Reklama

Lubaczowszczyzna – kuźnia warcabowych talentów

W Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju odbyło się podsumowanie XIX Turnieju Warcabowego „Olimpijskie Nadzieje” połączone z 20-leciem Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego. Turniej rozegrany został w kategoriach do lat 6 i 8.

Trwające od wielu lat turnieje „Olimpijskie Nadzieje” to cykl zawodów dla początkujących i bardzo często to w tym turnieju rozpoczynają się kariery przyszłych mistrzów Polski. W blasku medali i pucharów najmłodszych rozpoczęły się także obchody 20-lecia Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego. Mimo, że związek ów działał już wcześniej, w styczniu 2002 r. został dopiero zarejestrowany w KRS i stał się pierwszym okręgowym związkiem warcabowym w Polsce. Mimo, że wcześniej istniały kluby warcabowe m.in. w: Pilźnie, Kańczudze, Jaśle, Dębowcu czy Jarosławiu, od zawsze najlepiej wiodło się klubom z Ziemi Lubaczowskiej, by wymienić: Unię Horyniec-Zdrój, MUKS Libero Basznia Dolna, SGU Czarni Oleszyce, SGU Orzeł Lubaczów, Stowarzyszenie „Pomóżmy Razem” Stary Dzików, UKS Meteor Dachnów czy UKS Puma Cieszanów. Ich przedstawiciele odnosili sukcesy na mistrzostwach Polski, a część na mistrzostwach Europy czy Świata. Co roku osiągają coraz większe sukcesy, a w br. podczas Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szklarskiej Porębie w kategoriach do lat: 10, 13, 16, 19 i 23 zmiażdżyły konkurencję. MUKS Libero wygrał klasyfikację medalową (7 złotych, 7 srebrnych, 3 brązowe), Unia Horyniec-Zdrój była druga (odpowiednio: 7-4-2), SGU Czarni Oleszyce zajęli piątą pozycję (3-1-1).

– Na 30 możliwych do zdobycia tytułów mistrza Polski, 17 trafiło do naszego województwa, a konkretnie do powiatu lubaczowskiego. Od samego początku pomaga nam Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie i Podkarpackie Zrzeszenie LZS w Rzeszowie. Obchody 20-lecia naszego związku oraz turniej dla najmłodszych to tylko część przedsięwzięcia. Kolejna impreza już w sierpniu pod nazwą „Podkarpacki Festiwal Warcabowy”, którą organizujemy z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie – powiedział prezes POZW, człowiek-legenda warcabów w naszym regionie, Jan Artymowicz.

Reklama

W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział m.in. prezes Podkarpackiego Zrzeszenia LZS w Rzeszowie Józef Krzywonos czy były prezes Polskiego Związku Warcabowego Tadeusz Kosobudzki. Uczestniczyli także prezesi klubów regionalnych i jak również przedstawiciele klubów z innych regionów. Odczytany został list gratulacyjny prezesa PKSiRNiS „Podkarpacie” Przemyśl Stanisława Sęka.

– Klub ten od wielu lat należy do najlepszych wśród niewidomych i słabowidzących w Polsce. Tak, niewidomi także grają w warcaby. To dowód, że dyscyplina ta jest dla wszystkich i wkrótce ponownie wejdzie do rodziny dyscyplin sportowych – podsumował J. Artymowicz.

Reklama

 

 

Wyniki:

Dziewczęta do lat 6: 1. Barbara Szutka, 2. Aleksandra Siteń (obie MUKS Libero Basznia Dolna), 3. Lena Osiowy (SGU Czarni Oleszyce); chłopcy do lat 6: 1. Jan Juzwa, 2. Wojciech Wojtyszyn, 3. Tymoteusz Kłos (wszyscy Unia Horyniec-Zdrój); dziewczęta do lat 8: 1. Marta Jastrzębska (MUKS Libero), 2. Katarzyna Mazur (SGU Czarni), 3. Krystyna Matkowska (Lubaczów); chłopcy do lat 8: 1. Miłosz Ludwik (Unia), 2. Kacper Pawlik (MUKS Libero), 3. Krzysztof Wojtyszyn (Unia).


fot.ze zbiorów własnych
Aby w młodych ludziach wzbudzić do czego pasję, ta musi być w nauczycielach. Ziemia Lubaczowska w warcabach ma ich najlepszych.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama