Reklama

Ludowcy chcą likwidacji czasu zimowego

23/09/2017 15:30

– Złożyliśmy projekt dotyczący rezygnacji ze zmiany czasu z letniego na zimowy. To społeczna inicjatywa związana z poprawą życia mieszkańców. Ponad 90 procent Polaków jest przeciwko tej zmianie. Jest to bardzo złe rozwiązanie. Nieprzynoszące żadnych skutków ekonomicznych, a bardzo źle wpływające na zdrowie i samopoczucie ludzi – mówił Mieczysław Kasprzak, szef podkarpackiego PSL na zorganizowanej we wtorek, 19 września, konferencji prasowej.

– Lepiej gdyby jesienią dzień był dłuższy. Pozostanie przy czasie letnim jest korzystniejsze. Rozwiązania aktualne kilkadziesiąt lat temu nie sprawdzają się dzisiaj. W pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę[paywall] czynniki ludzkie związane ze zmianą czasu. Ekonomiczne korzyści są na drugim miejscu – dodawał poseł.

Wymienił m.in. trwający kilka dni po zmianie szok czasowy i jego wpływ na koncentrację, a wśród gospodarczych skutków zwrócił uwagę na godzinne zatrzymanie komunikacji oraz blokadę bankomatów i operacji bankowych.

Projekt ustawy już wpłynął do Sejmu. Zawiera on stwierdzenie, że czasem urzędowym w Polsce jest przez cały rok czas letni środkowoeuropejski. Tym samym zakłada rezygnację z wprowadzania czasu zimowego.

– Większość klubów popiera naszą inicjatywę. Trudno powiedzieć, kiedy marszałek wprowadzi ją pod głosowanie. Należy zaznaczyć, że jest to uchwała ściśle techniczna – wyjaśniał M. Kasprzak. Propozycja ludowców określa, że ustawa weszłaby w życie 14 dni po uchwaleniu. Jest więc możliwość zlikwidowania czasu zimowego jeszcze w tym roku, pod warunkiem szybkiego włączenia jej do sejmowych głosowań.

Reklama

Przypomnijmy, że corocznie w ostatnią niedzielę października cofamy wskazówki o godzinę, a w ostatnią niedziele marca przesuwamy z powrotem o godzinę do przodu. W Polsce wprowadzono czas letni po raz pierwszy w 1919 r. Potem z niego zrezygnowano. W czasie drugiej wojny światowej powrócił za sprawą okupacji hitlerowskiej. W okresie powojennym było różnie. Obecne zmiany wprowadzono w 1977 r.

Wyjątkiem w ich stosowaniu był 1982 r. Wtedy, ze względu na stan wojenny, zrezygnowano z wprowadzenia czasu letniego. Zmieniała się też data zmiany. Od 1996 r. przejście między czasem letnim a zimowym odbywa się w ostanie niedziele października i marca. Czas letni stosuje około 70 państw świata, głównie w Europie i Ameryce Północnej. 

Ludowcy uważają, że takie zmiany powodują więcej chaosu niż pożytku i mają negatywny wpływ na samopoczucie, dlatego wystąpili z inicjatywą odejścia od czasu zimowego.
erka
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    asdfg - niezalogowany 2017-09-23 15:40:03

    Oszaleli 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mirek - niezalogowany 2017-09-23 15:45:46

    Wszyscy popierają ten pomysł ,tylko pisiory  nie chcą się wychylić bo Jaro nie pozwala .ludzie chcą takiej zmiany .czas skończyć z takim anachronizmem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2017-09-23 17:27:49

    Panie pośle  Mieczysławie  Kasprzak /szef podkarpackich ludowców/ pomysł bardzo dobry ,tylko czyż nie spóźniony o 8-m lat lub więcej, gdzie pan był jak byliście u władzy razem z PO wtedy takie propozycje były be?!  siedział pan cicho/jak MYSZ/ i reszta PSL oraz pozostali /różnych partii w sejmie/  darmozjady ??? Panie pośle koryto się rwie to trzeba ugłaskać teraz wyborców???

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama