Od 12 do 15 maja 1. Batalion Czołgów stacjonujący w Żurawicy, który wchodzi w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, uczestniczył w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych wspieranych komputerowo oprzyrządowaniem elektronicznym. Tematem ćwiczeń było planowanie, organizowanie i prowadzenie odwodu brygady, realizującej zadania w obszarze sił przesłaniania.
– Ćwiczenia opierały się na hipotetycznym scenariuszu, który był zbliżony do współczesnych konfliktów i zakładał działania w warunkach wojny hybrydowej pomiędzy wirtualnymi państwami – wyjaśnia ppłk Wiesław Szczepankiewicz, dowódca 1. Batalionu Czołgów w Żurawicy. W tych ćwiczeniach my byliśmy Wislandią bogatą w surowce naturalne. Sąsiednie państwo, Monda, chcąc[paywall] pozyskać te surowce, wykorzystało swoją mniejszość narodową i na wschodzie Wislandii do głosu doszli separatyści z Mondy. Tak zaczął się konflikt zbrojny, w który zaangażowane zostały siły zbrojne Wislandii.
Nasz batalion czołgów otrzymał zadanie, które wymagało wypracowania decyzji i użycia własnych pododdziałów w celu wsparcia działań brygady. Bardzo istotnym elementem ćwiczenia było to, że oprócz dowództwa i sztabu uczestniczyli w nim dowódcy pododdziałów i plutonów. Ze stanowiska dowodzenia otrzymywali oni rozkazy wykonania odpowiednich zadań, które były zobrazowane w systemie komputerowym.
– System JCATS (Joint Conflict and Toctical Simulation – przyp. aut.) nie sprawdza wyszkolenia bojowego żołnierzy, lecz ich umiejętności planowania. Jest tak zaprogramowany, że działania ćwiczących sztabów są maksymalnie zbliżone do rzeczywistych, z uwzględnieniem ukształtowania terenu i jego infrastruktury, możliwości technicznych pojazdów, zapasów paliwa, amunicji i żywności oraz ruchów przeciwnika – dodaje ppłk Robert Kucięba z Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, którego żołnierze wspierali fachową wiedzą przeszkolonych uprzednio operatorów stacji roboczych systemu.
O randze ćwiczeń może świadczyć fakt, że 1. Batalion Czołgów w pierwszym dniu odwiedziło 19 przedstawicieli Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego armii państw z całego świata. Attaché podczas wizyty w Żurawicy zapoznali się ze sprzętem, jakim dysponuje batalion oraz przypatrywali się jego dowództwu, które wykonywało kolejne zadania ćwiczeń „Pantera – 15”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze