Amatorski „Teatr u Julka” powstał z inicjatywy Henryka Prochowskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Przybosia w Przeworsku na początku 2017 roku.
W odpowiedzi apel biblioteki o zamiarze utworzenia teatru amatorskiego zgłosiła się spora grupa zainteresowanych, w różnym wieku i z różnych środowisk zawodowych z miasta Przeworska i okolic. Wśród aktorów amatorów jest wiele znanych w mieście nad Mleczką osób[paywall]. Wśród seniorów to: Henryk Prochowski, Renata Filip, Magdalena Jakubiec, Agnieszka Wajda, Agnieszka Zakrzewska, Witold Adrian, Tomasz Kojder, Wiesław Kwiatkowski, Jolanta Lepa, Sławomir Michno i Anna Piekło, wśród młodzieży: Andrzej Januszek, Klaudia Nykiel, Karolina Piekło, Radosław Superson, Dorota Szpytma i Kamila Zubek.
Pierwsze zebranie organizacyjne, na którym doszło do zapoznania się i przedstawienia działań i wizji teatru, miało miejsce 17 lutego 2017 r.,. Niecały miesiąc później, 14 marca ub.r. odbyło się zebranie założycielskie. Obecnie Stowarzyszenie „Teatr u Julka” skupia 30 osób i działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku. Nazwa teatru jest pomysłem dyrektora biblioteki i nawiązuje do jej patrona Juliana Przybosia.
Premiera pierwszej sztuki „Teatru u Julka” odbyła się 22 czerwca 2017 r. podczas jubileuszu 70-lecia Miejskiej Biblioteki w Przeworsku. Była to humoreska Hece w bibliotece autorstwa Agnieszki Wajdy (zastępcy prezesa teatru), pokazująca w barwny i zabawny sposób codzienność pracy bibliotekarzy. 11 sierpnia ub.r. aktorzy amatorzy wystawili kolejną sztukę zatytułowaną Celebrytka. Autorem scenariusza była również A. Wajda i jak w przypadku pierwszej sztuki, tak i tej przejęła na siebie rolę reżysera. Sztuka została zauważona również poza Przeworskiem. Była prezentowana na żywo na antenie Polskiego Radia Rzeszów i przyjęta gorącymi brawami przez rzeszowską młodzież podczas występu w studio radiowym. Spektakl ten miał charakter edukacyjno-profilaktyczny i był kilkakrotnie prezentowany przez młodych aktorów „Teatru u Julka”.
Potem były kolejne spektakle. Reforma szkolnictwa, czyli deja vu? czy sztuka religijna Ania i Abercjusz. Ania to zbuntowana nastolatka, Abercjusz zaś to jej anioł stróż, który dostaje polecenie od Boga, by się nią zaopiekować i uchronić przed szatanem, czyniącym wszystko, aby zawładnąć dziewczyną. Premiera tej barwnej, dynamicznej i niosącej przesłanie sztuki odbyła się 4 stycznia br. Licząca ponad 400 osób widownia przyjęła ją owacjami na stojąco. Autorem tekstu, scenariusza i reżyserem jest Magdalena Jakubiec należąca do zespołu teatralnego. 7 lutego br. sztuka została wystawiona na scenie Radia Rzeszów, a 8 lutego br. aktorzy amatorzy zagrali ją dla Wioli Duszy, chorej na glejaka wielopostaciowego.
– Wiola się nie poddaje. Marzy o wygraniu z rakiem i niepełnosprawnością, którą spowodował. Ma 21 lat i do tej pory była bardzo aktywną dziewczyną. Skończyła dwie szkoły, muzyczną i informatyczną. Jej pasją było chodzenie po górach. Doskonale zdała maturę, dostała się na politechnikę i tu jej życiorys nabrał ciemnych barw. Lekarze wykryli u niej guza w kręgosłupie. Udało się go zoperować i kiedy wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, Wiola zaczęła opadać sił, a diagnoza brzmiała: nowotwór złośliwy glejak wielopostaciowy WHO IV. Wiola jest po radioterapii i w trakcie chemii. Walczy o swoje zdrowie i sprawność. Walczy o życie... – powiedziała jedna z aktorek „Teatru u Julka”, na co dzień sekretarz Urzędu Miasta w Przeworsku Agnieszka Zakrzewska.
Gdyby ktoś chciał pomóc Wioli Duszy, podajemy nr KRS – 0000289747.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze