– Dzięki hojności mieszkańców miasta Przemyśla i wszystkich gości odwiedzających nasze nekropolie zebraliśmy kwotę 50 428,70 zł – przekazało Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu – coroczny organizator zbiórki, której celem jest ratowanie zabytków.
Kwesta była prowadzona od 31 października do 2 listopada.
– Tradycja kwestowania przed przemyskimi cmentarzami sięga 1978 roku, kiedy to przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi, któremu przewodniczył sędzia Antoni Rachwał. Niestety śmierć tego społecznika przerwała tę piękną i pożyteczną akcję i dopiero od 2005 roku rozpoczęło ją organizować Towarzystwo Ulepszania Miasta, a od 2007 roku – w Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu sekcja Komitet Ochotny Starych Cmentarzy i Miejsc Pamięci Narodowej
Reklama
– przybliżają historię kwest członkowie TPPiR.
W latach 2007-2025 ich staraniem odnowiono, uporządkowano i wykonano konserwację ponad 108 nagrobków mieszkańców Ziemi Przemyskiej. Jak co roku, i w tym, udział w kwestowaniu wzięli m.in.: prezydenci miasta, posłowie na Sejm RP, radni Rady Miejskiej, artyści i dziennikarze, pracownicy urzędów i instytucji kultury, harcerze, młodzież i nauczyciele przemyskich szkół, stowarzyszenia i fundacje.
Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu prowadzi subkonto, na rzecz remontów grobowców i miejsc pamięci narodowej. Jeśli ktoś ma życzenie wesprzeć ten szczytny cel, może dokonać wpłaty: PKO SA 10 1240 2568 1111 0010 9642 5300. Szczegóły na stronie tppir.przemysl.pl.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze