Reklama

Kultowe miejsca: Pół wieku bez zmian. Sklep jak sprzed lat

21/05/2016 18:39

Dalej pozostał zielony z zewnątrz, jak większość z już nieistniejących pawilonów GS „Samopomoc Chłopska” w kraju i dalej, tak jak przed półwieczem, zaopatruje rolników w podstawowe narzędzia, korzystając ciągle ze zwykłych uchylnych wag, które zostały wyparte przez naszpikowane elektroniką urządzenia.

W Laszkach zachował się jeden z niewielu takich pawilonów. Jego właścicielem jest Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”. Asortyment sklepu, podobnie jak on sam, zmienił się niewiele przez niemal pół wieku istnienia. Można w nim kupić siekierę, gwoździe, motykę lub kosę. Wnętrze też przypomina klimat ubiegłej epoki. Wystrój tym bardziej. Dalej jest to sklep, do którego chodzą miejscowi. Rzadko odwiedza go ktoś ze świata. Tu wszyscy się znają i przychodzą w kreślonym celu, a nie po to, by popatrzeć, czy jest nowy towar. – U nas można kupić wszystko, co jest w gospodarstwie potrzebne. Drogich, wydziwianych i wypasionych towarów nie mamy. Są dla zwykłych ludzi. Siekiery, kosy, motyki i widły. To się sprzedaje. Liczba klientów zależy od pogody. Przychodzi ich więcej, gdy ruszają prace w gospodarstwie. Jeden po gwoździe. Inny po część do roweru. Sam sklep się nie zmienił. Jest taki, jaki pamiętam z dzieciństwa – opowiada pani Anna, ekspedientka czuwająca samotnie nad całym pawilonem[paywall]. Pracuje na zmiany z koleżanką. Od 7 do 15 w każdy dzień roboczy. 


fot.Roman Kijanka
Wewnątrz podobnie jak pół wieku temu.

Reklama


fot.Roman Kijanka
Kosa – narzędzie używane w każdym gospodarstwie od wieków.

Wystarczy pozbyć się krzyczących kolorami gazet, kilku plastikowych rzeczy i nie patrzeć na zewnątrz, gdzie po drodze przejeżdżają samochody, a w sąsiedztwie widać odnowiony budynek urzędu gminy, by poczuć się jak w czasach, kiedy pawilon powstawał. Tylko pani Anna jest współczesna w tym pełnym dawnego klimatu miejscu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Abc - niezalogowany 2016-05-21 21:01:30

    Pawilon.........

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    s - niezalogowany 2016-05-21 21:52:39

    Jest ok,  mini Castorama ,

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2016-05-22 16:50:49

    Ha ha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama