W Parku Zdrojowym w Horyńcu-Zdroju odbyło się podsumowanie XIX Turnieju Warcabowego „Olimpijskie Nadzieje” połączone z 20-leciem Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego. Turniej rozegrany został w kategoriach do lat 6 i 8.
Trwające od wielu lat turnieje „Olimpijskie Nadzieje” to cykl zawodów dla początkujących i bardzo często to w tym turnieju rozpoczynają się kariery przyszłych mistrzów Polski. W blasku medali i pucharów najmłodszych rozpoczęły się także obchody 20-lecia Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego. Mimo, że związek ów działał już wcześniej, w styczniu 2002 r. został dopiero zarejestrowany w KRS i stał się pierwszym okręgowym związkiem warcabowym w Polsce. Mimo, że wcześniej istniały kluby warcabowe m.in. w: Pilźnie, Kańczudze, Jaśle, Dębowcu czy Jarosławiu, od zawsze najlepiej wiodło się klubom z Ziemi Lubaczowskiej, by wymienić: Unię Horyniec-Zdrój, MUKS Libero Basznia Dolna, SGU Czarni Oleszyce, SGU Orzeł Lubaczów, Stowarzyszenie „Pomóżmy Razem” Stary Dzików, UKS Meteor Dachnów czy UKS Puma Cieszanów. Ich przedstawiciele odnosili sukcesy na mistrzostwach Polski, a część na mistrzostwach Europy czy Świata. Co roku osiągają coraz większe sukcesy, a w br. podczas Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szklarskiej Porębie w kategoriach do lat: 10, 13, 16, 19 i 23 zmiażdżyły konkurencję. MUKS Libero wygrał klasyfikację medalową (7 złotych, 7 srebrnych, 3 brązowe), Unia Horyniec-Zdrój była druga (odpowiednio: 7-4-2), SGU Czarni Oleszyce zajęli piątą pozycję (3-1-1).
– Na 30 możliwych do zdobycia tytułów mistrza Polski, 17 trafiło do naszego województwa, a konkretnie do powiatu lubaczowskiego. Od samego początku pomaga nam Starostwo Powiatowe w Lubaczowie, Urząd Marszałkowski w Rzeszowie i Podkarpackie Zrzeszenie LZS w Rzeszowie. Obchody 20-lecia naszego związku oraz turniej dla najmłodszych to tylko część przedsięwzięcia. Kolejna impreza już w sierpniu pod nazwą „Podkarpacki Festiwal Warcabowy”, którą organizujemy z Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie – powiedział prezes POZW, człowiek-legenda warcabów w naszym regionie, Jan Artymowicz.
W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział m.in. prezes Podkarpackiego Zrzeszenia LZS w Rzeszowie Józef Krzywonos czy były prezes Polskiego Związku Warcabowego Tadeusz Kosobudzki. Uczestniczyli także prezesi klubów regionalnych i jak również przedstawiciele klubów z innych regionów. Odczytany został list gratulacyjny prezesa PKSiRNiS „Podkarpacie” Przemyśl Stanisława Sęka.
– Klub ten od wielu lat należy do najlepszych wśród niewidomych i słabowidzących w Polsce. Tak, niewidomi także grają w warcaby. To dowód, że dyscyplina ta jest dla wszystkich i wkrótce ponownie wejdzie do rodziny dyscyplin sportowych – podsumował J. Artymowicz.
Wyniki:
Dziewczęta do lat 6: 1. Barbara Szutka, 2. Aleksandra Siteń (obie MUKS Libero Basznia Dolna), 3. Lena Osiowy (SGU Czarni Oleszyce); chłopcy do lat 6: 1. Jan Juzwa, 2. Wojciech Wojtyszyn, 3. Tymoteusz Kłos (wszyscy Unia Horyniec-Zdrój); dziewczęta do lat 8: 1. Marta Jastrzębska (MUKS Libero), 2. Katarzyna Mazur (SGU Czarni), 3. Krystyna Matkowska (Lubaczów); chłopcy do lat 8: 1. Miłosz Ludwik (Unia), 2. Kacper Pawlik (MUKS Libero), 3. Krzysztof Wojtyszyn (Unia).
fot.ze zbiorów własnych
Aby w młodych ludziach wzbudzić do czego pasję, ta musi być w nauczycielach. Ziemia Lubaczowska w warcabach ma ich najlepszych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze