Miłośników sztuki, ale i ludzi dobrej woli, którzy zechcą wesprzeć Fundację Karmelicka 1, może zainteresować niedzielne wydarzenie.
Wystawa wraz z licytacją obrazów Henryka Lasko oraz uczestników warsztatów odbędzie się w niedzielę, 11 maja o g. 18 w Klubie K1 „Stara Furta” przy Klasztorze Karmelitów Bosych w Przemyślu. Dochód ze sprzedaży obrazów zostanie przekazany na działania fundacji. Wstęp wolny.
Henryk Lasko urodził się w 1951 r. Ukończył Politechnikę Rzeszowską o specjalizacji pedagogicznej i informatycznej. Należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz do międzynarodowej grupy twórczej Złota Linia. Od ponad pięćdziesięciu lat maluje pejzaże, martwe natury i kwiaty. Posługuje się akwarelą, gwaszem, akrylem i olejem. Rysuje piórkiem i lawuje. Ulubioną jego techniką jest akwarela. Uczestniczył w ponad pięćdziesięciu krajowych i międzynarodowych plenerach malarskich. Wystawiał m.in. w Nowym Jorku (Galeria A.R 71), Łodzi, Brekowie, Sninie, Rzeszowie (BWA i WDK), Krośnie, Krasiczynie, Strzyżowie, Nowej Dębie, Majdanie Królewskim, Żarach i Przemyślu. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w dziedzinie malarstwa zwłaszcza w konkursach akwarelowych. Za osiągnięcia w pracy twórczej i pedagogicznej uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Medalem Edukacji Narodowej, nagrodą Prezydenta Miasta Przemyśla i nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania. Jest laureatem Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Przemyśla. Jego obrazy znajdują się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, w instytucjach oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Fundacja „Karmelicka 1” im. Marcina Krasickiego powstała przy klasztorze Karmelitów Bosych w Przemyślu. Składa się z zaangażowanych społecznie i religijnie świeckich oraz konsekrowanych, którzy pod patronatem Marcina Krasickiego (humanisty, mecenasa sztuki, patrioty i głęboko wierzącego człowieka) oraz Andrzeja Brzechwy (pierwszego polskiego karmelity bosego, kaznodziei, tłumacza, promotora życia wewnętrznego) w 400-letnim klasztorze chcą stworzyć przestrzeń spotkania z Bogiem i z drugim człowiekiem – przestrzeń pracy, aktywnego słuchania, modlitwy, terapii i wypoczynku dla każdego. W promocji życia świadomego duchowo i społecznie zespół Fundacji wykorzystuje bogatą tradycję karmelitańską, współczesną wiedzę o człowieku oraz chrześcijańskie filary kultury europejskiej, polskiej i lokalnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze