Przemyski żeglarz Henryk Jaskuła znalazł się w gronie 47 wybitnych Polaków, którym dedykowane są dęby i pamiątkowe tablice w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców przy Tauron Arena Kraków.
Aleja, znajdująca się przy ul. Lema w Krakowie, powstała z inicjatywy Albina Marciniaka, założyciela Fundacji Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników oraz dzięki wsparciu miasta Krakowa. Do realizacji wspomnianego projektu przyłączyła się również międzynarodowa organizacja The Explorers Club. – Chciałem zrobić coś trwałego dla tych osób, o których dokonaniach nie wszyscy wiedzą. Dlatego ta aleja, oprócz upamiętnienia, ma także uczyć i uświadamiać – tak Albin Marciniak wyjaśnił PAP motywy, które nim kierowały podczas tworzenia tego wyjątkowego miejsca.
Od 2017 roku wzdłuż ulicy Lema sadzone są młode dęby, symbolizujące nieugiętość, wytrwałość i szlachetność, a każdy z nich upamiętnia jedną osobę, która ma na koncie niezwykłe osiągnięcia i działania na rzecz promocji Polski w świecie. Są to zarówno współcześni eksploratorzy, odkrywcy, zdobywcy, jak i[paywall] bohaterowie z przeszłości. W zacnym gronie znaleźć możemy nazwiska: alpinistów, nurków, kajakarzy, żeglarzy czy polarników, ale też dziennikarzy czy pisarzy.
Oprócz dębów każdemu z wyróżnionych dedykowane są też tablice upamiętniające niezwykłe dokonania przypisanego im właściciela. W tym roku, dokładnie 10 października, swoje miejsce w alei znalazł także wybitny przemyślanin Henryk Jaskuła (zm. 14 maja br., przeżywszy 96 lat) – pierwszy Polak, który samotnie, bez zawijania do portów, okrążył Ziemię. Z portu w Gdyni, na jachcie „Dar Przemyśla” wypłynął 12 czerwca 1979 r. Płynął non stop przez 344 dni. Do Gdyni wpłynął 20 maja 1980 r. W uroczystości oficjalnego odsłonięcia poświęconej przemyskiemu żeglarzowi tablicy wziął udział jego wielki przyjaciel – dziennikarz Mieczysław Nyczek, który przybliżył uczestnikom wydarzenia sylwetkę kapitana. 10 października br. w alei przy ul. Lema pojawiło się w sumie 5 nowych tablic i dębów. Czwórka pozostałych uhonorowanych to: prof. Andrzej Paulo (taternik i alpinista, speleolog, polarnik, geolog, wulkanolog), kpt Andrzej Piotrowski (żeglarz, działacz polonijny), Andrzej Piętowski (kajakarz i podróżnik) oraz Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz (wspólna nominacja), którzy odbyli wspólną podróż dookoła świata.
Uhonorowani w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców
Wśród uhonorowanych w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, oprócz przemyślanina kpt. H. Jaskuły, są m.in.: Anna Czerwińska (alpinistka, pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi), Jerzy Kukuczka (jeden z najwybitniejszych himalaistów świata), Leszek Cichy (pierwszy zdobywca Mount Everestu), Aleksander Doba (podróżnik i kajakarz długodystansowy), Andrzej Zawada (pionier himalaizmu zimowego), Tony Halik (największy polski popularyzator podróżowania), Ludomir Mączka (żeglarz), Krzysztof Starnawski (płetwonurek, speleolog), Piotr Chmieliński (kajakarz, podróżnik), Ryszard Czajkowski (podróżnik), Olgierd Budrewicz (dziennikarz i podróżnik), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (żeglarka), Ryszard Kapuściński (dziennikarz), Michał Boym (misjonarz, polski Marco Polo) czy Martyna Wojciechowska (dziennikarka i podróżniczka).
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.W Przemyślu powinien powstać jego pomnik.
W Przemyślu powinien powstać jego pomnik.