Reklama

Lech Kaczyński patronem nowej szkoły. Najbliższa rodzina tragicznie zmarłego prezydenta pojawi się na otwarciu?

16/08/2017 19:30

Wszystko wskazuje, że w niedzielę, 3 września, zjawią się w Chłopicach przedstawiciele najważniejszych organów państwa. Zostali zaproszeni na uroczystość otwarcia nowej szkoły i nadania jej imienia oraz na dożynki powiatowe. Patronem Szkoły Podstawowej w Chłopicach zostanie prezydent Lech Kaczyński.

Wójt gminy Chłopice Andrzej Czyż nie ukrywa, że zaproszono wielu przedstawicieli najważniejszych urzędów w Polsce. – Jeszcze nie mam potwierdzeń, kto przyjedzie, ale zaprosiliśmy m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudę,  prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premier Beatę Szydło, marszałka Sejmu i Senatu, ministra edukacji, rozwoju gospodarczego. Wśród oczekiwanych jest też Jarosław Kaczyński, brat tragicznie zmarłego prezydenta – wylicza wójt. Organizatorzy liczą też na obecność[paywall] Marty Kaczyńskiej, córki patrona szkoły.

Gmina się przygotowuje

Przy kompleksie szkolnym trwają ostatnie prace. Na drodze łączącej gminę ze szkołą ruszyła budowa chodnika. W samorządzie atmosfera porównywalna z tą, jaka panuje w rodzinie na kilka dni przed weselem. Dwie uroczystości, w tym jedna o charakterze gminno-powiatowym, oraz spodziewani goście to rzadkie wydarzenie w podjarosławskiej gminie.

Reklama

Budowę szkoły podstawowej i trzeciego gimnazjum w gminie rozpoczęto jeszcze w poprzedniej kadencji. Nowy wójt zmienił koncepcję. Przeprojektowano gimnazjum na halę sportową.

– Nie było sensu budować trzeciego gimnazjum w gminie. Dwa, w Boratynie i Łowcach, były wystarczające. Na halę dostaliśmy dofinansowanie. Szkoła miała powstać z budżetu gminy. Jednak dzięki wsparciu naszych parlamentarzystów udało się uzyskać wsparcie na jej budowę z budżetu państwa, w ramach rezerwy celowej. Dużo pomogła posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz – mówi A. Czyż. Budowa kompleksu kosztowała ponad 7,2 mln zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz rezerwy celowej przekroczyło 3,7 mln zł.


fot.Roman Kijanka
Kompleks szkolny już niemal gotowy do przyjęcia uczniów.

Reklama

Mieszkańcy opowiedzieli się za tym patronem

Szkoła w Chłopicach, jako jedyna w gminie, nie miała wcześniej imienia. Przygotowując się do oddania nowego budynku, pomyślano o nadaniu go placówce. Propozycji było kilka. Wybrano cztery, które przeszły do dalszych konsultacji.

– Wśród poddanych pod rozważania propozycji kandydatów na patrona szkoły znalazła się pani Kosturkiewicz, nauczycielka w Chłopicach w czasie przedwojennym i w okresie wojny, związany z Chłopicami w czasie wojen ks. Michno oraz Jan III Sobieski i prezydent Lech Kaczyński. Rada Pedagogiczna zaakceptowała Lecha Kaczyńskiego większością głosów. Wypowiadali się też rodzice. Uczniowie otrzymali ankiety, na których swoje zdanie wyrazili mieszkańcy. Ponad 70 procent respondentów opowiedziało się za  Lechem Kaczyńskim. Każdy miał prawo wyrazić swoje zdanie – wyjaśnia wójt. Kolejnym etapem była decyzja rady gminy. Ta jednogłośnie przyjęła propozycję. Podjęła też uchwałę o nadaniu szkole sztandaru, a wcześniej o ufundowaniu go z pieniędzy gminnych, choć uchwalający nie byli do końca pewni, czy tak można. – Do tej pory nikt decyzji rady nie zakwestionował – mówi A. Czyż

Szczególnie uroczyste

– Tegoroczne dożynki będą szczególnie uroczyste, bo Szkoła Podstawowa w Chłopicach zyska imię prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego – zaprasza na uroczystości Konrad Sawiński z biura promocji powiatu jarosławskiego.

– Święto szkolne połączyliśmy z dożynkami gminnymi i powiatowymi. Uroczystości rozpoczną się o g. 11 uroczystym otwarciem szkoły z poświęceniem sztandaru i odsłonięciem tablicy. O g. 12.30 msza św. dożynkowa i dziękczynna koncelebrowana przez abpa Józefa Michalika w kościele parafialnym w Chłopicach. Po niej przejazd pod gminę. Następnie przejście korowodu dożynkowego na stadion i uroczystości związane z podziękowaniem za plony – wylicza wójt.

Reklama

– W programie uroczysty obrzęd dożynkowy oraz występ Powiatowego Ogniska Baletowego, przegląd wieńców i korowodów dożynkowych z gmin powiatu i zabawa taneczna. Będzie też jarmark produktów i potraw regionalnych, wypiek chleba i różnorodne warsztaty – dodaje K. Sawiński.


fot.Roman Kijanka
Tablica z nazwą szkoły już wisi na budynku.


erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Yogi babu - niezalogowany 2017-08-16 20:55:49

    Żenada. Co za tępy naród.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ja - niezalogowany 2017-08-16 21:23:04

    A czym się patron zasłużył dla Chłopic?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    bbc - niezalogowany 2017-08-16 21:36:56

    Muszą tak nazwać inaczej nie dostali by kasy na budowę szkoły, tak mówią mieszkańcy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama