Władze miasta opracowały „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy miejskiej Przemyśl w 2018 roku”. W konkretnym dokumencie deklarują współpracę z organizacjami społecznymi, inspekcją weterynaryjną i samorządem lekarsko-weterynaryjnym.
Zadań priorytetowych, które samorząd wziął na swoje barki, jest osiem. To: zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku dla zwierząt, opieka nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie, odławianie bezdomnych zwierząt, obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schronisku, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, usypianie ślepych miotów, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia w nim dla nich miejsca oraz zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt domowych[paywall]. Większość z tych zadań realizowana będzie przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach. Za egzekucję przepisów programu odpowiedzialna będzie natomiast Straż Miejska w Przemyślu.
Wreszcie sprecyzowane zostały zasady opieki nad wolno żyjącymi kotami i ich dokarmiania. Z tym było do tej pory wiele problemów. Otóż – według zapisów programu – opiekę sprawować mają społeczni opiekunowie, zrzeszeni w organizacjach lub działający indywidualnie, z potrzeby własnej. Nikt nie ma prawa im tego zabronić. Do współpracy w tej kwestii zaproszeni zostali także członkowie zarządów poszczególnych osiedli.
Odławiane będą zwierzęta bezdomne przebywające w miejscach publicznych bez opieki i nadzoru, ale tylko ranne, wyraźnie chore i słabe. Nie będą natomiast te, które są dorosłe i zdrowe. Koty wolno żyjące, bytujące głównie w piwnicach budynków mieszkalnych, są elementem ekosystemu miejsko-wiejskiego, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni.
Władze miasta zobowiązały się także do zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt domowych. Podpisane zostaną umowy z lekarzami weterynarii, którzy będą świadczyć całodobowe usługi w tej kwestii (także w dni wolne od pracy). Zgłoszenia takich przypadków należy kierować przez 24 godziny do przemyskiej straży miejskiej pod nr telefonu 986.
W tegorocznym budżecie zapewnione zostały już pieniądze na realizację programu. Na utrzymanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Orzechowcach przeznaczona zostanie kwota 574 tys. 500 zł, zaś na pozostałe zadanie, w tym usługi weterynaryjne oraz sterylizację dziko żyjących kotek – 60 tys. zł.
Straż Miejska w Przemyślu nie ma prawa odmówić – oczywiście po wcześniejszej weryfikacji – przyjęcia zgłoszenia. Będzie także odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń dotyczących znęcania się nad zwierzętami lub przypadków porzucenia zwierząt gospodarskich i domowych.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Skoro bezdomne koty nie będą odławiane, bo mają żyć w środowiskuto moim zdaniem nie można ich pozostawić na pastwę losu, oraz wyłącznie na barki litościwych ludzi, którzy je dokarmiają. Owszem jest wsparcie dla karmicieli zwierząt, którzy po zarejestrowaniu się otrzymują darmową karmę dla zwierząt, ale moim zdaniem to niewystarczające. Koty bezdomne obowiązkowo powinny być odławiane i sterylizowane w ramach tego programu , a w okresie zimy powinny mieć zapewnioną możliwość schronienia się w czasie bardzo silnych mrozów . W innych miastach posadowione są budki.W Przemyślu pewnie na taki luksus miasta nie będzie stać, ale może znajdą się darczyńcy, a wystarczy tylko ze strony miasta wskazać miejsce.Najważniejsze jednak, że zajmować się powinni tematem urzędnicy wrażliwi i empatyczni, a nie urzędnicy z paragrafami w oczach.Wszyscy natomiast mieszkańcy nie mogą być obojętni zarówno na krzywdę ludzką jak i okrucieństwo wobec zwierząt.Mam nadzieję, że mój głos przeczyta jakiś urzędnik. Oby.
Skoro bezdomne koty nie będą odławiane, bo mają żyć w środowiskuto moim zdaniem nie można ich pozostawić na pastwę losu, oraz wyłącznie na barki litościwych ludzi, którzy je dokarmiają. Owszem jest wsparcie dla karmicieli zwierząt, którzy po zarejestrowaniu się otrzymują darmową karmę dla zwierząt, ale moim zdaniem to niewystarczające. Koty bezdomne obowiązkowo powinny być odławiane i sterylizowane w ramach tego programu , a w okresie zimy powinny mieć zapewnioną możliwość schronienia się w czasie bardzo silnych mrozów . W innych miastach posadowione są budki.W Przemyślu pewnie na taki luksus miasta nie będzie stać, ale może znajdą się darczyńcy, a wystarczy tylko ze strony miasta wskazać miejsce.Najważniejsze jednak, że zajmować się powinni tematem urzędnicy wrażliwi i empatyczni, a nie urzędnicy z paragrafami w oczach.Wszyscy natomiast mieszkańcy nie mogą być obojętni zarówno na krzywdę ludzką jak i okrucieństwo wobec zwierząt.Mam nadzieję, że mój głos przeczyta jakiś urzędnik. Oby.