Reklama

Krótka historia „Teatru u Julka” w Przeworsku

Amatorski „Teatr u Julka” powstał z inicjatywy Henryka Prochowskiego, dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Przybosia w Przeworsku na początku 2017 roku.

W odpowiedzi apel biblioteki o zamiarze utworzenia teatru amatorskiego zgłosiła się spora grupa zainteresowanych, w różnym wieku i z różnych środowisk zawodowych z miasta Przeworska i okolic. Wśród aktorów amatorów jest wiele znanych w mieście nad Mleczką osób[paywall]. Wśród seniorów to: Henryk Prochowski, Renata Filip, Magdalena Jakubiec, Agnieszka Wajda, Agnieszka Zakrzewska, Witold Adrian, Tomasz Kojder, Wiesław Kwiatkowski, Jolanta Lepa, Sławomir Michno i Anna Piekło, wśród młodzieży: Andrzej Januszek, Klaudia Nykiel, Karolina Piekło, Radosław Superson, Dorota Szpytma i Kamila Zubek.

Pierwsze zebranie organizacyjne, na którym doszło do zapoznania się i przedstawienia działań i wizji teatru, miało miejsce 17 lutego 2017 r.,. Niecały miesiąc później, 14 marca ub.r. odbyło się zebranie założycielskie. Obecnie Stowarzyszenie „Teatr u Julka” skupia 30 osób i działa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku. Nazwa teatru jest pomysłem dyrektora biblioteki i nawiązuje do jej patrona Juliana Przybosia.

Reklama

Humoreska na premierę

Premiera pierwszej sztuki „Teatru u Julka” odbyła się 22 czerwca 2017 r. podczas jubileuszu 70-lecia Miejskiej Biblioteki w Przeworsku. Była to humoreska Hece w bibliotece autorstwa Agnieszki Wajdy (zastępcy prezesa teatru), pokazująca w barwny i zabawny sposób codzienność pracy bibliotekarzy. 11 sierpnia ub.r. aktorzy amatorzy wystawili kolejną sztukę zatytułowaną Celebrytka. Autorem scenariusza była również A. Wajda i jak w przypadku pierwszej sztuki, tak i tej przejęła na siebie rolę reżysera. Sztuka została zauważona również poza Przeworskiem. Była prezentowana na żywo na antenie Polskiego Radia Rzeszów i przyjęta gorącymi brawami przez rzeszowską młodzież podczas występu w studio radiowym. Spektakl ten miał charakter edukacyjno-profilaktyczny i był kilkakrotnie prezentowany przez młodych aktorów „Teatru u Julka”.

Pomagają Wioli

Potem były kolejne spektakle. Reforma szkolnictwa, czyli deja vu? czy sztuka religijna Ania i Abercjusz. Ania to zbuntowana nastolatka, Abercjusz zaś to jej anioł stróż, który dostaje polecenie od Boga, by się nią zaopiekować i uchronić przed szatanem, czyniącym wszystko, aby zawładnąć dziewczyną. Premiera tej barwnej, dynamicznej i niosącej przesłanie sztuki odbyła się 4 stycznia br. Licząca ponad 400 osób widownia przyjęła ją owacjami na stojąco. Autorem tekstu, scenariusza i reżyserem jest Magdalena Jakubiec należąca do zespołu teatralnego. 7 lutego br. sztuka została wystawiona na scenie Radia Rzeszów, a 8 lutego br. aktorzy amatorzy zagrali ją dla Wioli Duszy, chorej na glejaka wielopostaciowego.

Reklama

– Wiola się nie poddaje. Marzy o wygraniu z rakiem i niepełnosprawnością, którą spowodował. Ma 21 lat i do tej pory była bardzo aktywną dziewczyną. Skończyła dwie szkoły, muzyczną i informatyczną. Jej pasją było chodzenie po górach. Doskonale zdała maturę, dostała się na politechnikę i tu jej życiorys nabrał ciemnych barw. Lekarze wykryli u niej guza w kręgosłupie. Udało się go zoperować i kiedy wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, Wiola zaczęła opadać sił, a diagnoza brzmiała: nowotwór złośliwy glejak wielopostaciowy WHO IV. Wiola jest po radioterapii i w trakcie chemii. Walczy o swoje zdrowie i sprawność. Walczy o życie... – powiedziała jedna z aktorek „Teatru u Julka”, na co dzień sekretarz Urzędu Miasta w Przeworsku Agnieszka Zakrzewska.

Gdyby ktoś chciał pomóc Wioli Duszy, podajemy nr KRS – 0000289747.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości