Wszystko wskazuje, że w niedzielę, 3 września, zjawią się w Chłopicach przedstawiciele najważniejszych organów państwa. Zostali zaproszeni na uroczystość otwarcia nowej szkoły i nadania jej imienia oraz na dożynki powiatowe. Patronem Szkoły Podstawowej w Chłopicach zostanie prezydent Lech Kaczyński.
Wójt gminy Chłopice Andrzej Czyż nie ukrywa, że zaproszono wielu przedstawicieli najważniejszych urzędów w Polsce. – Jeszcze nie mam potwierdzeń, kto przyjedzie, ale zaprosiliśmy m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudę, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premier Beatę Szydło, marszałka Sejmu i Senatu, ministra edukacji, rozwoju gospodarczego. Wśród oczekiwanych jest też Jarosław Kaczyński, brat tragicznie zmarłego prezydenta – wylicza wójt. Organizatorzy liczą też na obecność[paywall] Marty Kaczyńskiej, córki patrona szkoły.
Przy kompleksie szkolnym trwają ostatnie prace. Na drodze łączącej gminę ze szkołą ruszyła budowa chodnika. W samorządzie atmosfera porównywalna z tą, jaka panuje w rodzinie na kilka dni przed weselem. Dwie uroczystości, w tym jedna o charakterze gminno-powiatowym, oraz spodziewani goście to rzadkie wydarzenie w podjarosławskiej gminie.
Budowę szkoły podstawowej i trzeciego gimnazjum w gminie rozpoczęto jeszcze w poprzedniej kadencji. Nowy wójt zmienił koncepcję. Przeprojektowano gimnazjum na halę sportową.
– Nie było sensu budować trzeciego gimnazjum w gminie. Dwa, w Boratynie i Łowcach, były wystarczające. Na halę dostaliśmy dofinansowanie. Szkoła miała powstać z budżetu gminy. Jednak dzięki wsparciu naszych parlamentarzystów udało się uzyskać wsparcie na jej budowę z budżetu państwa, w ramach rezerwy celowej. Dużo pomogła posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz – mówi A. Czyż. Budowa kompleksu kosztowała ponad 7,2 mln zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz rezerwy celowej przekroczyło 3,7 mln zł.

fot.Roman Kijanka
Kompleks szkolny już niemal gotowy do przyjęcia uczniów.
Szkoła w Chłopicach, jako jedyna w gminie, nie miała wcześniej imienia. Przygotowując się do oddania nowego budynku, pomyślano o nadaniu go placówce. Propozycji było kilka. Wybrano cztery, które przeszły do dalszych konsultacji.
– Wśród poddanych pod rozważania propozycji kandydatów na patrona szkoły znalazła się pani Kosturkiewicz, nauczycielka w Chłopicach w czasie przedwojennym i w okresie wojny, związany z Chłopicami w czasie wojen ks. Michno oraz Jan III Sobieski i prezydent Lech Kaczyński. Rada Pedagogiczna zaakceptowała Lecha Kaczyńskiego większością głosów. Wypowiadali się też rodzice. Uczniowie otrzymali ankiety, na których swoje zdanie wyrazili mieszkańcy. Ponad 70 procent respondentów opowiedziało się za Lechem Kaczyńskim. Każdy miał prawo wyrazić swoje zdanie – wyjaśnia wójt. Kolejnym etapem była decyzja rady gminy. Ta jednogłośnie przyjęła propozycję. Podjęła też uchwałę o nadaniu szkole sztandaru, a wcześniej o ufundowaniu go z pieniędzy gminnych, choć uchwalający nie byli do końca pewni, czy tak można. – Do tej pory nikt decyzji rady nie zakwestionował – mówi A. Czyż
– Tegoroczne dożynki będą szczególnie uroczyste, bo Szkoła Podstawowa w Chłopicach zyska imię prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego – zaprasza na uroczystości Konrad Sawiński z biura promocji powiatu jarosławskiego.
– Święto szkolne połączyliśmy z dożynkami gminnymi i powiatowymi. Uroczystości rozpoczną się o g. 11 uroczystym otwarciem szkoły z poświęceniem sztandaru i odsłonięciem tablicy. O g. 12.30 msza św. dożynkowa i dziękczynna koncelebrowana przez abpa Józefa Michalika w kościele parafialnym w Chłopicach. Po niej przejazd pod gminę. Następnie przejście korowodu dożynkowego na stadion i uroczystości związane z podziękowaniem za plony – wylicza wójt.
– W programie uroczysty obrzęd dożynkowy oraz występ Powiatowego Ogniska Baletowego, przegląd wieńców i korowodów dożynkowych z gmin powiatu i zabawa taneczna. Będzie też jarmark produktów i potraw regionalnych, wypiek chleba i różnorodne warsztaty – dodaje K. Sawiński.

fot.Roman Kijanka
Tablica z nazwą szkoły już wisi na budynku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Muszą tak nazwać inaczej nie dostali by kasy na budowę szkoły, tak mówią mieszkańcy.
Pewnie ze żenada ale z tego co wiem z komentarzy mieszkańców to pomysł władzy gminy!!!
Zenada sprawca katastrofy uchonorowany
Nie wszyscy tego sobie życzyli. Ciekawe na ile ten wybór był wiarygodny.
A niby rodzice uczniów mieli mieć tutaj głos, a nie władze. Jak zwykle ściema.
Chory, tępy, wiejski naród. W tej gminie to jednego mądrego radnego nie ma.!!! Durnie same wykonujace polecenia kurdupla z wąsami
Prezydent Lech Kaczyński to ważna osoba ale nazwa szkoły w Chłopcach to jakoś nie łączy się z tą miejscowością. Chyba ktoś by chciał coś ale co ???
Ale to tępe wieśniactwo z tych Chłopic
Jak najbardziej godny patron. Gdybyście znali choć trochę historię Chłopiec wiedzielibyście, że założycielem grodu był Jarosław Wielki, brat poległego Prezydenta.
Były wogole jakies konsultacje z mieszkancami czy wogole tego chcą!! Najgorsza rada gminy w historii samorządu teryt..
Szkoda tylko, że człowiek który tak o to zabiega, czyli wójt, nie ma nic wspólnego z prawem, sprawiedliwością i szacunkiem do drugiego człowieka. Chyba, że tylko to że wszedł w szeregi PiS, a ta osoba z partii, która go poparła powinna odpowiedzieć przed Prezesem. Tacy ludzie szargają jego dobre imię.
Ja nie poslalabym dziecka do szkoły z takim patronem masakra a wójt to nie należy do tej partii
Ale w komentarzach się zaroiło od POpaprańców
Głupi narodzie przez chore ambicje tego małego karaczana zginęło kilkadziesiąt inteligentnych, mądrych ludzi. Wy jego imieniem szkoły nazywacie? Pomniki chcecie stawiac? Wstyd.. Zresztą po tej wsi, po tej radzie gminy nic innego sie nie można spodziewać. Wójt każe rada musi.
Najbiedniejsza gmina w powiecie a pół rządu sprowadzić chcą haaa sam michalik za msze was skasuje na 30 patykow hhaaaa. Po drugie skad wy w powiecie tyle barierek znajdziecie jak ten opluty z drabinką zechce być haaaa. Mieszkancy gminy szykujcie sie podatki pójdą w górę ale jak to mówią zastaw sie a postaw sie
Nie obrażaj wsi mieszczuchu pewnie ze wsi. Mieszkańcy niemieli nic wspólnego z wyborem nazwy szkoły. Nic na to nieporadzą że mają takich buraków w zarządzie. Radni robią co im karze wójt. A wójt robi co chce. Patologia!!!! Ale Dzięki wojtowi mają szkołę, a z imieniem to przedobrzyl
Pozdrawiam osobę z numerem ip;; 217.97.167.1 To że Pan/Pani napisze 100 komentarzy , a każdy z innym nickiem, to nie znaczy że kogoś Pan Pani tutaj obrazi , bo jak narazie to chyba tylko siebie. A jak posiada się czyjeś ip to komputer można bez problemu zlokalizować ;)
No właśnie ani Prawo ani Sprawiedliwość a o Szacunku to niema mowy Złośliwość owszem wystarczy tylko nadepnąć na odcisk
czas najwyższy zlokalizować ten komputer i tą panią która obraża całą radę gminy,wójta i zmarłego prezydenta.
Ama którą to Panią masz na myśli?
217.97.167.1. Ile trzeba mieć jadu zazdrości....i żółci wylewającej się z tej potwarzy....aby sięgnąć próbować obrazy Pana....Wójta....i Plebana....nie oszczędzając też Jego Eminencji Bp.Michalika.....a w niedzielę polecieć pod sam ołtarz w czerwonych podeszwach....do Komunii św......
chłopiczanin ta pani nie jest z Chłopic....więc nie zgadniesz kim jest ten osobnik,który ulewa ten jad....zapytaj mieszkańców wsi na literę Ł.....
Na pewno nie jest zasługą wójta że szkoła powstała bo on raczej był przeciw ! A imie szkoły to owszem jego!!!! wybór
Co za bzdura bbc budowa szkoły została ukończona dzięki senatorowi Golbie gdzie wójt bezczelny o tym nie raczył wspomnieć! a nazwę szkoła taką dostała bo wójt sobie ścieżkę robi do PISu
Raczej władza ! mieszkańcy nie mają z tym nic wspólnego
A może w ten sposób sobie ścieżkę ścieli
Nie obrażaj wsi bo daję ręke uciąć że wieś nie miała ztym nic wspólnego ! a reszta się zgadza
Przepraszam że się wtrącę , ale zapytam tu tulko można komentować na plus dla pana wójta i jego poczynań?
Żenada. Co za tępy naród.
A czym się patron zasłużył dla Chłopic?
Muszą tak nazwać inaczej nie dostali by kasy na budowę szkoły, tak mówią mieszkańcy.