Reklama

Kontrowersje wokół budowy obwodnicy Pruchnika [ZDJĘCIA]


Wciąż nie milkną – trwające już kilka miesięcy – kontrowersje przy budowie obwodnicy Pruchnika. Mieszkańcy nie zgadzają się na jej przebieg w kształcie, jaki proponuje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jej trasa miałaby wieść przez kilka posesji, zdecydowanie za blisko domów.


Obwodnica Pruchnika będzie częścią drogi wojewódzkiej numer 881. W ub.r. przebudowany został ponad 5-kilometrowy odcinek prowadzący z Kańczugi. Już wtedy zapowiadano prace nad projektem obwodnicy. Ale – zdaniem mieszkańców – informacji było tyle co kot napłakał. A przecież to oni będą głównymi „odbiorcami” sporego ruchu (i hałasu), jaki niewątpliwie ta inwestycja przyniesie. Obawiają się, że będzie dla nich bardzo uciążliwa.

Napisali w tej sprawie nawet specjalne oświadczenie, założyli samorządową grupę pod nazwą „Razem Dla Gminy Pruchnik”.

Reklama

Nie są przeciw pomysłowi

  • „(…) Podkreślamy, że mieszkańcy oraz przedstawiciele samorządu Razem Dla Gminy Pruchnik nie sprzeciwiają się samej idei budowy obwodnicy. Naszym celem jest wypracowanie takiego przebiegu trasy, który będzie uwzględniał zarówno potrzeby komunikacyjne regionu, jak i bezpieczeństwo oraz komfort życia mieszkańców. Wnoszone uwagi dotyczą w szczególności: odsunięcia planowanej trasy od istniejącej i nowej zabudowy, ponownej analizy wariantów przebiegu drogi oraz dostosowania parametrów inwestycji do rzeczywistych potrzeb lokalnych. Z przykrością zauważamy, że od momentu, gdy układ sił w lokalnej władzy i radzie miejskiej uległ zmianie, coraz częściej podejmowane są działania, które zamiast sprzyjać rzeczowej współpracy, utrudniają spokojną i uczciwą debatę. Odnosimy wrażenie, że pojawiają się próby rzucania kłód pod nogi, jednak jasno podkreślamy – nie zniechęci nas to i nie zatrzyma w działaniach na rzecz mieszkańców. Dziś bardzo łatwo wprowadzić ludzi w błąd, zwłaszcza gdy pojawiają się osoby próbujące kreować własną narrację i wykorzystywać temat do politycznej gry. Tym bardziej apelujemy do wszystkich o rozwagę, odpowiedzialność i opieranie się na faktach, a nie na półprawdach, sugestiach czy celowo budowanych emocjach. Nie zamierzamy za każdym razem odpowiadać kolejnymi oświadczeniami, ale są sprawy, wobec których nie można przejść obojętnie i których nie pozostawimy bez słowa. W kwestiach tak istotnych dla mieszkańców gminy Pruchnik będziemy reagować zawsze wtedy, gdy pojawią się manipulacje, niedomówienia lub próby odwracania uwagi od sedna problemu. Apelujemy o rzetelną debatę opartą na faktach oraz o powstrzymanie się od wykorzystywania tego tematu do celów politycznych. Tylko merytoryczny dialog pozwoli wypracować rozwiązanie akceptowalne społecznie i korzystne dla całej gminy”

– napisali we wspomnianym oświadczeniu...

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 66% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 30/05/2026 19:56
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Szpak 2026-05-30 21:03:23

    Witam serdecznie, Dla mnie jako Pruchniczanina(wyjechałem ponad 40 lat temu)ale serce jest dalej w Pruchniku uważam že ta obwodnica jest troche na wyrost,czyli nie potrzebna.Caly biiznes gastronomiczny ,(a jest pysznie) padnie.Zyska na tym Kańczuga..Oczywiście glos mieszkańcow i władz Miasta zadecyduje.Pozdrawiam serdecznie.Andrzej Szpak

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Szpak 2026-05-30 21:03:56

    Witam serdecznie, Dla mnie jako Pruchniczanina(wyjechałem ponad 40 lat temu)ale serce jest dalej w Pruchniku uważam že ta obwodnica jest troche na wyrost,czyli nie potrzebna.Caly biiznes gastronomiczny ,(a jest pysznie) padnie.Zyska na tym Kańczuga..Oczywiście glos mieszkańcow i władz Miasta zadecyduje.Pozdrawiam serdecznie.Andrzej Szpak

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama