddalonym od głównej drogi. Mieszkańcom należy powiedzieć jasno, że lodowiska nie będzie już w tym miejscu.  Dlaczego tak blisko głównej drogi? beznadzieja, typowo po przemysku.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama