Reklama

Kpt. Henryk Jaskuła w zacnym gronie podróżników i eksploratorów

Przemyski żeglarz Henryk Jaskuła znalazł się w gronie 47 wybitnych Polaków, którym dedykowane są dęby i pamiątkowe tablice w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców przy Tauron Arena Kraków.

Aleja, znajdująca się przy ul. Lema w Krakowie, powstała z inicjatywy Albina Marciniaka, założyciela Fundacji Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników oraz dzięki wsparciu miasta Krakowa. Do realizacji wspomnianego projektu przyłączyła się również międzynarodowa organizacja The Explorers Club. – Chciałem zrobić coś trwałego dla tych osób, o których dokonaniach nie wszyscy wiedzą. Dlatego ta aleja, oprócz upamiętnienia, ma także uczyć i uświadamiać – tak Albin Marciniak wyjaśnił PAP motywy, które nim kierowały podczas tworzenia tego wyjątkowego miejsca.

Od 2017 roku wzdłuż ulicy Lema sadzone są młode dęby, symbolizujące nieugiętość, wytrwałość i szlachetność, a każdy z nich upamiętnia jedną osobę, która ma na koncie niezwykłe osiągnięcia i działania na rzecz promocji Polski w świecie. Są to zarówno współcześni eksploratorzy, odkrywcy, zdobywcy, jak i[paywall]  bohaterowie z przeszłości. W zacnym gronie znaleźć możemy nazwiska: alpinistów, nurków, kajakarzy, żeglarzy czy polarników, ale też dziennikarzy czy pisarzy.

Reklama

Oprócz dębów każdemu z wyróżnionych dedykowane są też tablice upamiętniające niezwykłe dokonania przypisanego im właściciela. W tym roku, dokładnie 10 października, swoje miejsce w alei znalazł także wybitny przemyślanin Henryk Jaskuła (zm. 14 maja br., przeżywszy 96 lat) – pierwszy Polak, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. Z portu w Gdyni, na jachcie „Dar Przemyśla” wypłynął 12 czerwca 1979 r. Płynął non stop przez 344 dni. Do Gdyni wpłynął 20 maja 1980 r. W uroczystości oficjalnego odsłonięcia poświęconej przemyskiemu żeglarzowi tablicy wziął udział jego wielki przyjaciel – dziennikarz Mieczysław Nyczek, który przybliżył uczestnikom wydarzenia sylwetkę kapitana. 10 października br. w alei przy ul. Lema pojawiło się w sumie 5 nowych tablic i dębów. Czwórka pozostałych uhonorowanych to: prof. Andrzej Paulo (taternik i alpinista, speleolog, polarnik, geolog, wulkanolog), kpt Andrzej Piotrowski (żeglarz, działacz polonijny), Andrzej Piętowski (kajakarz i podróżnik) oraz Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz (wspólna nominacja), którzy odbyli wspólną podróż dookoła świata.

Uhonorowani w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Reklama

Wśród uhonorowanych w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, oprócz przemyślanina kpt. H. Jaskuły, są m.in.: Anna Czerwińska (alpinistka, pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi), Jerzy Kukuczka (jeden z najwybitniejszych himalaistów świata), Leszek Cichy (pierwszy zdobywca Mount Everestu), Aleksander Doba (podróżnik i kajakarz długodystansowy), Andrzej Zawada (pionier himalaizmu zimowego), Tony Halik (największy polski popularyzator podróżowania), Ludomir Mączka (żeglarz), Krzysztof Starnawski (płetwonurek, speleolog), Piotr Chmieliński (kajakarz, podróżnik), Ryszard Czajkowski (podróżnik), Olgierd Budrewicz (dziennikarz i podróżnik), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (żeglarka), Ryszard Kapuściński (dziennikarz), Michał Boym (misjonarz, polski Marco Polo) czy Martyna Wojciechowska (dziennikarka i podróżniczka).


ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Sinbad żeglarz - niezalogowany 2020-10-27 08:16:22

    W Przemyślu powinien powstać jego pomnik.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama