61 nazwisk sportowców i trenerów w naszego regionu widnieją na liście nominowanych w rozpoczynającej się w tym numerze naszego tygodnika 49. edycji Konkursu-Plebiscytu Czytelników Życia Podkarpackiego na 10 Najlepszych-Najpopularniejszych Sportowców 2023 roku.
Tradycja zobowiązuje. Choć z roku na rok różnego rodzaju podsumowania, konkursy czy plebiscyty cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem w papierowych wydaniach prasy, zdecydowaliśmy, że rezygnować z organizacji kolejnej edycji naszej zabawy nie będziemy, bo… tradycja to rzecz święta. Tylko rok dzieli nas od pięknego, okrągłego jubileuszu – 50. edycji naszej zabawy.
Patrząc na ilość przede wszystkim sms-ów, które trafiły na nasz adres podczas 48. edycji, śmiało możemy stwierdzić, że popularność naszej zabawy wcale nie zmalała. Nasi Czytelnicy po raz kolejny nie zawiedli. Łącznie otrzymaliśmy 3 tys. 756 głosów. W formie tradycyjnej, czyli papierowych kuponów – 982, w formie elektronicznej, czyli za pomocą sms-ów – 2 tys. 774 głosy.
W 48. edycji naszej zabawy w kategorii senior triumfował Wojciech Tłuścik z Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin, który zgromadził 2 tys. 369 pkt. W kategorii juniorów – jego klubowa koleżanka Aleksandra Pisarska z dorobkiem 2 tys. 314 pkt. Wśród trenerów bezkonkurencyjni byli bracia Jerzy i Ryszard Makarowie z Przemyskiego Klubu Karate Kyokushin z 2 tys. 373 pkt, zaś wśród oldbojów wygrał kolarz górski Krzysztof Gierczak z EKO Line Zryw Buszkowiczki MTB Team, gromadząc na swoim koncie 1 tys. 847 pkt.
W poprzedniej edycji naszej zabawy nominowaliśmy łącznie aż 127 sportowców i trenerów z naszego regionu. Przed rozpoczęciem tej edycji kapituła konkursu-plebiscytu zdecydowała o znacznym zmniejszeniu liczby nominowanych. Z obserwacji kilku poprzednich konkursów-plebiscytów wynika, że aż tak duża ilość sportowców na liście nie służy ani atrakcyjności zabawy, ani naszym Czytelnikom, ani tymże sportowcom. Notorycznie bywały sytuacje, że wielu z nich nie otrzymało ani jednego głosu i gdyby nie fakt przyznania im „obowiązkowych” punktów przez kapitułę, na ich koncie widniałoby zero. Uznaliśmy, że nie o to chodzi w tej zabawie.
Do historii więc przeszła – obowiązująca przez wiele lat poprzednich – podstawa nominacji zarówno wśród seniorów, jak i juniorów, czyli sportowy wynik na poziomie mistrzostwa Podkarpacia, finałowych miejsc w zawodach wyższej rangi w Polsce, Europie czy na świecie czy reprezentowania biało-czerwonych barw. Oczywiście innym zasadom podlegają sporty zespołowe. Tu w grę wchodzą przede wszystkim klasa rozgrywkowa, jak również odnoszone sukcesy w ciągu całego roku kalendarzowego. Wynik, i owszem, ale podstawą nominacji przez kapitułę, której decyzja jest suwerenna i ostateczna, jest „zauważenie” wszystkich liczących się dyscyplin sportowych, uprawnianych w naszym regionie. I odzwierciedlenie tego na liście nominowanych.

W kategorii „trener” wynik także był istotny, ale pod uwagę wzięliśmy również popularność, wkład pracy czy zaangażowanie. To nie zawsze idzie w parze ze spektakularnym rezultatem.
Od dawna wiadomo, że za sportowcem stoi trener, szkoleniowiec, wychowawca, profesor. Ktoś, kto poza kamerami, bez większego rozgłosu, bez medialnego szumu szlifuje talenty. Wzmacnia morale, wpływa na mentalność i wiarę we własne możliwości i umiejętności. Setki spędzonych razem godzin, często okraszonych łzami, nerwami, nieporozumieniami, innymi punktami widzenia. Ale koniec końców sukces sportowca w sporej części to zasługa jego trenera.
Podobnie jak w zeszłym rozdaniu w kategorii senior laureatów będziemy mieć dziesięcioro. W kategorii junior – pięcioro, natomiast w kategorii trener i oldboj – troje. Zwycięzcami zostaną ci, którzy zgromadzą największą ilość punktów. Wzorem lat poprzednich kapituła konkursu-plebiscytu będzie miała do swojej dyspozycji tysiąc punktów z zastrzeżeniem, iż musi przydzielić dowolną ilość każdemu ze startujących sportowców z listy nominowanych.
Od tej edycji zmieniamy sposób głosowania. Nie będzie można tego robić na dwa sposoby, czyli w formie papierowej i sms-owej. Rezygnujemy z tej pierwszej – kuponów w formie papierowej nie będziemy już zamieszczać na naszych łamach. Wszystkie głosy na swoich ulubieńców nasi Czytelnicy mogą oddawać drogą elektroniczną.
Każdemu sportowcowi, który widnieje na alfabetycznie ułożonej liście nominowanych w czterech kategoriach przypisaliśmy numer. Te dotyczą wspomnianego głosowania drogą sms-ową. Głosowanie rozpoczynamy w czwartek, 28 grudnia br. Potrwa nieco ponad miesiąc, do środy, 31 stycznia 2024 r., do g. 23.59 (zasady jak głosować w ramce obok – przyp. aut.). Jeden wysłany sms przez Czytelnika będzie wart 10 punktów dla wybranego sportowca czy trenera.
A więc: czas start! 49. Konkurs-Plebiscyt na 10 Najlepszych-Najpopularniejszych Sportowców Czytelników Życia Podkarpackiego 2023 roku uważamy za otwarty! Zapraszamy do głosowania!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze