– Złożyliśmy projekt dotyczący rezygnacji ze zmiany czasu z letniego na zimowy. To społeczna inicjatywa związana z poprawą życia mieszkańców. Ponad 90 procent Polaków jest przeciwko tej zmianie. Jest to bardzo złe rozwiązanie. Nieprzynoszące żadnych skutków ekonomicznych, a bardzo źle wpływające na zdrowie i samopoczucie ludzi – mówił Mieczysław Kasprzak, szef podkarpackiego PSL na zorganizowanej we wtorek, 19 września, konferencji prasowej.
– Lepiej gdyby jesienią dzień był dłuższy. Pozostanie przy czasie letnim jest korzystniejsze. Rozwiązania aktualne kilkadziesiąt lat temu nie sprawdzają się dzisiaj. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę[paywall] czynniki ludzkie związane ze zmianą czasu. Ekonomiczne korzyści są na drugim miejscu – dodawał poseł.
Wymienił m.in. trwający kilka dni po zmianie szok czasowy i jego wpływ na koncentrację, a wśród gospodarczych skutków zwrócił uwagę na godzinne zatrzymanie komunikacji oraz blokadę bankomatów i operacji bankowych.
Projekt ustawy już wpłynął do Sejmu. Zawiera on stwierdzenie, że czasem urzędowym w Polsce jest przez cały rok czas letni środkowoeuropejski. Tym samym zakłada rezygnację z wprowadzania czasu zimowego.
– Większość klubów popiera naszą inicjatywę. Trudno powiedzieć, kiedy marszałek wprowadzi ją pod głosowanie. Należy zaznaczyć, że jest to uchwała ściśle techniczna – wyjaśniał M. Kasprzak. Propozycja ludowców określa, że ustawa weszłaby w życie 14 dni po uchwaleniu. Jest więc możliwość zlikwidowania czasu zimowego jeszcze w tym roku, pod warunkiem szybkiego włączenia jej do sejmowych głosowań.
Przypomnijmy, że corocznie w ostatnią niedzielę października cofamy wskazówki o godzinę, a w ostatnią niedziele marca przesuwamy z powrotem o godzinę do przodu. W Polsce wprowadzono czas letni po raz pierwszy w 1919 r. Potem z niego zrezygnowano. W czasie drugiej wojny światowej powrócił za sprawą okupacji hitlerowskiej. W okresie powojennym było różnie. Obecne zmiany wprowadzono w 1977 r.
Wyjątkiem w ich stosowaniu był 1982 r. Wtedy, ze względu na stan wojenny, zrezygnowano z wprowadzenia czasu letniego. Zmieniała się też data zmiany. Od 1996 r. przejście między czasem letnim a zimowym odbywa się w ostanie niedziele października i marca. Czas letni stosuje około 70 państw świata, głównie w Europie i Ameryce Północnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wszyscy popierają ten pomysł ,tylko pisiory nie chcą się wychylić bo Jaro nie pozwala .ludzie chcą takiej zmiany .czas skończyć z takim anachronizmem.
Panie pośle Mieczysławie Kasprzak /szef podkarpackich ludowców/ pomysł bardzo dobry ,tylko czyż nie spóźniony o 8-m lat lub więcej, gdzie pan był jak byliście u władzy razem z PO wtedy takie propozycje były be?! siedział pan cicho/jak MYSZ/ i reszta PSL oraz pozostali /różnych partii w sejmie/ darmozjady ??? Panie pośle koryto się rwie to trzeba ugłaskać teraz wyborców???
Bravo dla ludowców !!! O to właśnie chodzi !!! Tak trzymać, nie popuszczać !!!ZMIANA CZASU JEST BEZSENSOWNA, SZKODZI ZDROWIU I GOSPODARCE. PO CO TEN CYRK? - JAREK-KEFIR.ORG
Jednakowoż, tym razem, pozytywnie, w sumie...
I znowu braki w wykształceniu. Tzw. czas zimowy jest czasem naturalnym natomiast tzw. czas letni sztucznym. A goście z okolic ZSL lubią sztuczne rzeczy. Ot i tyle.
A co na to Jarka kot jaki czas mu dopowiada?
Jeśli wypowiada sie poseł Kasprzak to juz mam watpliwości.Zenada
Oszaleli
Wszyscy popierają ten pomysł ,tylko pisiory nie chcą się wychylić bo Jaro nie pozwala .ludzie chcą takiej zmiany .czas skończyć z takim anachronizmem.
Panie pośle Mieczysławie Kasprzak /szef podkarpackich ludowców/ pomysł bardzo dobry ,tylko czyż nie spóźniony o 8-m lat lub więcej, gdzie pan był jak byliście u władzy razem z PO wtedy takie propozycje były be?! siedział pan cicho/jak MYSZ/ i reszta PSL oraz pozostali /różnych partii w sejmie/ darmozjady ??? Panie pośle koryto się rwie to trzeba ugłaskać teraz wyborców???