Reklama

Kto musi wydać paragon?

– Robiłem zakupy na popularnym zieleniaku w Przemyślu. Chciałem paragon, ale pani, która sprzedała mi warzywa, powiedziała, że paragonów takich nie wydaje. Nie wiem, dlaczego. Biorę udział w ogólnopolskiej loterii paragonowej i chciałem zgłosić kolejny, ale nie było mi to dane – poskarżył się nam jeden z czytelników. To pytanie wraca jak bumerang: czy każdy handlujący musi posiadać kasę fiskalną i wydawać paragony?

Wspomniana przez naszego czytelnika loteria paragonowa to inicjatywa Ministerstwa Finansów, której celem jest nagradzanie konsumentów przywiązujących wagę do odbierania dowodów sprzedaży. Akcja wystartowała 1 października 2015 br. i potrwa przez 12 kolejnych miesięcy. Pierwsze losowanie zaplanowano na listopad 2015 r. Efekty pierwszych kilku dni trwania loterii przeszły oczekiwania organizatorów[paywall]. W zaledwie sześć dni Polacy zarejestrowali już ponad milion paragonów (za zakupy za minimum 10 zł), bo jedna osoba może zgłosić dowolną ilość wydruków z kas fiskalnych. W akcji ministerstwa można wygrać m.in.: opla astrę, laptopy i iPady. Raz na kwartał do szczęśliwca trafi opel insignia. Ponadto można wygrać nowoczesny laptop Lenovo Thinkpad oraz iPady Air 2.

Roczny obrót – 20 tys. zł

Akcja trafiła w gusta społeczeństwa. Ludzie dbają o dowody sprzedaży, tak jak cytowany wyżej czytelnik. Okazuje się, że za nie każde zakupy można jednak paragon otrzymać. – Nie każdy musi posiadać kasę fiskalną. Na przemyskim rynku większość ich niema. Paragony musi wydawać sprzedający, który osiąga obrót w kwocie dwudziestu tysięcy złotych rocznie. Większość ze sprzedających takiego obrotu po prostu nie osiąga, więc nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej i wydawania paragonów – tłumaczy prezes Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej Ryszard Miłoszewski.
Jak to jest sprawdzane? Bardzo prosto. Każdy osiągający jakiś dochód składa w urzędzie skarbowym roczne zeznanie podatkowe, gdzie wpisuje ich wysokość. Potem kontrolerzy „skarbówki” weryfikują te dane. Bywają sytuacje, że wcielają się w rolę klientów i obserwują, czy sprzedawcy wydają paragon im oraz innym kupującym, a przede wszystkim, czy w ogóle nabijają transakcję na kasę fiskalną. Jeśli tak się nie dzieje, nakładają mandaty. Najwyższy może wynieść nawet 3 tys. zł.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości