Reklama

Lekcja historii inna niż wszystkie

10 lutego br. w Szkole Podstawowej w Buszkowicach doszło do niecodziennej lekcji historii. Uczniów szkoły odwiedziła prezes Związku Sybiraków III RP Krystyna Zwierkowska.

Dzień spotkania był nieprzypadkowy, właśnie 10 lutego br. minęła kolejna rocznica wywózki Polaków na Sybir. K. Zwierkowska jako półtoraroczne dziecko była wśród grupy naszych rodaków, którzy zostali wywiezieni na nieludzką ziemię, do kraju skutego lodem, gdzieś za Ural.  I właśnie przeżycia związane z ponadsześcioletnim okresem pobytu tam, których nie da się wymazać z pamięci, stały się tematem lekcji historii, którą prezes związku przekazała dzieciom[paywall]. K. Zwierkowska opowiadała, jak wyglądało życie na syberyjskiej ziemi. Mówiła o głodzie, chłodzie, nędzy, o braku wszystkiego, czego potrzeba do normalnej egzystencji. O śmierci, która była codziennością w kraju, gdzie gwiżdżący syberyjski wiatr i bezkresne tajgi stanowiły jedyny krajobraz. O kromce białego chleba, którą dzieci takie jak ona znały tylko z opowieści.
– Dopełnieniem wspomnień był film przedstawiający rekonstrukcję zdarzeń z wywózki na Sybir. Młodzież szkolna z wielkim zainteresowaniem  i wzruszeniem słuchała tego niezwykłego przekazu, a pytaniom i dyskusji – mimo młodego wieku odbiorców – nie było końca – ciszy się organizatorka lekcji, nauczycielka w SP w Buszkowicach Elżbieta Maniecka. – Odbiór i reakcja młodzieży świadczą, że celowość takich spotkań jest jak najbardziej uzasadniona, gdyż – jak powiedział marszałek Józef Piłsudski – „naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – podsumowała.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama