Grupa Orlen w poszukiwaniu złóż gazu ziemię jarosławską eksploruje od kilku lat. Na odkrytym w ramach tych poszukiwań w październiku 2018 złożu w Bystrowicach właśnie uruchamia wydobycie. To fakt o doniosłym znaczeniu, bo to pierwsza kopalnia gazu ziemnego w historii firmy.
– Energetyka zeroemisyjna, wspierana stabilizującymi aktywami gazowymi, będzie fundamentem długofalowej transformacji Grupy Orlen. W strategii Orlen 2030 uwzględniliśmy konsekwentny rozwój własnych złóż gazowych, które w perspektywie dekady będą zaspokajać 20 procent naszego[paywall] zapotrzebowania. Uruchomienie kopalni gazu Bystrowice jest ważnym krokiem przybliżającym nas do tego celu – komentuje wydarzenie Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN Orlen.
Złoże w Bystrowicach zostało odkryte przeszło dwa lata temu dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik wykonywania zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. Od tego czasu trwają prace zmierzające do uruchomienia wydobycia.
Ich finalny etap zapoczątkowano w grudniu 2020 roku. Wtedy to eksplorująca złoże spółka Orlen Upstream przeprowadziła tzw. test produkcyjny pozwalający określić zasoby gazu ziemnego w tej części naszego regionu. Spółka przewiduje rychłe rozpoczęcie właściwego wydobycia, kopalnia znajduje się w fazie prób rozruchowych. Ich pomyślne przeprowadzenie oraz uzyskanie pozwolenia na wydobycie umożliwi uruchomienie wszystkich mocy wydobywczych kopalni.
Jest to o tyle istotne, że Orlen stawia milowy krok w historii rozwoju firmy. – Dotychczas w Polsce wydobywaliśmy gaz wspólnie z naszymi partnerami, dziś mamy już doświadczenie i kompetencje, które pozwalają nam na samodzielne poszukiwania i eksploatację złóż – wyjaśnia D. Obajtek.
Na tym jednak nie koniec aktywności eksploracyjnej energetycznego giganta w naszym regionie. Już wkrótce, w ramach koncesji na Podkarpaciu, planowane są kolejne odwierty poszukiwawcze.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Na Śląsku deputaty, ochrona górników, przywileje, emerytury najwyższe w kraju. A z Podkarpacia rury ssać będą ten gaz, a naród nic z tego nie dostanie.
ssaja kierownicy kopalni gazu bo wydaje mi sie ze zarabiaja 10 tys netto tylko za coooooo
Na Śląsku deputaty, ochrona górników, przywileje, emerytury najwyższe w kraju. A z Podkarpacia rury ssać będą ten gaz, a naród nic z tego nie dostanie.
ssaja kierownicy kopalni gazu bo wydaje mi sie ze zarabiaja 10 tys netto tylko za coooooo