Organizm człowieka składa się w 55 – 75 procentach z wody. Znajduje się ona we wszystkich komórkach i narządach. Jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, transportuje składniki odżywcze, nawilża skórę, odpowiada też za dobrą pracę stawów.
Regularne picie wody ma pozytywny wpływ na nasz organizm, pomaga przy wielu dolegliwościach, np. zaparciach, rozstroju żołądka, wzdęciach, a nawet bólu brzucha. Jest też naszym sprzymierzeńcem, gdy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Latem nasz organizm traci spore ilości wody. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie dostarczać mu 2 – 3 litry płynów dziennie. Chcąc nawodnić organizm, najlepiej wybrać wodę mineralną. W odróżnieniu od źródlanej zawiera ona cenne składniki odżywcze – magnez, wapń czy jod.
Więcej wody powinny pić szczególnie osoby starsze oraz dzieci. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę mają także chorzy na cukrzycę i cierpiący na schorzenia nerek. O wodzie nie mogą również zapominać osoby, które regularnie podejmują wysiłek fizyczny.
Pierwszym objawem odwodnienia jest pragnienie. Często towarzyszy mu także uczucie zmęczenia, zaczerwienie skóry, podwyższone tętno i przyśpieszony oddech. Objawem odwodnienia może być również zmieniony kolor moczu.
Jeśli nie lubimy pić samej wody, możemy sięgnąć po owoce i warzywa, które szczególnie dużo jej zawierają, np. truskawki, arbuzy, pomarańcze, jabłka, gruszki, śliwki, ogórki, cukinie, sałatę, a także ziemniaki.
Uważaj na napoje gazowane!Kiedy dopada nas pragnienie, najczęściej sięgamy po napoje gazowane w butelce, a także napoje w kartonach. Tymczasem w swoim składzie zawierają one mnóstwo cichego zabójcy – cukru, który przyczynia się do nadwagi, otyłości, cukrzycy, a także próchnicy zębów. Oprócz niezdrowego cukru, w kolorowych napojach znajdują się także szkodliwe barwniki i siarczany, m.in. kwas fosforowy, który tworzy związki z wapniem, a co za tym idzie szkodzi zębom i przyczynia się do utraty wapnia z kości. W napojach znajdziemy także: aspartam, rakotwórczy benzoesan potasu, szkodliwy barwnik karmelowy, sód, a także sztuczne dodatki smakowe zwiększające pragnienie. |
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze