Reklama

Likwidacja szkół albo wyższe podatki

06/03/2019 19:53

Nie ma kompromisu w sprawie planowanej likwidacji czterech szkół w gminie Orły. Rodzice nie dali się przekonać argumentom władz. Zdaniem wójta jedynym ratunkiem mogłoby być tylko podniesienie podatków.

Zgodnie z podjętymi 7 lutego uchwałami szkoły w Nizinach i Walawie mają się stać filiami szkoły w Małkowicach, Trójczyce filią placówki z Drohojowie, a Zadąbrowie – filią szkoły w Orłach. W każdej z likwidowanych szkół mają funkcjonować klasy od 1 do 3.

Ostatnie dwa tygodnie to czas spotkań władz gminy z mieszkańcami wsi, w których ma nastąpić reorganizacja[paywall]. Na początku skarbnik gminy Teresa Oczkoś wyjaśniała ekonomiczne powody zmian. Tłumaczyła, że subwencje nie starczają na utrzymanie szkół i gmina z roku na rok musi coraz więcej dopłacać z własnego budżetu. Podkreślała m.in., że pieniądze ze sprzedaży mienia gminnego nie mogą zostać wydane na wydatki bieżące (a takim jest utrzymanie szkół), a wyłącznie na inwestycje.

Reklama

Za mało dzieci

Skarbnik gminy zauważyła, że stosunek liczby uczniów do liczby urodzeń wynosi 87 procent. Do szkół w gminie Orły uczęszczają również dzieci z innych gmin, a to oznacza, że wielu rodziców posyła swoje dzieci do placówek poza gminą. Każdy stracony uczeń to stracona subwencja. – Nauczyciele nie mają za dużych zarobków. To my mamy za mało uczniów – stwierdziła T. Oczkoś.

Podobnie argumentował wójt Bogusław Słabicki. – Minister nie daje za mało. Mamy za gęstą sieć szkół – powiedział. Wyjaśniał, że pod względem finansowym optymalna liczebność klasy to 24 uczniów. – Gdybyśmy mieli 18 albo chociaż 15 dzieci w klasie, to nie byłoby tematu. A mamy 7 – 8 dzieci – mówił.

Reklama

B. Słabicki podkreślił, że mimo lokalnej reformy, gmina nadal będzie dopłacać do szkół ok. 4 mln zł. W przeciwnym razie byłoby to ok. 5,5 mln.

Jarosław Dyrda, przewodniczący komisji oświaty w radzie gminy zaznaczył, że gdyby gmina chciała faktycznie zaoszczędzić, to zlikwidowałaby nawet klasy 1 – 3. Wójt zapewniał, że te oddziały do końca kadencji nie zostaną zlikwidowane, pod warunkiem, że rodzice będą do nich posyłać dzieci, a nie wywozić do szkół poza teren gminy. – Za pięć lat będzie nowa rada, więc nie możemy obiecać, co będzie dalej – powiedział otwarcie.

Reklama

B. Słabicki podkreślał, że likwidacja nie jest wynikiem nieudolności władz gminnych, ale spadkiem liczby uczniów o 232.

Puste obietnice

Takie obietnice rodzice przyjmują z dużą rezerwą. W Trójczycach mieszkańcy wypominali wójtowi, że w czerwcu 2018 r. zapowiedział budowę namiotowej sali gimnastycznej oraz zapewnił nienaruszalność szkoły za „oddanie” do innych miejscowości klas 7 – 8. Teraz uważają, że były to puste obietnice przedwyborcze.

W odczytanym oświadczeniu rodzice stwierdzili, że władze gminy „traktują edukację naszych dzieci tak samo jak sprzedaż gruntów, remont drogi czy budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej”. Rodzice podkreślili, że często muszą wyjeżdżać za pracą, ale dzięki dobrym nauczycielom dzieci są w dobrych rękach, mogą liczyć na wsparcie i nie tracą poczucia bezpieczeństwa. „Czy harmonijny rozwój dzieci to pozycja w budżecie gminy? Czy zaoszczędzone pieniądze na edukacji naszych dzieci dadzą gwarancję na poprawę finansową gminy?” – napisali rodzice.

Reklama

Z kolei rada pedagogiczna w swoim oświadczeniu określiła za poniżające argumenty za likwidacją szkoły ze względu na „wyrównywanie szans edukacyjnych i tworzenie optymalnych warunków do rozwoju uczniów”. Nauczyciele i pracownicy stwierdzili, że szkoła jest jedynym ośrodkiem kulturalnym w miejscowości.

Wszystko w rękach kuratora

Szkoły broniła też wieloletnia nauczycielka i założycielka Szkolnego Zespołu Ludowego Ziemi Przemyskiej „Trójczyce” Renata Nemeczek-Budzyńska. – Te dzieci rozsławiały nie tylko swoją wieś i szkołę – mówiła. – I wy chcecie teraz tę szkołę likwidować? Wy macie Boga w sercu? Ludzie! – mówiła, nie kryjąc emocji.

Reklama

Rodzice podkreślali, że oni i ich dzieci nie są winni takiej, a nie innej subwencji i sytuacji materialnej. Radni odpowiadali, że oni również. – Musimy się stosować do głupich przepisów, które są – powiedziała przewodnicząca rady Małgorzata Hawro.

Ze strony przedstawicieli władz gminy kilkukrotnie padała sugestia, aby mieszkańcy zaproponowali inne rozwiązanie pozwalające na ratowanie gminnego budżetu. Żadnego pomysłu jednak nie znaleziono. Jak powiedział wójt, jedynym rozwiązaniem – innym niż reorganizacja oświaty – jest podniesienie podatków.

Likwidacja szkół nie jest jeszcze przesądzona, choć wszystko zmierza ku realizacji tych planów. Tzw. konsultacje z rodzicami były raczej próbą przekonania ich do racji urzędu. Rodzice obstają jednak przy swoim. Kompromisu brak. Wszystko wskazuje na to, że ostateczna decyzja będzie uzależniona od kuratorium oświaty.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    q - niezalogowany 2019-03-07 07:35:55

    Czyli reasumując ,mieszkańcy  gminy   zapłacą wyższe podatki  po to żeby nauczyciele dostali swoje 1000 zł podwyżki o które walczą  a które rozkładają  finansowo szkoły .Czyli zyskają nauczyciele według starej sentecji - Duobus  litigantibus tertius gaudet 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mroczka.hurtownia_158 2019-03-07 07:42:24

    a

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mroczka.hurtownia_158 2019-03-07 07:53:40

    jak dla mnie sprawa jest prosta likwidować i to te klasy od 1- do 3 też, gdyby to zostało zrobione  4 lata temu to dzisiaj rozumiem że minimum zostało by w gminie 6 mln zł !!!! i to jest skandal i to straszny rozrzucamy pieniądze jak by sobie rosły na drzewach . Za takie coś w spółkach prywatnych prezes jakieś  trafił by dawno do paki za nie gospodarność  !!!!! I proszę nie mówcie że dojazdy to taka tragedia bo często autobus odwozi dzieci maksymalnie 100 metrów od miejsca zamieszkania a tak dziecko często musi zawalać 1 km na nogach do domu 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama